To, že bicykel blahodarne pôsobí na naše zdravie, potvrdzuje aj nitriansky biskup, rodák z Kysúc, Viliam Judák. „Pomáha nám udržiavať telo v biologickej rovnováhe. Pri takejto jazde zažijeme nielen svišťanie pneumatík či vietor fúkajúci do tváre a vlasov, vôňu kvetov, sena, nového chleba, ale aj večernej rosy, či dozrievajúceho hrozna. Predovšetkým však uvoľnenú radosť z jazdy,“ hovorí.
Krajina i ľudia sa podľa neho javia z iného pohľadu, ktorý je obohacujúci. „Stálym a pravidelným šliapaním tvoríme a zažívame oboje - rytmus i tempo. Pocítime nezabudnuteľný zážitok, ktorý sa dostaví, keď rozum, telo i stroj fungujú ako jeden celok.“ Vysvetľuje, že podobne, ako ideálom antického Grécka bola harmónia tela a duše, sú človek a bicykel syntézou tela a stroja. „Bicykel právom vzbudzuje obdiv nad ľudským umom, vynaliezavosťou a racionálnosťou techniky,“ hovorí. Preň je a bol bicykel súčasťou života. „Vzdialenosti, ktoré ponúkal každodenný život na kysuckej dedine – 9 km do farského a 3 km do filiálneho kostola, mohol prekonať len bicykel, a to nielen v lete,“ konštatuje. Aj dnes vraj zažíva na tomto dvojkolesovom tátošovi nový pohľad na Božiu prírodu. „Stretávam sa ľuďmi, ktorí by mojej pozornosti ináč unikli. Dáva mi možnosť obísť dopravný kolaps v meste a možnosť zastaviť sa pri Božích mukách na okraji miest a dedín, na krátku návštevu v našich chrámoch, pohovoriť si neformálne s celkom neznámymi ľuďmi, navštíviť svojich spolubratov - kňazov, alebo známych vôbec. Je to možnosť relaxu a neveríte, koľko ružencov sa dá na bicykli pomodliť, a ako úžasne meditovať nad krásou prírody.“
Nezabudnuteľné sú preň každoročné týždňové bicyklové túry (tento rok ich absolvuje po 26-ty krát) so študentmi - seminaristami a teraz už aj kňazmi po Slovensku, Česku, Morave, Nemecku, Rakúsku, Maďarsku, Slovinsku, ba aj Španielsku (Santiago de Compostela).
Bicykel je podľa jeho slov aj veľká symbolika. „Azda sa nepreviním voči exegéze, keď vidím bicykel v tomto zmysle: dve kolesá symbolizujú Starý a Nový zákon pevne spojené rámom – jedno bez druhého nemôže byť funkčné; kormidlo určuje smer cesty – človek by si mal uvedomovať kam kráča svojím konaním i celým svojím životom. Medzi jednotlivými časťami musí vládnuť harmónia, inak je funkčnosť ohrozená. Cyklista sa namáha, ale má aj radosť z jazdy. Najmä ak zdolá prevýšenie na ceste. Brzdy umožňujú bezpečnú jazdu, hoci bicyklista si musí neustále uvedomovať svoju krehkosť a zraniteľnosť, čo ho vedie k opatrnosti a k rešpektovaniu aj práv iných.“
Teší sa, že na rodných Kysuciach jestvuje príjemná cyklotrasa, ktorú už absolvoval z Krásna nad Kysucou do Novej Bystrice. „Ďalšie sa dúfam pripravujú. Určite to prispeje k rozšíreniu cyklistiky v tomto regióne, kde mnohí desaťročia používajú bicykel ako súčasť svojho každodenného života,“ dodáva biskup.
„Som veľký fanúšik cestnej a horskej cyklistiky už pomerne dlhú dobu, konkrétne viac ako 20 rokov. Musíme všetci uznať, že Kysuce sú rajom pre tento druh športu. V samých začiatkoch môjho záujmu bolo okolie Ochodnice(Belajky, Petránky) a Zákopčie smerom k Husáriku. To som samozrejme bol mladší a v lepšej kondícii,“ vraví ďalší rodák z Kysúc, Stanislav Mizera, ktorý pracuje ako intervenčný kardiológ v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Spomína, že prekrásne trasy absolvoval smerom do Kysuckého Lieskovca, Lodna, Klubiny. „Klubinská dolina je prekrásna, s nádhernou scenériou, kvetenstvom a prekrásnymi zákutiami.
V súčasnosti ma najviac uchvátila cyklotrasa z Krásna nad Kysucou cez Bystrickú dolinu smerom k priehrade v Riečnici, ktorú aj v zime využívam za prijateľného počasia na bežky,“ prezrádza.
Ako sa vyjadril, vďaka patrí všetkým zainteresovaným starostom, primátorom z regiónu za úspešný projekt cyklotrasy. Potešila ho správa, že jej začiatok, respektíve pokračovanie bude až z Oščadnice smerom do Krásna nad Kysucou, cez Bystrickú dolinu až na Oravu.
„Nezostáva mi nič iné, ako odporučiť všetkým cyklistom, ktorí sa budú nachádzať v tomto prekrásnom kúte Slovenska, nasadnúť na bicykel a v rámci svojich možností absolvovať tieto prekrásne miesta, čo určite prospeje ich zdraviu. Prajem všetkým silné srdce a dobrú paru.“