ČADCA. Prípady opustených zvierat, o ktoré prestali mať majitelia záujem, sú niekedy doslova alarmujúce. Nebyť súcitu a pozornosti ľudí, ktorým nie je ich osud ľahostajný, by mnohé uhynuli.
Počet „zvieracích tulákov“ narastá
Mestskí policajti v Čadci odchytili vlani 53 psov a 17 mačiek. V porovnaní s rokom 2015 počet narástol o 16 psíkov. „V tomto roku to bolo už 6 psov, na drevenom Bukovskom moste sme našli ďalších 5 šteniatok kríženca labradora, bez obojkov, čipov. Všetky zvieratá sme odovzdali do útulku v Korni,“ informuje Marcela Voreková z Mestskej polície v Čadci.
V januári tohto roka na podnet jedného z obyvateľov mesta zachraňovali bociana v areáli Strednej odbornej školy technickej na Palárikovej ulici v Čadci. „Hliadka mestskej polície zistila, že ide o primrznutého bociana, ktorý bol zjavne podchladený. Nebol schopný chôdze, ani letu. Následne si ho prevzal zoológ z CHKO Kysuce,“ spomína Voreková.
Najčastejšie sa podľa jej slov stretávajú s problémom túlavých, alebo voľne pustených psov. „Tiež kontrolujeme dodržiavanie Všeobecne záväzného nariadenia o podmienkach držania psov na území mesta Čadca.“
Ako ďalej vraví, činnosť hliadok sa zameriava najmä na odhaľovanie priestupkov pri ich venčení(voľný pohyb, neodstránenie exkrementov a pod.). Tiež zisťujú priestupky v súvislosti s evidenciou. „Porovnávame skutočný stav s evidenčným, ktorý sa vedie na mestskom úrade. Za znečistenie priestranstva sa vlani riešilo 27 priestupkov v blokovom konaní,“ konštatuje. Upozorňuje, že týranie zvierat je protizákonné. Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na 1, 2 až 5 rokov. V prípade zanedbania starostlivosti o zvieratá, kedy v jej dôsledku uhynú, alebo majú trvalé následky na zdraví, môže ísť páchateľ na dva roky do väzenia. Ak ste svedkami týrania, alebo máte podozrenie na zanedbanie starostlivosti, či kruté zaobchádzanie so zvieraťom, môžete pomôcť aj tým, že budete o tom informovať kompetentné orgány. „Pri nahlasovaní si na vás pravdepodobne vypýtajú kontakt. Vaše osobné údaje zostanú utajené, musíte však o to požiadať,“ dodáva.
Šesť oznámení bolo opodstatnených, udelili aj pokuty
Vlani pracovníci Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Čadci okrem podnetov a oznámení od obyvateľov riešili aj dodržiavanie ochrany zvierat chovaných na hospodárske účely. Kontrolovali tiež ochranu pri ich preprave, v čase ich zabíjania či usmrcovania na bitúnkoch. Zamerali sa aj na zvieratá chované v cirkusoch, ochranu spoločenských, ale i voľne žijúcich zvierat chovaných v zajatí.
„Riešili sme 21 oznámení, z ktorých bolo viac anonymných, ako adresných. Z toho bolo 13 neopodstatnených. To znamená, že v čase úradnej kontroly sa nezistili nedostatky. Šesť bolo však opodstatnených,“ hovorí riaditeľka RVPS Jana Ščuryová. Podľa jej slov išlo o zanedbávanie starostlivosti, chov hadov v bytoch, nevhodné podmienky chovu psov, nedostatok krmiva a vody, nedostatočný pohyb psov, nevhodné ustajnenie koní a ošípaných či voľne pasúci sa hovädzí dobytok v zimných mesiacoch. Dve oznámenia ešte riešia. „Pri zistených nedostatkoch sme uložili opatrenia na ich odstránenie a urobili opakované kontroly. Uložili sme blokové, ako aj pokuty uložené rozkazom,“ dodáva.
Zvieratá nemajú právo na ľútosť?
„Počula som, ako istý muž poľutoval na ulici chudého psa, tuláka, ktorý bežal na troch nohách. Očividne bol bez majiteľov. Druhý na to povedal, že ľutovať netreba zvieratá, ale ľudí, ktorí sú na tom ešte horšie,“ hovorí o svojom zážitku Mária z Čadce. Ostatní, ktorí vraj počuli tento dialóg, zmĺkli. Rozmýšľali zrejme o tom, kto má pravdu. „Keby však premýšľali viac, prišli by na to, že človek je tvor dokonalejší a tak by sa mal starať o toho menej dokonalého. Aj keď o tom, kto je múdrejší, by sa častokrát dalo polemizovať,“ myslí si.
