Časť úseku diaľnice D3 už slúži motoristom

Prejazd novootvoreným diaľničným úsekom D3 bude vraj pre motoristov zážitkom. Súčasťou je okrem dvoch tunelov Svrčinovec a Poľana aj most Valy, ktorý je najvyšší v strednej Európe. Motoristi sa budú môcť pokochať výnimočným pohľadom na tri krajiny - Slovensko, Česko a Poľsko.

Úsek diaľnice D3 Svrčinovec - Skalité je už v prevádzke.Úsek diaľnice D3 Svrčinovec - Skalité je už v prevádzke. (Zdroj: FRANTIŠEK UJHÁZI)

SVRČINOVEC. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) dnes za účasti ministra dopravy Árpáda Érseka, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušana Chreneka, generálneho riaditeľa NDS Jána Ďurišina ako aj iných hostí otvorila pre motoristov úsek diaľnice D3 Svrčinovec – Skalité – štátna hranica SK/PL. Ide o prvý sprejazdnený úsek diaľnice D3.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Dnes sa stretávame pri otvorení jedného z kľúčových úsekov diaľnice D3. Cesty, ktorá spojí veľmi perspektívne regióny Poľska, Česka a Slovenska. Diaľnice, ktorá zatraktívni tento región pre investorov a tým podporí tvorbu nových pracovných miest,“ povedal počas slávnostného otvorenia diaľnice Arpád Érsek, minister dopravy a výstavby SR.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: V tuneloch cvičili záchranné zložky Čítajte 

„Všetkých nás čaká ešte ťažké obdobie, kým sa dobuduje obchvat Čadce a spustí výstavba ďalších úsek, no som presvedčený, že vláda urobí všetky kroky pre to, aby sa počas jej funkčného obdobia rozostavala celá diaľnica D3 na Kysuciach,“ povedal tesne po otvorení úseku Ján Podmanický, poslanec NR SR, ŽSK a starosta obce Stará Bystrica.

Prečítajte si tiež: Tretia blokáda opäť odstavila dopravu na Kysuciach Čítajte 

Finančná čiastka za vybudovanie časti od Svrčinovca až po hranicu s Poľskom tesne presahuje 417 miliónov eur. „Zmluvná cena za stavbu úseku D3 Svrčinovec – Skalité je necelých 330 miliónov eur bez DPH. Projekt sa financoval zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu,“ informovala hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Podľa jej slov hlavnou funkciou tohto viac ako 15 km dlhého úseku, ale aj celej diaľnice D3 je predovšetkým prevedenie tranzitnej dopravy v severojužnom smere na trase európskeho dopravného koridoru a odľahčenie súčasnej hlavnej severo-južnej dopravnej spojnice na území Slovenska medzi hraničnými priechodmi Trstená – Šahy.

SkryťVypnúť reklamu

Odľahčí sa aj oravský hraničný priechod Trstená s Poľskom. Okrem neho tiež hraničný priechod Svrčinovec s Českom, kadiaľ prechádzajú všetky vozidlá nad 7,5 t smerujúce z Kysúc nielen do Českej, ale aj do Poľskej republiky.

Načítavam video...

Ako ďalej povedala sprejazdnením úseku D3 Svrčinovec – Skalité – štátna hranica SK/PL sa odstránia časové straty vodičov a cestujúcich, podstatne sa zlepší dopravný komfort účastníkov premávky. „Motoristi totiž jazdou po novootvorenom úseku ušetria 9 minút v porovnaní s jazdou po ceste prvej triedy. Zároveň sa pozitívne ovplyvní životné prostredie v blízkosti existujúcich komunikácií,“ tvrdí.

Prejazd týmto úsekom, ako sa vyjadrila, bude pre motoristov skutočne zážitkom. „Dobrú atmosféru vytvorí scenéria krásnej panenskej prírody. Súčasťou úseku je okrem dvoch tunelov Svrčinovec a Poľana aj most Valy, ktorý je najvyšší v strednej Európe. Motoristi sa počas jazdy po ňom budú môcť pokochať výnimočným pohľadom na tri krajiny – Slovensko, Česko a Poľsko,“ dodala.

SkryťVypnúť reklamu

VEDELI STE, ŽE ...?

- Na stavbu mosta Valy sa použilo 12-tisíc kubíkov betónu a 2 030 ton ocele

- Na moste je osadený vetrolam, ako v tretej krajine Európy, po Francúzsku a Chorvátsku

- Na pilieri mosta bol počas výstavby osadený výťah, cesta nahor ním trvala 2,5 minúty

MOŽNO VÁS BUDE ZAUJÍMAŤ:

Dĺžka úseku: 15 460 m

Počet tunelov: 2 (Svrčinovec a Poľana)

Počet mostných objektov: 29

Dĺžka mostných objektov: 3 782 m

Počet križovatiek: 2 (Svrčinovec, Skalité)

Počet odpočívadiel: 1 (Čierne)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 564
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 090
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 127
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 347
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 242
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 876
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 681
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 624
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Ladislav Sventek vyhral preteky na päť kilometrov.

Vyhráva jedny preteky za druhými.


V Čadci dnes poklepali základný kameň rekonštrukcie športovej haly.

Objekt roky chátra.


Prvým úsekom, ktorý sa začne stavať má byť Horelica-Oščadnica.

Úrad pre verejné obstarávanie zrušil vyhodnotenie ponúk.


1
Vlaková patrola ZSSK na Rušňoparáde 2025.

Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu