To potvrdzuje aj výstava v Makovického dome pod názvom Čas veľkonočný s kolekciou maľovaných vajíčok, zajačikov, rozkvitnutých bahniatok či vŕbových korbáčov s farebnými stužkami.
Riaditeľka KKS v Žiline Soňa Řeháková s lektorkou Danielou Srnankovou pripomínajú, že na tohtoročnej výstave sa prezentuje takmer päťdesiat autorov s pozoruhodnou rôznorodosťou materiálov, výrobných postupov a techník. Spomeňme aspoň umeleckú drotárku Máriu Porubčanskú, Víta Pieša, ktorý po prvýkrát predstavil na verejnosti okované vajíčka s čičmianskymi vzormi alebo Danielu Daníkovú s výrobkami zo slaného cesta, Otíliu Kadašiovú s tkanými kobercami, medovnikárku Miriam Valicovú i Jozefa Rakovana s pôsobivou figurálnou drevorezbou.
Na podujatí sa predstavuje aj množstvo nových umeleckých remeselníkov, ktorí do tradičného fortieľa vniesli nebývalé nápady a techniky. A zaznamenať treba aj časť výstavy, ktorá je venovaná jedinečnej tvorbe štyroch generácií domanižských krasličiarok, ktorú spoluzakladala Štefánia Dudáková.
Jej vnuk Juraj Kulich na vernisáži pripomenul, že táto generácia zachovala nielen techniku písania trubičkou, ale aj pôvodné vzory. Pre ne mala pani Štefánia z Domaniže aj originálne pomenovania, napríklad slniečko, pavúk, kostelačka, cagaňa či jolanka.
Na pozoruhodnú výstavu v žilinskom Makovického dome pozvali širokú verejnosť aj folkloristi zo súboru Lieska spolu so známou čipkárkou Máriou Hnidkovou. Podujatie presvedčilo, že zručnosť a umelecké cítenie je zakorenené nie iba v našich predkoch, ale postupne ho objavuje aj mladá generácia.