Palárikova Raková začala písať svoju históriu v roku 1968. Počas piatich desaťročí si vybudovala svoje postavenie medzi najvýznamnejšími divadelnými prehliadkami v národnom kontexte. Divadelné dosky Kultúrneho domu Jána Palárika v Rakovej a Domu kultúry v Čadci hostili ochotnícke divadelné súbory zo všetkých regiónov Slovenska. Tisícky hercov, divákov a zanietených organizátorov každoročne vytvárali a vytvárajú neopakovateľnú atmosféru divadelného kumštu, priateľstva, spolupatričnosti a národnej hrdosti na slovenských literátov a osobnosť Jána Palárika.
Počas histórie prehliadky zavítali do regiónu Kysúc vzácni predstavitelia slovenskej hereckej a odbornej obce: Jozef Kroner, Július Pántik, Ladislav Chudík, Anton Kret, Ivan Piško, Marián Mikola, Vladimír Benko, Mišo Kováč-Adamov, akad. Maliar Ondrej Zimka- autor symbolu Palárikovej Rakovej, ktorým je červené srdce, Zuzana Kronerová, Ladislav Vagaday, Božidara Turzonovová, Ľubomír Paulovič, Filip Lašut, Oleg Dlouhý, Anton Šulík, Róbert Mankovecký, Peter Kováč, Jaroslav Válek, Ľubomíra Hlaváčová- Krkošková, Soňa Valentová, Stanislav Štepka, Kuba Abrahamowicz, Stanislav Chren a mnohí ďalší, ktorí sa podieľali na jej rozvoji a napredovaní.
Najúspešnejším divadelným súborom v rámci 49-tich ročníkov prehliadky, s počtom víťazstiev 14, je Divadelný súbor Jána Chalupku z Brezna a za ním, na pomyselnom druhom mieste nasleduje Divadelný súbor Jána Palárika z Čadce, ktorý zlatú medailu získal sedemkrát.
Vďaka svojej neopakovateľnosti sa každý ročník Palárikovej Rakovej zapísal do histórie zlatým písmom. I ten 50- ty tak učiní. Kysuce prostredníctvom jedinečnej atmosféry divadelnej prehliadky otvoria pomyselnú bránu svojim priaznivcom 24. apríla 2017. Kysucké kultúrne stredisko v Čadci opäť privíta divadelných umelcov z celého Slovenska, ktorí súťažne aj pohostinne predstavia divákom svoje najnovšie inscenačné počiny. Súťažiť budú ochotníci z Rimavskej Soboty, Lipovca, Senice, Jakloviec, Medzibrodu a Devínskej Novej Vsi. Pohostinne sa predstavia Slovenské národné divadlo a Bábkové divadlo zo Žiliny. Návštevníkom ponúkneme širokú paletu i ďalších divadelných predstavení, tematických výstav venovaných histórii PR, osobnosti Jána Palárika, výtvarným dielam z divadelného sveta zhotovených deťmi zo ZŠ a ZUČ regiónu Kysúc. Máme pripravené besedy, projekcie, stretnutia so zaujímavými osobnosťami z hereckého a divadelného prostredia a ďalšie rozmanité sprievodné podujatia.
Pri príležitosti polstoročnice prehliadky si Kysucké kultúrne stredisko v Čadci udelením pamätných medailí Jána Palárika a ďakovných listov uctí zakladateľov prehliadky, organizátorov, spoluorganizátorov, partnerov, porotcov, pracovníkov kultúrnych inštitúcií a v neposlednom rade-divadelníkov, ktorí sú pilierom podujatia.
Privítame zahraničných hostí prehliadky - krajanov zo srbskej Vojvodiny. V tomto roku k nám pricestujú dva divadelné súbory- víťaz festivalu DIDA Pivnica 2016, Kolektív kreatívnych amatérov KOKRAM z Kovačice a Ochotnícke divadlo Janka Čemana z Pivnice, hlavným usporiadateľom Festivalu divadelných inscenácií dolnozemských autorov DIDA v Pivnici, s ktorým naše stredisko uzatvorilo v roku 2009 Memorandum o spolupráci.
Pri príležitosti významného okrúhleho jubilea Palárikovej Rakovej mi dovoľte poďakovať sa za spoluprácu a podporu pri realizácii prehliadky spoluorganizátorom a partnerom podujatia:
Žilinskému samosprávnemu kraju, Mestu Čadca, Obci Raková, Fondu na podporu umenia, Ministerstvu kultúry SR, inštitúciám celoslovenského, krajského a regionálneho charakteru, kysuckým stredným, základným a materským školám, divadelným súborom, mediálnym partnerom- RTVS, TASR, Týždenník Kysuce, MY Kysucké noviny, TV Severka- televízia severného Slovenska, Rádio Frontinus, KTV, TV Raj, jednotlivcom a všetkým vám, ktorí ste sa čo i len malou troškou stali súčasťou histórie tohto divadelného sviatku.

Záštitu nad podujatím prevzali: predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanár, primátor mesta Čadca Milan Gura a starosta obce Raková Antona Heglas. 50. Palárikova Raková bola finančne podporená z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia a Žilinským samosprávnym krajom.
Autor: Silvia Petreková