TURZOVKA. Nedeľná púť na kysuckú horu Živčáková bude aj tento rok ľahko dostupná vlakom. ZSSK posilní pre cestujúcich do Turzovky pravidelnú lokálku s odchodom o 9.32 z Čadce o ďalších 83 miest. Na cestu naspäť je pripravený mimoriadny vlak (Turzovka zastávka 14.54 – Čadca 15.27). Tento spoj môžu využiť všetci cestujúci, vo vlaku platia rovnaké zľavy ako v bežnom osobnom vlaku ZSSK vrátane bezplatnej prepravy.
Ako sa dostanete na horu Živčáková
„Na cestu tam je k dispozícii posilnený pravidelný vlak z Čadce smerom do Makova s odchodom o 9.32 h (príchod Turzovka 9.56 h, Turzovka zastávka 10.10 h). Ak cestujete zo Žiliny, môžete využiť osobný vlak Os 3908 (Žilina 8.48 h – Čadca 9.26 h) a v Čadci prestúpiť. Upozorňujeme, že „Makovská strela“ stojí vedľa čadčianskej stanice,“ informuje hovorca ZSSK Tomáš Kováč.
Pokiaľ máte záujem prepraviť sa ďalej na Živčákovú autobusom, organizátor zabezpečuje kyvadlovú dopravu zo stanice Turzovka. Autobus je k dispozícii aj na cestu naspäť. Pokiaľ uprednostňujete peší výstup na horu, najlepšie je vystúpiť na Turzovke - zastávke (teda jednu zastávku po stanici Turzovka). Svätá omša začína o 12. hodine. Podľa informácie Kováča mimoriadny vlak na cestu naspäť odchádza z Turzovky - zastávky o 14.54 h, zo stanice Turzovka o 15.01 hodine. V Čadci na lokálku nadväzuje osobný vlak do Žiliny.
K dispozícii bude kyvadlová doprava
Cestujúci, ktorí nechcú isť na horu Živčáková peši z Turzovky – zastávky, môžu využiť kyvadlovú autobusovú dopravu zo ŽST Turzovka priamo do cieľa cesty.
Autobusy budú čakať za budovou železničnej stanice. Možnosť využitia kyvadlovej dopravy s prestupom na mimoriadny vlak bude aj v smere späť.
Vandali narobili škody
Výstavba chrámu na Živčákovej si vyžiadala nemalé peniaze. „Čo sa týka úveru, k 1. aprílu nám zostávalo ešte 470 000 €, k tomu úroky. Keď nám zostane 300-tisíc, môžeme ich splatiť v hotovosti, samozrejme, ak budeme mať peniaze,“ vraví správca farnosti Ivan Mahrík.
Museli sa pustiť aj do opravy kaplniek nad prameňmi, v ktorých vandali porozbíjali sochy. Na Živčákovej vlani vyčíňali viackrát. Najskôr v septembri niekto rozbil dve okná na Kaplnke Kráľovnej pokoja. O niekoľko dní zasa podpálil Kaplnku Božieho milosrdenstva, ktorá zhorela aj s obrazom. Nasledovalo ďalšie rozbité okno na jednej z kaplniek. Z piatka 23. na sobotu 24. septembra chcel niekto dokonca podpáliť nový Kostol P. Márie Matky Cirkvi. Páchateľ polial zrejme benzínom bočné vchodové dvere. Oheň sa však nerozšíril, keďže sú kovové. Škoda bola najmä na zhorenej Kaplnke Božieho milosrdenstva. Išlo o viac ako 5-tisíc eur. Ako vraví Mahrik veria, že sa už nič podobné nezopakuje.
Výstavbu „Marty“ brzdí most
Podľa slov Mahríka chceli tento rok pokračovať aj vo výstavbe exercično-pastoračnej budovy „Marta“. „Zatiaľ sa nedá, lebo most pri základnej škole je v zlom stave. Bolo tomu tak už pred 26 rokmi, keď sme stavali kostol v Korni. Dali sme vypracovať posudok statikovi, ktorý navrhol jeho podoprenie,“ vysvetľuje. Hovorí, že doteraz prechádzajú po ňom ťažké autá naložené tonami drevnej hmoty.
Dodáva, že projekt na nový most existuje, no zatiaľ sa nič nedeje, nerobí sa ani oprava starého.
Od vysviacky uplynul vlani rok
Chrám na Živčákovej, s ktorého výstavbou začali v júni 2009, vysvätili 4. októbra 2015. Postavili ho zo zbierok veriacich a milodarov. Kapacita kostola s Kaplnkou sv. Jozefa je zhruba 3000 ľudí. V roku 2015 v ňom inštalovali tri nové zvony. Pribudli k prvému, ktorý dostal meno Mária a váži 860 kíl. Všetky odlial akademický sochár Josef Tkadlec. Ako materiál použil zliatinu medi a cínu. Spomínané vlaňajšie tri vážia 355, 220 a 150 kilogramov. Jeden daroval za diecézu nitriansky biskup Viliam Judák, na druhý prispela obec Korňa a sponzori. Tretí je darom majstra zvonára Josefa Tkadleca z Halenkova s rodinou. Zvonom dali mená: Božské Srdce Ježišovo, sv. Andrej Svorad a Beňadik a sv. Jozef. Súčasťou chrámovej veže je aj koruna a kríž. Korunu pozlátili 24-karátovým zlatom, do vnútra kríža umiestnili podpísané dekréty, týkajúce sa pútnického miesta a chrámu, ale aj noviny a iné dokumenty. Nechýbajú medzi nimi ani MY Kysucké noviny. Na jar 2012 osadili pri chráme sochy svätého Cyrila a Metoda. Autorom je akademický sochár Martin Mikuláš s manželkou Barborou. Vyrobili ich z umelého pieskovca a ich výška je dva metre. Organ je klasický píšťalový. Je starší, no zachovalý, kúpili ho v Nemecku. Chrám na Živčákovej stojí vo výške 756 metrov nad morom, výška veže s vyhliadkovou terasou končí na kóte 797 metrov.

Pútnici sa môžu rozhodnúť, ktorú cestu si vyberú
Na pútnické miesto Živčáková sa dá prísť z dvoch strán. Jedni využívajú strmý horský chodník z Turzovky, iní prístupovú cestu z Korne. Stretávajú sa tam tri katastrálne územia – Turzovka, Korňa a Vysoká nad Kysucou. Z Korne vedie na pútnické miesto drevená krížová cesta, ktorú dokončili v roku 1996. Výpoveď lesníka Matúša Lašúta o zjavení vyšla aj knižne. Faktom je, že od roku 1958, keď sa táto udalosť dostala na verejnosť, navštívili horu Živčák státisíce ľudí. Na hore, dovtedy chudobnej na vodu, vytrysklo šesť prameňov. Mnohí tvrdia, že im pomohla práve voda z nich. Jeden je špeciálne určený na choroby očí. V posledných rokoch k nim chodí čoraz viac cudzincov. Najmä Poliakov, Čechov, Nemcov, Maďarov, tiež pútnikov z iných krajín. Stovky ľudí sa tam vracajú a ďakujú za uzdravenie. Pravdou je, že táto voda vydrží čerstvá veľmi dlhý čas.
Jeden požiar už pútnické miesto zažilo
Zaujímavý je osud obrazu Panny Márie s dieťatkom, ktorý údajne pochádzal z Ukrajiny a na Živčákovú ho priniesli pútnici. V roku 1964 tam niekto založil požiar. Ľudia z okolia sa snažili aspoň voľačo zachrániť. Veľmi ich prekvapilo, keď našli spomínaný papierový obraz. Obhorel vraj totiž presne podľa kontúr Panny Márie. V roku 1967 ho previezli do Nemecka, kde ho zreštaurovali. Neskôr ho priviezli na Slovensko a vrátili opäť na Živčákovú.