Kysucká nemocnica bojuje za magnetickú rezonanciu

Kysucká nemocnica usiluje o čo najrýchlejšie sprevádzkovanie magnetickej rezonancie. Pacienti musia za týmto vyšetrením cestovať do okolitých miest.

Urgentný príjem slúži pacientom od tohto februára. Urgentný príjem slúži pacientom od tohto februára. (Zdroj: KN)

ČADCA . Kysucká nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť pre okresy Čadca a Kysucké Nové Mesto, čo predstavuje spádovú oblasť takmer 130-tisíc obyvateľov. „V priebehu roka 2015 bolo potrebné vyšetrenie magnetickou rezonanciou približne u 3900 pacientov, reálne by však bolo toto číslo určite vyššie,“ hovorí riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po neúspešných pokusoch o zazmluvnenie sa podľa jeho slov konečne črtá nádej pre nemocnicu a pacientov, že tento rok by sa to mohlo podariť. Posledné rokovania na ministerstve zdravotníctva a VŠZP vraj dopadli pozitívne, majú predbežný prísľub, že dostanú od poisťovne zmluvu, aby magnetickú rezonanciu mohli prevádzkovať.

SkryťVypnúť reklamu

„Ide o prelomové rozhodnutie, ktoré nám výrazným spôsobom pomôže, pretože naši pacienti musia za týmto vyšetrením dochádzať do Žiliny, Martina, Dolného Kubína či Ružomberka,“ informuje.

V súčasnosti požiadali ministerstvo zdravotníctva o obstaranie tohto prístroja, pričom sa spolu s viacerými zdravotníckymi zariadeniami zapojili do tendra. „Veríme, že takto pri väčšom počte prístrojov bude prijateľnejšia cena, ako keby sme ho obstarávali sami. Čo sa týka finančného krytia, pripravujeme projekt cez európske fondy, z ktorých by sme túto významnú investíciu chceli prefinancovať,“ hovorí Šenfeld.

Pacienti sú nespokojní, niektorí sa vyhrážajú súdmi

Je alarmujúce, že v súčasnej dobe v kysuckom regióne nie je zabezpečená 24-hodinová dostupnosť vyšetrení magnetickou rezonanciou. Najbližšie sú dve pracoviská v Žiline.

SkryťVypnúť reklamu

„V uplynulom období sme opakovane riešili problém s akútnym pacientom, kde bolo k dodiferencovaniu jeho zdravotného stavu nutné práve toto vyšetrenie, ktoré sme však nemali k dispozícii,“ vraví riaditeľ a pokračuje, že je abnormálny tlak na skrátenie čakacích dôb. Výnimkou nie sú ani vyhrážky súdnym konaním, či podaním sťažností na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, čo lekár, samozrejme, nemôže ovplyvniť, keďže nemá možnosť vyšetrenie urobiť.

„Sme prihraničná oblasť, susedíme s Českou republikou a Poľskom. Často mávame pacientov z týchto republík, najmä z Česka, kde je spomínané vyšetrenie samozrejmosťou pri mnohých diagnózach. Pritom ak sa takýto pacient dostane k nám, nie je možnosť ho urobiť, čo v konečnom dôsledku nevytvára dobrý obraz o slovenskom zdravotníctve,“ konštatuje.

SkryťVypnúť reklamu

Kysuce sú zároveň aj turistickou oblasťou so strediskami zimných športov. Zvlášť v zimnom období dochádza k častým úrazom. „Vyskytli sa opakované prípady spinálnej traumy, kedy bolo nutné urobiť vyšetrenie magnetickou rezonanciou, no takúto možnosť sme nemali, z čoho samozrejme vyplynula nespokojnosť pacientov a následné podanie sťažností na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,“ spomína.

Termínov je nedostatok, hospitalizácia je dlhšia

Najväčšími konzumentmi vyšetrení magnetickou rezonanciou sú v Kysuckej nemocnici neurologické, traumatologické, interné, chirurgické a detské oddelenie. Z ambulancií je to najmä 6 neurologických a 5 ortopedických ambulancií z okresov Čadca a Kysucké Nové Mesto, takisto chirurgické a detské ambulancie.

Nedostatkom termínov vyšetrení sa neúmerne predlžuje doba hospitalizácie pacientov, čím sa zvyšujú náklady na ich liečbu. „Každý odborný lekár, či už je to z odbornej ambulancie alebo oddelenia, denne stojí nad dilemou, ktorého pacienta zaradiť na vyšetrenie skôr, lebo termínov je málo a čakateľov na vyšetrenie podstatne viac. Preto musí na základe svojich odborných vedomostí, praktických skúseností a konzultácií s ostatnými odborníkmi selektovať, ktorému pacientovi umožniť vyšetrenie skôr a ktorému neskôr, aby to bolo čo najobjektívnejšie. A toto je skutočne neľahká úloha,“ hovorí riaditeľ.

Čakanie trvá až dva mesiace

V súčasnej dobe cestujú pacienti za vyšetrením do už spomínanej Žiliny, Martina a najnovšie i Dolného Kubína. „Nezriedka sa stáva, že strávia len cestovaním takmer celý deň a k nám sa vrátia vyčerpaní a nespokojní,“ konštatuje.

Vzdialenosť diagnostického pracoviska núti Kysučanov cestovať viac ako 100 km, čo je spojené s trávením času mimo lôžka, bez dietoterapie a ostatných infúznych liečiv. To môže podľa jeho slov v značnej miere negatívne ovplyvniť zdravotný stav. Vysvetľuje, že pacienti sú navyše bez odborného zdravotného dozoru, čo by sa v súčasnom vyspelom zdravotníctve nemalo stávať. Spájajú sa s tým i vysoké náklady na dopravu, značne tiež stúpajú náklady zdravotnej poisťovne. U niektorých pacientov je potrebný transport na vyšetrenie posádkou RLP alebo RZP, dôsledkom čoho toto vozidlo absentuje potom v regióne. Podľa vyjadrenia Šenfelda sa pacientom, ktorí sa liečia prostredníctvom odborného lekára na ambulanciách, predlžuje v súčasnosti čakanie na vyšetrenie magnetickou rezonanciou až na dva mesiace.

Nedávno otvorili v Kysuckej nemocnici urgentný príjem, ktorý takisto veľmi chýbal. „Vďaka jeho vybudovaniu za pomoci Žilinského samosprávneho kraja sme sa pohli zasa o krôčik dopredu,“ dodáva riaditeľ. Od jeho otvorenia vo februári tam ošetrili okolo 2 100 pacientov. V nemocnici veria, že čoskoro bude pacientom k dispozícii aj toľko potrebná magnetická rezonancia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 296
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 402
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 219
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 253
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 882
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 398
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 553
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 093
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu