ČADCA. Vo viacerých kysuckých obciach vybudovali v minulosti v rámci programu revitalizácie krajiny prehrádzky na malých tokoch. Od roku 2012 však už na ne nedostávajú peniaze. Pritom ich účelnosť sa ukazuje najmä v poslednom období, keď je búrok a povodní čoraz viac.
Podľa hydrológa sa s hrádzkami malo pokračovať
„Počas nedávnych záplav opäť výborne fungovali na Kysuciach hrádzky, ktoré podľa vyjadrení takzvaných „slovenských „odborníkov" odniesla už dávno veľká voda, respektíve zhnili. Postavili sa zhruba pred 6-timi rokmi s objemom približne 500-tisíc kubíkov,“ hovorí známy slovenský hydrológ a ekológ Michal Kravčík.
Vysvetľuje, že ak by sa v programe budovania vodozádržných opatrení pokračovalo na Kysuciach až doteraz, ich kapacita by bola už viac ako 3 milióny kubíkov. „Dovolím si tvrdiť, že by to spôsobilo maximálne 2. povodňový stupeň. Ak by sa tento program robil 10 rokov, povodňové stavy by pri súčasných intenzívnych dažďoch dosahovali len 1. stupeň,“ konštatuje.
V rokoch 2010 – 2012 sa do projektu revitalizácie zapojilo v prvom kole 12 obcí z okresu Čadca a 5 z Kysuckého Nového Mesta. V druhom to bolo 14 čadčianskych obcí a 4 z KNM. Išlo o tvorbu protipovodňových opatrení v lesoch a na poľnohospodárskej pôde. V roku 2013 začali vtedajšie obvodné úrady životného prostredia robiť kontroly, ktoré iniciovalo ministerstvo životného prostredia. Týkali sa naplnenia stavebného zákona pri týchto stavbách. Tie sa na základe pokynov vtedajšieho manažmentu robili na základe rozhodnutí o územnom využití prostredia, na ktoré začalo ministerstvo pozerať ako na nedostatočné. Podľa kysuckých starostov bol však celý projekt zmysluplný. Dal prácu mnohým nezamestnaným a ako vravia, v žiadnom prípade nemal negatívny vplyv na životné prostredie, práve naopak. Prehrádzky, ako konštatujú po tom, ako ich preverilo počasie, nepomáhajú len pri búrkach, ale aj počas sucha, lebo regulujú celkový prietok vody. Hrádzky si obce môžu stavať aj v súčasnosti. Rozdiel je v tom, že si ich musia zaplatiť z vlastných peňazí. Kysuce postihli za posledné roky mnohé povodne. Naposledy prišla „veľká voda“ len nedávno. Starostovia hovoria, že ešte väčším škodám zabránili práve hrádzky.
Traja ľudia prišli o život
Z dôvodu vytrvalého dažďa v dňoch 28. - 29. apríla zasahovali hasiči na celom území Žilinského kraja až 86 krát. V okresoch Kysucké Nové Mesto bolo 8 a Čadca 23 zásahov. „Čerpali vodu zo zaplavených domov, bytoviek, škôl a podnikateľských objektov. Čistili priepusty, kanalizačné vpusty, stavali protipovodňové bariéry, norné steny, odstraňovali popadané stromy, regulovali toky potokov, vyťahovali z nich uviaznuté vozidlá a vyhľadávali nezvestné osoby,“ informoval Michal Kypus z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline. Podarilo sa im zachrániť dve podchladené osoby. Pri týchto mimoriadnych udalostiach sa dvaja ľudia zranili, 3 utopili. Na záchranných prácach sa zúčastnilo 196 profesionálnych a 245 dobrovoľných hasičov. Profesionálom pomáhalo 88 ks techniky, ďalších 77 kusov mali k dispozícii dobrovoľné hasičské zbory.