VYCHYLOVKA. Na návštevníkov kysuckého skanzenu čaká dnes, obrazne povedané, „chutné“ podujatie, ktoré organizátori nazvali Sladká nedeľa. Kulinárska turistika sa vo svete stáva čoraz populárnejšou. Kto „zabrúsi“ do Vychylovky, ochutná nielen chutné sladké dobroty, ale aj kus kysuckej minulosti.
Gazdinky boli mimoriadne šikovné
Kysuce nikdy nepatrili k bohatým krajom, no tunajšie gazdinky si, ako vravia múzejníci, vedeli poradiť a vyčarovať dobroty aj z mála. Keď nebolo mäsa či zeleniny, vymýšľali rôzne múčne jedlá. Varili halušky, posúchy, kaše a piekli chutné koláče.
Medzi najobľúbenejšie podujatia v skanzene patrí už neodmysliteľne Kuchyňa starých materí. V domčekoch sa rozkúria staré dobové pece, okolo ktorých sa opäť budú zvŕtať šikovné lektorky a pripravovať jedlá priamo na nich. „Medzi najobľúbenejšie patria kapustniaky, ale aj polievky, pečené zemiaky so slaninkou a cibuľkou, halušky či zemiakové placky. To sú jedlá, ktoré sa najviac varievali v domácnostiach na Kysuciach,“ hovorí Darina Hnidková z Kysuckého múzea. Vysvetľuje, že popritom však naši starí rodičia nezabúdali ani na dni sviatočné, kedy si pripravovali sladké pochúťky.
„Počas sviatkov a pri významných rodinných udalostiach piekli koláče, ktoré si vychutnali v kruhu najbližších,“ približuje históriu. Práve niektoré z takýchto jedál budú môcť ochutnať návštevníci v spomínanú nedeľu.
„Vracajú sa ľudia cez tradičné jedlá naspäť ku koreňom?“ Túto otázku vraj často kladnú návštevníci kuchárkam, ktoré jedlá v skanzene pripravujú. Samé boli veľmi prekvapené, ako sa návštevníkom tieto podujatia páčia. Nezriedka si dokonca pýtajú recepty.
Múzejníčka prezrádza recept na slivkovú polievku
Čaro tradičnej kysuckej kuchyne je v tom, že jedlá sú jednoduché, rýchlo hotové, nepotrebujú žiadne špeciálne suroviny, navyše sú lacné. „Ak tomu neveríte, príďte sa o tom presvedčiť,“ pozýva Hnidková a pridáva rýchly a lacný recept na polievku: „Potrebujete 20 dkg kyslých sliviek, 15 dkg zemiakov, čierne korenie, soľ a vodu. Dáme variť 1,5 l vody spolu so slivkami. Keď sú skoro uvarené, pridáme zemiaky a spolu dovaríme. Polievku zahustíme zápražkou, ktorú urobíme z hladkej múky a masti.“
Od 13.30 hodiny „osladí“ návštevníkom deň aj Ľudová hudba Romana Capeka zo Skalitého. Návštevníci si môžu pobyt v skanzene spestriť jazdou na historickej lesnej úvraťovej železnici, ktorá je najväčším skvostom a národnou kultúrnou pamiatkou na Slovensku. Organizátori na podujatie všetkých srdečne pozývajú.