VYCHYLOVKA. Dnes sa oficiálne otvoria brány kysuckého skanzenu. Múzejníci pripravili pre návštevníkov pestrý program. Nebudú chýbať hudba, spev a tanec.
Ak si chcete vychutnať prebúdzanie sa prírody zo zimného spánku, príďte do múzea vo Vychylovke, ktoré po niekoľkomesačnej prestávke opäť začne slúžiť návštevníkom.
Išlo o zvlášť obľúbený zvyk
„Stavanie mája patrilo po stáročia k veľmi obľúbeným zvykom. Bol známy nielen na Slovensku. Jeho pôvod treba hľadať aj v súvislosti s vierou v magický vplyv zelene na hospodárenie. Slúžil totiž ako ochranný symbol pred zlými silami a chorobami už od čias staroveku,“ vysvetľuje etnograf Kysuckého múzea Pavol Markech.
Ako vraví, májový strom mal chrániť celé usadlosti, hospodárstva. Jeho miesto v stredoveku bolo v mestskom prostredí, na námestiach, pred radnicami alebo kostolmi, kde sa staval ako symbol hojnosti a prajnosti.
Od 15.-16. storočia je známy už aj spred domov dievčat, pričom v tomto období zohrával takisto obradnú funkciu. „Zo strany mládenca bol zároveň istým prísľubom sobáša. Postupne ho teda v ľudovom prostredí začali chlapci stavať svojim dievčatám. Robili tak v predvečer začiatku mája, v noci, na dvoroch, kde mali svoje frajerky. Alebo ho postavili tým dievkam, ktoré dovŕšili vek na vydaj,“ približuje zvyklosti Markech. Každý mládenec sa podľa jeho slov snažil svojej milej postaviť čo najvyšší, krásne vyzdobený máj. „So zvykom sa viažu aj niektoré obmedzenia. Tak, ako každý ľudový zvyk, napriek tomu, že mal svoje pevné miesto nielen v kysuckej ľudovej tradícii, podliehal vplyvom dobových zmien,“ informuje etnograf.
Kde bol nedostatok stromov, postavili „obecný”
Obmedzenia stavania májov mali už v 18. storočí, ako vysvetľuje, aj čisto praktickú rovinu panských nariadení, ktoré vychádzali z nutnosti regulovať výrub obrovského množstva stromov na stavanie „májov“. Dodáva, že aj preto sa v kultúrnej tradícii ustálili odlišnosti v rámci regiónov. Tam, kde bol nedostatok stromov, bolo zvykom postavať jeden, „obecný”.
Parné rušne čaká generálna oprava
Podľa informácie Dariny Hnidkovej z Kysuckého múzea dnešný program začína o 12. hodine pri Stanici skanzen účinkovaním ľudovej hudby. Členovia FS Drevár z Krásna nad Kysucou o 12. 30 h postavia máj pri základnom kameni skanzenu. Na novovybudovanom pódiu pri Krčme z Korne sa o 13. h uskutoční slávnostná svätá omša, o 14. h bude pokračovať kultúrny program, v ktorom sa Drevár predstaví s tancami a piesňami nielen z Kysúc, ale aj iných regiónov Slovenska. Ako informuje Hnidková počas letnej sezóny nebudú premávať parné rušne na historickej železnici z dôvodu generálnych opráv. Prepravu návštevníkov zabezpečia motorové rušne, k dispozícii bude aj drezina.
Počas dnešnej nedele si určite prídu na svoje všetci milovníci folklórneho umenia. Organizátori podujatia všetkých srdečne pozývajú.


