V Kysuckej knižnici v Čadci vyrástla Osmijankova literárna záhrada s močiarom plným porekadiel, veršovaným plôtikom, ale i Knihokvetmi, do ktorej nás prišla pozvať riaditeľka neziskovej organizácie Osmijanko Miroslava Brznárová.
V úvode slávnostného otvorenia putovnej interaktívnej výstavy Janka Bírová, riaditeľka knižnice, poďakovala za výstavu a privítala Miroslavu Brznárovú, deti Školského klubu – Rázusova ul. v Čadci a prítomných pedagógov. Vyjadrila radosť, že práve Kysucká knižnica v Čadci sa stala hostiteľom Osmijankovej literárnej záhrady. „Verím, že túto výstavu si nenechajú ujsť nielen naši detskí čitatelia, ale ani školy a školské kluby na Kysuciach,“ dodala Janka Bírová a prenechala slovo Miroslave Brznárovej, ktorá uviedla deti do literárnej záhrady. Deťom predstavila Osmijanka, ktorý si s každým podal ruku a vybral si priateľa pre spoločné „záhradnícke práce“.
Osmijanko je rozprávková postavička, ktorá sa dostala do povedomia prostredníctvom Slovenského rozhlasu v roku 1965. Jeho adoptívnou mamičkou sa stala spisovateľka Krista Bendová, ktorá na podnet redaktorov Slovenského rozhlasu napísala každý týždeň jednu rozprávku s týmto hlavným hrdinom. Príbehy neskôr vyšli aj v knižnej forme pod názvom Osmijankove rozprávky. Krásne na tejto záhrade je, že hravou formou oslovuje deti klasickými i modernými príbehmi, prinášajúcimi radosť z čítania. Pomáha orientovať sa v pôvodnej slovenskej literárnej tvorbe pre deti aj mládež a rozvíja čitateľskú gramotnosť.
Deti sa aktívne zapájajú formou literárnych hier nielen zbieraním a vešaním rozprávkových listov, sadením semiačok svojich túžob pod kamienok, vytváraním chodníčka v močiari a spájaním plôtika, ale zanechávajú v záhrade vlastné čitateľské stopy. Čo by malo byť ovocím tejto literárnej záhrady, prezradila spoluautorka scenára Osmijankovej literárnej záhrady Miroslava Brznárová: „Osmijankova literárna záhrada je súčasťou Osmijankovho veľkého literárneho stopovania a celoslovenského čitateľského projektu pod názvom: Čítame s Osmijankom – pridaj sa aj ty! Jeho hlavnými aktivitami sú celoslovenská súťaž a putovná výstava.
Vytvoriť Osmijankovu literárnu záhradu mi napadlo v minulom roku, keď sme rozmýšľali nad súťažnými otázkami 13. ročníka súťaže, najmä nad tým, aké knižky do nej vyberieme, aké témy deťom ponúkneme, aby ich neodradili od čítania, ale, naopak, pritiahli ku knihám. Bolo leto a ja som pracovala na záhrade. Túto prácu milujem nadovšetko, a tak som začala v hlave skladať Osmijankovu literárnu záhradu, do ktorej keď zasejeme správne semienka – knižky, tak budeme mať úrodu alebo, ako vy hovoríte, prinesie nám svoje ovocie. Pracovnými nástrojmi sú fantázia, tvorivosť a radosť. Práca v Osmijankovej literárnej záhrade vôbec nebolí a prináša plody, keď sa o ňu budeme starať, kypriť „pôdu“ a správne ju „zalievať“ – staneme sa čitateľmi na celý život.“
Ak vás inšpirovali tieto slová, príďte do Osmijankovej literárnej záhrady, ktorá vznikla vďaka podpore z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia. V prípade záujmu kontaktujte knižnicu, kde bude sprístupnená do 10. mája. Vo svojej literárnej záhrade sa na vás teší Osmijanko aj so svojím verným kamarátom Osmidunčom.
Autor: Kysucká knižnica