KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. ČADCA . Už v minulosti riešilo Kysucké Nové Mesto problém s rozostavanou plavárňou, ktorú začalo budovať v roku 1992. Na jej dokončenie však nemalo peniaze. So zaujímavým návrhom prišla ešte v roku 2014 tamojšia súkromná spoločnosť. Nosnou funkciou areálu malo byť vytvorenie biokúpaliska, využívajúceho technológiu samočistenia vody pomocou vodných rastlín a rias vo filtračnom bazéne, pričom hlavný bazén mal tvoriť umelé jazero s úžitkovou plochou približne 2100 štvorcových metrov.
Tento rok s výstavbou zrejme nezačnú
Nemali chýbať ihriská pre športové aktivity, plážový volejbal, basketbal, skate park, lezecký park, detské ihriská a stravovacie služby.
S prácami sa doposiaľ nezačalo. Jedným z dôvodom bolo aj to, že miestny urbariát sa pokúšal spochybniť nadobudnutie pozemku pod areálom súčasnej chátrajúcej rozostavanej plavárne, patriaceho mestu. So svojimi sťažnosťami vo veci zrušenia vyvlastňovacieho rozhodnutia daných pozemkov z roku 1993 však nepochodil.
„Na základe požiadaviek dotknutých orgánov a organizácií koncesionári doložili dopracovanú projektovú dokumentáciu. Tú spolu s ďalšími súhlasnými stanoviskami predložili so žiadosťou na vydanie územného rozhodnutia na príslušný stavebný úrad,“ informuje primátor Kysuckého Nového Mesta Ján Hartel. Vzhľadom na spomenuté problémy a procesné lehoty nepredpokladajú, že by sa so stavbou začalo už tento rok.
V Čadci pripravujú už kolaudáciu kúpaliska, oficiálne otvorenie sa bude odvíjať od počasia. Kúpalisko bude multifunkčné, zložené z toboganov, plaveckých dráh, nebudú chýbať ďalšie atrakcie a detský bazén.
Mesto začalo s výstavbou vlani v auguste. Práce financuje z úveru, náklady predstavujú 1,7 milióna eur. Kúpalisko má antikorový bazén, čo ma výrazne znížiť náklady na prevádzku. Pre zaujímavosť, čo sa týka rozmerov, bude dvakrát väčší ako je ten na čadčianskej plavárni.
Tropické dni nie sú výnimočné ani na Kysuciach
Na Kysuciach nebolo doposiaľ žiadne kúpalisko. Obyvatelia preto museli v lete za „vodou" cestovať aj za hranice. Nezriedka navštevovali susedné Česko či Poľsko. V minulosti bolo argumentom predstaviteľov kysuckých samospráv to, že v tomto regióne sú letá chladné, veľa prší a takáto stavba by bola nerentabilná. V posledných rokoch však už takýto argument neobstojí, keďže ani Kysuciam sa nevyhýbajú nielen horúce, ale dokonca tropické dni.
Mesto Čadca nepredpokladá, že prevádzku kúpaliska zvládne financovať z výberu vstupného, keďže je to podobné ako s plavárňou. Pokiaľ chce takéto zariadenia prevádzkovať, počíta s tým, že ide o služby verejnosti, ktoré sa musia dofinancovať z mestských peňazí.
