V utorok 4. apríla sa v Spojenej škole v Kysuckom Novom Meste uskutočnil 39. ročník krajského kola SOČ. Slávnostné otvorenie už na začiatku vtlačí súťaži punc dôležitosti i vážnosti. Jej hosťami sú: Eva Rovňanová, riaditeľka odboru školstva a športu ŽSK, Stanislav Kozina, prednosta OÚ v Kys. N. Meste, Viliam Rojko, vedúci odboru školstva OÚ v Žiline, Anna Trauerová, odborný radca odboru školstva OÚ v Žiline a krajská predsedníčka SOČ, Tomáš Rybárik, špecialista-metodik ŽSK. Všetci rečníci sa snažili predovšetkým povzbudiť súťažiacich, ocenili prácu odborných hodnotiacich komisií a Eva Rovňanová tiež poďakovala hosťujúcej škole za organizáciu SOČ, ktorá aj teraz dokázala, že nie náhodou získala štatút Centra odborného vzdelávania a prípravy pre informačné technológie a priemyselnú informatiku. Krajské kolo SOČ oficiálne otvorila Anna Trauerová prianím: „Nech súťažný deň je pre všetkých taký krásny, ako je krásny slnečný deň na Kysuciach.“
Pripravený kultúrny program na chvíľu vystriedal akademickosť. Naše oči pohladkali ladné pohyby mažoretiek z Kysuckého Nového Mesta, sluch zasa majstrovský výkon Ondreja Žuchu (ZŠ v Snežnici) hrou na heligónku a tím domácich hudobníkov (SŠ KNM) svojou interpretáciou slovenského folku.
39. ročníka krajského kola stredoškolskej odbornej činnosti sa zúčastnilo spolu 199 žiakov reprezentujúcich 44 škôl Žilinského samosprávneho kraja. Výkony súťažiacich hodnotilo trinásť odborných komisií. Ich členmi boli odborníci zo stredných škôl Žilinského samosprávneho kraja. O tom, že žiaci ŽSK sa vzdelávajú v špičkových školách a vo svete sa celkom určite nestratia, svedčí 154 erudovaných prác rozdelených do 17 súťažných odborov z oblasti prírodovednej, spoločenskovednej i technickej.
Záver súťaže už bol opäť v réžii tých, ktorí všetko zastrešujú: Anny Trauerovej, Viliam Rojka, Milana Valka. Víťazom poblahoželali, odovzdali vecné ceny od sponzorov, ktorým ešte raz úprimne ďakujeme.
Veľká vďaka patrí aj pedagogickým a nepedagogickým pracovníkom SŠ v KNM za ich osobné nasadenie a odvedenie maximálneho výkonu pri svojej určenej úlohe. Im aj všetkým ostatným učiteľom boli morálnym zadosťučinením slová Viliama Rojka, ktorý nezabudol a dodatočne poblahoželal k Dňu učiteľov a ocenil ich prácu.
Krajská predsedníčka SOČ Anna Trauerová slovami: „Víťazov poznáme, porazených nemáme!“ ukončila súťaž. Výsledková listina je zverejnená na www.spsknm.sk. Spoločne sa všetci radujeme z úspechu, držíme palce na celoslovenskom kole a tešíme sa o rok na nové hviezdy, ktoré presvetlia svet!
A ako videli 39. ročník krajského kola SOČ jej priami aktéri?
Viacerí členovia komisií sa zhodli na tom, že je radosť počúvať a pozerať na zapálenosť súťažiacich, že je pohladením duše cítiť, že naši mladí chodia s otvorenými očami, veľmi promptne zachytia trend doby, sú empatickí a rozhodnutí so 100%-ným nasadením svojich síl „...zmeniť svet.“ Z týchto slov Kristýnky Koudelovej (Gymnázium, Hlinská, Žilina) môžeme pokojne vymodelovať motto tohtoročnej súťaže. Jej výsostne aktuálna problematika – utečenectvo – zarezonovala v mnohých srdciach, až sa chvíľami v nás dospelých predierala na povrch nástojčivá otázka: Odkiaľ berie toto jemné stvorenie silu angažovať sa a aj pohybovať na takom tenkom ľade? Na jej návštevu utečeneckých táborov v Srbsku akosi kontinuálne nadväzovala práca pre UNICEF, humanitárne zbierky, ale predovšetkým šírenie osvety, rozvíjanie kritického a empatického myslenia. Kristýnka sa tak stala akousi „nenominovanou reprezentantkou“ všetkých mladých, ktorí sa chcú angažovať a pracovať na sebe. A čo bolo veľmi milé a pozitívne? To, že je z celého srdca vďačná za ľudí a učiteľov svojej školy, ktorí ju motivujú k práci navyše a posúvajú ju vpred v profesionálnej orientácii. A teda chceme veriť, že v dobe zištnosti toto svetielko je nádejou, že náš svet bude človečenský.
Táto „človečina“ voňala aj z úplne „iného súdka“: práca Jozefa Knapca (SOŠ stroj. KNM) predstavovala mobilné drviace zariadenie využívané v kameňolome. Bolo povzbudivé počuť, že prioritou pri tomto obrovskom pomocníkovi pri práci je ochrana človeka a životného prostredia.
I z radov pedagógov zaznievali pochvaly na aktuálne reflektovanie problémov spoločnosti.
Mária Hrušková (SOŠ OaS Čadca) vyzdvihla vytvorenie praktickej príručky pre začínajúceho podnikateľa, ktorá by prístupnejšou formou (nie vedecky – akademickou) pomohla nezamestnaným a ponúkla spôsoby, ako sa zamestnať, a teda obnoviť, prípadne získať tak prepotrebné pracovné návyky.
Magdaléna Gillová (Spojená škola, Nižná) spolu s kolegyňami sa jednoznačne zhodli, že umenie sa vyvíja smerom k úžitkovému, nezabúda sa na ľudové tradície pri výrobe šperkov, biologicky odbúrateľný materiál, 3D tlačiareň či maľovanky pre dospelých.
Z úst Alice Virdzekovej (Gymnázium, Varšavská cesta, Žilina) sa rinul prúd chvály na obsiahnutie nekonečna histórie z pohľadu veku i tém. Cez Tudorovcov, Jánošíka prešla do súčasnosti k najaktuálnejšiemu výročiu: 200 rokov od narodenia J. M. Hurbana. Zaujímavou bola pripomienka, že rany našej boľavej histórie (Semetešská tragédia) sú ešte stále otvorené a dopad totality na deti ukrivdených sa nezmyl, žije v nich (životný príbeh Emanuela Fila). Ale pozitívom bolo konštatovanie, že hlas osobností (napr. Albert Škarvan), ktorí humanitou, odovzdanosťou svojho života a práce iným nezanikne, len občas sa utlmí, ale veríme, že v pravý čas, aj vďaka našim talentovaným študentom, bude počuť, lebo oni skutočne (chvalabohu!) nezabúdajú!
Autor: Erika Kubaščíková