Predčasom ma zastavilo na ulici dievča a ponúklo pohľadnice, vraj ich kúpou podporím Slobodu zvierat. Za drobný príspevok som dostala pohľadnicu a letáčik. Prečítala som si text na zadnej strane. Neviem, kto je autorom, ale modlitba, ktorá tam bola, ma dojala. Text znel: „Môj život trvá desať až pätnásť rokov. Každé odlúčenie od teba znamená utrpenie. Pomysli na to ešte predtým, ako si ma zaobstaráš. Daj mi čas porozumieť, čo odo mňa očakávaš. Pestuj si ku mne dôveru, ňou žijem. Nikdy ma dlho netrestaj a nezatváraj ma za trest. Ty máš svoju prácu, zábavu a priateľov, ja mám iba teba.
Často sa so mnou rozprávaj. Nerozumiem tvojim slovám, ale rozumiem tvojmu hlasu. Buď si vedomý toho, že nikdy nezabudnem na to, ako sa so mnou zaobchádzalo. Pomysli predtým, ako ma udrieš, že moje čeľuste môžu ľahko rozdrviť kosti tvojej ruky, ale to nikdy nevyužijem.
Kým mi pri práci mrzuto vytkneš neochotu, skús si uvedomiť, že ma možno trápi nevhodná potrava, možno som bol dlho na slnku alebo už mám slabé, opotrebované srdce. Postaraj sa o mňa, keď zostarnem. Ty budeš tiež raz starý. Buď so mnou v každej mojej ťažkej chvíli. Nikdy nepovedz: „Nemôžem sa na to pozerať,“ alebo aby sa to stalo za tvojej neprítomnosti. S tebou bude všetko pre mňa ľahšie“...
KEDY IDE O TÝRANIE
Podľa novelizovaného zákona o veterinárnej starostlivosti sa za týranie zvierat považuje:
- spôsobenie trvalého, alebo dlhodobého poškodenia zdravia zvierat
- trvalé, alebo dlhodobé porušenie neobnoviteľných častí organizmu, okrem sterilizácie samíc a kastrácie samcov
- spôsobenie trvalej, alebo dlhodobej poruchy správania,
- prekročenie biologických schopností zvieraťa, alebo spôsobenie neprimeranej bolesti, poranenia či utrpenia
- obmedzenie výživy a napájania
- spôsobenie zbytočného utrpenia alebo bolesti tým, že sa nevyliečiteľne choré, slabé alebo vyčerpané zviera, pre ktoré je ďalšie prežívanie spojené s trvalou bolesťou alebo utrpením, vydá na iný účel ako na neodkladné bezbolestné usmrtenie
- spôsobenie bolesti alebo utrpenia tým, že sa použije ako živá návnada
KOHO KONTAKTOVAŤ
Ak ste sa stali svedkom týrania, nahláste prípad na polícii, Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe, prípadne kontaktujte Linku proti krutosti organizácie Sloboda zvierat.
Regionálna veterinárna a potravinová správa je kompetentný orgán, ktorý je povinný v zmysle zákona č.152/1998 o sťažnostiach riešiť každú sťažnosť na porušovanie zákona o veterinárnej starostlivosti a ochrane zvierat. V tomto prípade nezabudnite, že sťažnosť sa podáva písomne. Po prešetrení
prípadu môže uložiť opatrenia na nápravu, alebo dokonca aj zakázať chov zvieraťa.
V rámci Slobody zvierat sa prípadmi týrania zaoberá inšpektor ochrany zvierat. Ak ho kontaktujete, ten po nahlásení prípad preverí a v prípade, že sa týranie potvrdí, podá písomný podnet na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu.
AKO POSTUPOVAŤ
Pri nahlasovaní prípadu udajte presný opis situácie a okolností, za ktorých k týraniu došlo. Nezabudnite uviesť, kedy a kde to bolo a či je dlhodobé, alebo náhodné. Popíšte, či zviera prejavuje známky fyzického alebo psychického týrania, či je podvyživené, alebo zranené. Pokiaľ poznáte páchateľa, uveďte jeho meno a adresu. Ak nie je známy, podajte trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.



