Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián

V Riečnici sa stretnú obyvatelia zo zatopených obcí

Nečudo, že obyvateľom obcí Riečica a Harvelka sa v súvislosti s vodnou nádržou v Novej Bystrici vynárajú nostalgické spomienky. Pripravila ich totiž o domov.

Obyvatelia zatopených obcí sa čoskoro stretnú v Riečnici. Pripomenú si na časy predtým, ako ich domov zatopila voda.  Obyvatelia zatopených obcí sa čoskoro stretnú v Riečnici. Pripomenú si na časy predtým, ako ich domov zatopila voda. (Zdroj: WWW.RIECNICA.SK)

Stovky obyvateľov z obcí Riečica a Harvelka vysťahovali pre výstavbu nádrže v Novej Bystrici do okolitých miest a obcí, ale aj vzdialenejších kútov Slovenska. Domy a budovy asanovali, hroby exhumovali a preniesli na cintorín do Novej Bystrice.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Padli miestne školy, obchody a krčmy, ba aj drevený kostol v Harvelke. Posledný zostal ten v Riečnici, ktorý postavili v roku 1905 prevažne z darov amerických vysťahovalcov. Napokon sa ho podarilo zachrániť, aj keď bol pôvodne takisto určený na demoláciu. V súčasnosti slúži ako miesto stretnutí bývalých obyvateľov, keďže je jedinou pamiatkou na obce, kde žili, odkiaľ pochádzali ich rodiny.
Harvelka bola pôvodná osada obce Stará Bystrica, od roku 1950 patrila pod okres Kysucké Nové Mesto a od roku 1960 pod okres Čadca. V roku 1978 tam žilo 450 – 500 obyvateľov. Prevažná väčšina pracovala v ZVL Kysucké Nové Mesto, Tatra Čadca, OSP Čadca, JRD Pokrok Stará Bystrica, tiež dochádzala za prácou do Česka – Karvinej, Ostravy, Frýdku-Místku. Podobne to bolo s Riečnicou, ktorá mala ešte v roku 1970 1300 obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Rodáci sa stretnú v Riečnici

Jedným z riečnických rodákov je aj Milan Hablák, ktorý v súčasnosti pracuje ako advokát v Martine. V tejto obci žil s rodičmi a sestrou až do roku 1981, kedy sa museli vysťahovať.

V sobotu 1. júla sa uskutoční tradičné stretnutie rodákov zo zatopených obcí Riečnica a Harvelka. „Tento rok sú organizátormi Poľovnícke združenie Riečnica – Háj v spolupráci s obcou Nová Bystrica,“ informuje jeden zo spoluorganizátorov Hablák.

Súčasťou bude tradičná svätá omša v riečnickom kostole, ktorá sa začína o 13. hodine a na ktorú všetkých srdečne pozývajú. „V tomto roku ide vlastne o 30. výročie, kedy zanikla posledná oficiálna inštitúcia v obci Riečnica a to farský úrad. Samotný Miestny národný výbor prestal fungovať v roku 1977 a jeho kompetencie prešli na Obecný úrad Nová Bystrica. V 70-tych rokoch takisto zanikli všetky dobrovoľné i spoločenské organizácie v obci. Napríklad Červený kríž, Slovenský zväz žien, SZM, a ďalšie,“ približuje históriu.

SkryťVypnúť reklamu

Radosť sa vždy prelína s nostalgiou

Stretnutia sa konajú pravidelne každý druhý rok, striedavo v Riečnici a Harvelke. Tentokrát to bude práve Riečnica.

„Prevláda na nich predovšetkým radostná nálada zo stretnutia ľudí, ktorí sa poznali, ich rodín. Niektorí sa nevideli aj desiatky rokov a žijú rozpŕchnutí po území celej bývalej ČSSR. Na druhej strane je tu však aj nostalgia, pocit krivdy a rozhorčenia,“ hovorí o atmosfére stretnutí.Vysvetľuje, že ľudia samozrejme chápali potrebu výstavby vodnej nádrže, ale spôsob, akým sa realizovala v obciach Riečnica a Harvelka, ťažko označiť za rozumný. „Vodná nádrž sa mohla postaviť v hociktorej z dolín na Bystriciach, alebo v inej časti Kysúc, nemuselo to však postihnúť také veľké množstvo obyvateľov, tobôž, zapríčiniť vysťahovanie celých dvoch obcí. Veď išlo o takmer 3-tisíc ľudí,“ konštatuje.

SkryťVypnúť reklamu

Za pole a lesy platia, úžitok nemajú žiadny

Ako ďalej vraví, keď sa s odstupom času napríklad porovná výstavba vodných nádrží na pitnú vodu Turček v okrese Martin, Staré Hámry v okrese Frýdek Místek či Mojš pri Žiline, faktom je, že tieto postavili tak, aby sa obce zachovali. „V našom prípade to bolo naopak. V sútoku riek z obidvoch obcí sa postavila hrádza tak, aby boli všetci obyvatelia nútení sa vysťahovať, pritom väčšia časť územia ostala nezaplavená,“ hovorí s trpkosťou.

Pokračuje, že ľuďom ostali v tzv. II. a III. zóne polia, lesy, za ktoré musia platiť poplatky a dane, no nemôžu na nich hospodáriť. Nadôvažok, lesy im tam vyrubávajú a ničia cudzí ľudia, prístup k svojmu vlastníctvu nemajú takmer žiadny.

„U bývalých obyvateľov prevláda názor, že vysťahovanie bolo cielené za účelom zrušenia týchto obcí. Faktom je, že ešte v 60-tych rokoch za hlbokého socializmu v nich prevládal spôsob hospodárenia súkromne hospodáriacich roľníkov, ktorý vtedajšej fáze socializmu nevyhovoval,“ myslí si.

Približuje históriu aj informáciami, že obec Riečnica pôvodne patrila do Strečianskeho pánstva a okresu Žilina. Do okresu Čadca ju pričlenili administratívne v roku 1960 a už v roku 1967 vydali stavebnú uzáveru. Obidve obce nemohli žiadať a dostať žiadne investície, nedal sa zabezpečiť rozvoj.

Vraví, že ekonomicky silnejšie rodiny ihneď začali v beznádeji opúšťať svoje rodiská, začalo sťahovanie, ktoré skončilo až v 90-tych rokoch, kedy v Riečnici a Harvelke ostali už len tzv. neprispôsobiví, alebo sociálne odkázaní obyvatelia.

Konštatuje, že jednou z krívd a nepochopiteľných vecí je tiež skutočnosť, že v prípade Vodného diela Žilina obyvatelia obce Mojš dostali nielen novú obec v pôvodnom katastri, ale aj 5-násobky finančných náhrad za hodnoty, o ktoré prišli. „V Riečnici a Harvelke, napriek tomu, že išlo o prevažne súkromne hospodariacich roľníkov, dostali za pôdu minimálnu cenu a za výrobné prostriedky (mláťačky,kosačky, sekačky, povozy, atď.) nedostali nič, lebo vraj vyvlastňovacia výhlaška na to nepamätala. Aká to rovnosť občana pred zákonom,ktorá je nakoniec zaručená ústavou?“, pýta sa.

Pôvodní obyvatelia sú bezmocní

Na margo súčasnosti hovorí, že doliny sú veľmi poznačené výrubom lesov, prístupové cesty zničili lesné mechanizmy. Skutočnosťou je, ako vraví, že dochádza ku krádežiam dreva a pôvodní obyvatelia sú bezmocní.

„Podľa môjho názoru, najlepšou cestou ako zabrániť zneužívaniu vlastníctva pôvodných obyvateľov, by bola možnosť, za určitých podmienok, stanovených príslušnými úradmi a orgánmi štátnej správy, postaviť si jednoduché letné príbytky a možnosť nasťahovania sa do dolín.“

Sami ľudia vraj najlepšie vedia, kde majú hranice svojich lesov, pozemkov. „Dokážu posúdiť, ako si postrážiť svoje vlastníctvo. V súčasnej dobe sú doliny nestrážené, nechránené, ktokoľvek si môže robiť v zátopových oblastiach, takpovediac, čo chce,“ dodáva Hablák.

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
  2. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
  3. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  4. Prišli na to, že odpad je cenný
  5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  6. Všetkým lepí pred voľbami
  7. Najlepšie poviedky domácich autorov
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
  2. Toto je dokonalosť! Objavte výhody tepelných čerpadiel
  3. Všetkým lepí pred voľbami
  4. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
  5. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
  6. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
  7. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
  8. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 206
  2. Všetkým lepí pred voľbami 8 754
  3. Hladinka smeruje do Košíc! 7 640
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 295
  5. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 123
  6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 173
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 646
  8. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 2 921

Blogy SME

  1. Tomáš Susko: Matúš Vallo & F•R•I•E•N•D•S aneb moja skúsenosť so spoluprácou s magistrátom
  2. Leonard Malacký: Blíži sa noc dlhých nožov 2023
  3. Alojz Baránik: Prečo právny štát má na Slovensku len malú šancu
  4. Tomi Horváth: Otvorený list poverenému ministrovi vnútra – stacionárne radary
  5. Ján Valchár: Poznajú Rusi mieru trápnosti?
  6. Ján Šeďo: V tomto poradí strán skončia voľby, len s inými číslami.
  7. Pavel Nechala: Digitálna transformácia
  8. Miroslav Ferkl: Voľby 2023
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 906
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 38 243
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 324
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 264
  5. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 866
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 738
  7. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 28 555
  8. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 17 987
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Makov uspel v 3. kole Slovenského pohára.

Futbalisti Makova sa na kvalitne pripravenom ihrisku pred tromi stovkami divákmi naštartovali k výbornému výkonu.


7m
Dopravná nehoda v Čadci.

Policajti jej na mieste zadržali vodičský preukaz.


4 h
Ilustračné foto

Na finálovom turnaji v Záblatí sa 4. októbra predstaví osem tímov.


11 h
Adam Baláž.

Na Adama Baláža vydali európsky zatykač.


10 h

Blogy SME

  1. Tomáš Susko: Matúš Vallo & F•R•I•E•N•D•S aneb moja skúsenosť so spoluprácou s magistrátom
  2. Leonard Malacký: Blíži sa noc dlhých nožov 2023
  3. Alojz Baránik: Prečo právny štát má na Slovensku len malú šancu
  4. Tomi Horváth: Otvorený list poverenému ministrovi vnútra – stacionárne radary
  5. Ján Valchár: Poznajú Rusi mieru trápnosti?
  6. Ján Šeďo: V tomto poradí strán skončia voľby, len s inými číslami.
  7. Pavel Nechala: Digitálna transformácia
  8. Miroslav Ferkl: Voľby 2023
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 906
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 38 243
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 324
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 264
  5. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 866
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 738
  7. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 28 555
  8. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 17 987
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu