Aj keď fungujete už dlhé roky, stále veľa ľudí Stružielku nepozná. Mohli by ste nám ju predstaviť?
– Stružielka je občianske združenie, ktoré sa venuje postihnutým deťom. Navštevujú ju deti s rôznymi druhmi postihnutia, či už telesným, alebo mentálnym. Ako občianske združenie fungujeme už druhý rok, predtým sme patrili pod Kysucké kultúrne stredisko. Do Stružielky chodia deti nielen z Čadce, ale i z blízkeho okolia. Niektoré deti navštevujú špeciálnu školu, no mnohé z nich nechodia do školy vôbec a stretnutia s kamarátmi s podobným osudom sú pre nich veľkým zážitkom. V rámci integrácie so zdravými deťmi sú v Stružielke i deti z bežnej základnej školy, ktoré majú problém s komunikáciou. Spodná veková hranica našich detí je od 5 rokov. Mnohé sú už v dospelom veku, no svojím spôsobom sú stále deti.
Naším hlavným cieľom je vytvoriť týmto deťom podmienky, ktoré vedú k zlepšeniu a skvalitneniu ich života, sebapoznávaniu a samostatnosti. Prostredníctvom tvorivých dielní a rôznych aktivít sa snažíme o ich psychický i fyzický rozvoj bez rozdielu veku a postihnutia. Stretávame sa vždy jedenkrát do týždňa v čadčianskom dome kultúry. Tu deti pracujú v tvorivých dielňach, ktoré sú zamerané na arteterapiu, muzikoterapiu, logopédiu, dramatoterapiu a pohyb. Jednotlivé dielne často prepájame, záleží aj od toho, aký počet detí nám do Stružielky v daný deň príde. Všetko je na báze dobrovoľnosti, nevedieme žiadnu triednu knihu a deti k nám prídu vtedy, keď majú chuť a dovoľuje im to ich zdravotný stav. Učíme ich žiť v kolektíve seberovných ľudí, rozvíjame ich komunikačné i pohybové schopnosti. Vedieme ich k tomu, aby získali sebavedomie a v spoločnosti kamarátov obohacovali svoj vnútorný život. Snažíme pre nich pripravovať aktivity a upravovať jednotlivé činnosti tak, aby sa do nich zaradili naozaj všetci.
To znamená, že Stružielka je „otvorená“ počas školského roka?
– Áno, my fungujeme od októbra a končíme v júni. Náš školský rok je o mesiac posunutý najmä preto, lebo väčšina lektorov pracuje v školách a začiatok školského roka býva trochu hektický. Počas roka sú stretnutia prevažne v „kulturáku“, no snažíme sa navštevovať s deťmi aj rôzne iné inštitúcie v meste, do ktorých by samy určite nešli. Využívame podujatia Kysuckej knižnice, Kysuckej galérie i Kysuckého múzea.
Keď to spočítate, koľko detí navštevuje dielne?
– V utorky, kedy mávame dielne, príde do Stružielky okolo 25 – 30 detí. Zapísaných však máme 35 detí. Všetko záleží od ich aktuálneho zdravotného stavu, počasia alebo momentálnej situácie v rodine.
Aký počet ľudí sa deťom počas dielní venuje?
– V Stružielke pracuje šesť stabilných lektorov, ktorí sa deťom venujú počas celého roka. Mnohé potrebujú asistentov, ktorí nám pri mnohých aktivitách pomáhajú a tvoria súčasť našej stružielkovskej rodiny. Väčšinou sú to rodičia detí, ktorí si spoločne vymieňajú skúsenosti a navzájom sa podporujú.
Koľko deťom trvalo napríklad nacvičiť posledné divadelné predstavenie, s ktorým nedávno vystúpili?
– Na divadelné predstavenie sa pripravujeme v priebehu celého roka v dramatickej dielni. Skúšame, čo deti dokážu a veľakrát to necháme na ne. Aj keď máme určitú predstavu o tom, čo od nich chceme, deti nám často ukážu smer, akým sa bude predstavenie vyvíjať.

Samotný nácvik predstavenia trvá možno tri stretnutia. Keby sme to nacvičovali dlhšie, deti to zabudnú. Dokonca aj v ten deň, kedy sa hrá divadlo, to mnohokrát zahrajú úplne inak, ako sme nacvičovali. Ak si zapamätajú aspoň dve tretiny z toho, čo treba, tak sme radi. Pomáhame im priamo v predstavení, hráme s nimi. Vedia, že sme im oporou, a tak hrajú s chuťou, radosťou a nemajú stres z toho, že to nezvládnu.
Pri divadle vám pomáha aj pán Zátek, ktorý dlhé roky pôsobí v Kysuckom Novom Meste ako úspešný divadelný režisér...
– Áno, pán Pavol Zátek je dlhoročným priateľom a lektorom Stružielky. Pracuje tu od jej začiatkov. Je divadelník a odborník, vie sa prispôsobiť schopnostiam detí a svojím humorom vytvára skvelú atmosféru. Deti ho doslova „žerú“. Veľmi nám však pomáha aj Ľudka Pišteková vo výtvarnej dielni, Kristínka Sikorová s logopédiou, Alenka Žabková s psychoterapiou a Nina Kopecká s tancom a pohybom. Ja sa venujem prevažne hudbe a spevu. Neoddeliteľnou súčasťou Stružielky je i Janko Ďurica, ktorého familiárne nazývame „stružielkovský dedko“. Spolu tvoríme úžasný tím, ktorý robí svoju prácu úprimne a s láskou.
Iba nedávno ste sa vrátili z detského tábora. O čo išlo?
– Z tábora sme sa vrátili práve minulú sobotu. Bol to už 24. ročník letného tábora Rotary Stružielka pre postihnuté deti. Ide o medzinárodný projekt RC Žilina a RC Ostrava. Tábor býva vždy na začiatku júna, jeho účastníkmi sú deti zo Stružielky a Múzickej školy Ostrava. Tábor sa organizuje striedavo v Čechách a na Slovensku. Tento ročník sa konal v Českej republike na Hornej Bečve. Cieľom týchto táborov je sociálna a kultúrna integrácia hendikepovaných detí a medzinárodná spolupráca. V závere tábora celá činnosť vyvrcholí spoločným vystúpením pre rodičov, priateľov a všetkých sympatizantov Stružielky. Pestrý tábor dopĺňajú popoludňajšie a večerné aktivity, ako sú hipoterapia, kvízy, súťaže a tvorivé stretnutia, ktoré majú deti veľmi rady, odreagujú sa a zažijú nádhernú priateľskú atmosféru. Bývajú to naozaj nádherné predstavenia, ktoré stojí za to vidieť.
Niektoré z detí navštevujú tábor už dlhé roky, a tak sa dobre poznajú a tešia sa z opätovného stretnutia. Počas tábora vytvoria neskutočné veci. K umeleckej hodnote predstavenia určite prispievajú i odborníci, ktorí sú lektormi na jednotlivých tvorivých dielňach. Vďaka ich profesionalite vznikajú priamo na tábore vysoko kvalitné piesne, kulisy i divadelné výstupy. Lektorom tohto tábora bol napríklad hudobník Juraj Haško, ktorý hráva v Radošinskom naivnom divadle či muzikálový herec z Ostravy Juraj Čiernik.
Takže to bola taká bodka za aktuálnym školským rokom?
– Poslednú tohtoročnú Stružielku sme mali uplynulý utorok, kedy sme navštívili s deťmi múzeum a výstavu lega. V priestoroch Kysuckého múzea sme ukončili ďalší úspešný školský rok.
Blížia sa prázdniny. Ako budete tráviť dovolenku, keďže ste povolaním učiteľka?
– V prvom rade by som si chcela oddýchnuť. Hádam mi dá každý učiteľ za pravdu, že hlavne koniec školského roka je poriadnym náporom a telo potrebuje načerpať novú energiu. Určite sa chcem ísť niekde vyhriať k moru, navštíviť rodinu a priateľov zregenerovať sa a nabrať sily. V auguste ma čaká týždenný tábor v spolupráci s OZ Leporelo z Martina.
Ostáva vám počas školského roka nejaký voľný čas? Ak áno, čomu ho venujte?
– Moja dcéra hrá stolný tenis, tak pomerne veľa času trávim v hale, či už na turnajoch, alebo na tréningoch. Pomáham pri rôznych aktivitách v stolnotenisovom klube. Rada si prečítam dobrú knihu a stretnem sa s priateľmi. Stružielka je môj koníček. Keďže som učiteľka, učím zdravé deti, musím konštatovať, že majú neskutočnú energiu a treba dať do práce s nimi veľa síl. Veľakrát sa cítim vyčerpaná, no deti v Stružielke ma doslova nabíjajú energiou. Sú vďační za málo a dokážu všetko úprimne prijať. Vždy ma obdaria úsmevom a dajú mi veľa lásky. Máme tu koniec školského roka a aj teraz, keď som sa vrátila z tábora Stružielky, cítim sa nabitá energiou, keď si uvedomím, čo všetko dokážu zo seba vydať ľudia s neľahkým osudom.
Čo by ste dodali na záver?
– Deti navštevujúce Stružielku mnohokrát siahnu na dno svojich síl, odkryjú, čo nevedeli a hlavne všetko robia s láskou, nehou a radosťou. Je veľmi dobré, že takéto zariadenie existuje a že sú ľudia, ktorí im chcú pomáhať. Stružielka nie je obmedzená počtom a budeme radi, ak k nám prídu aj iné, nové deti, pre ktoré môžeme vytvoriť príjemné priateľské zázemie. Ďakujem všetkým, ktorí nám držia palce, pomáhajú nám a podporujú nás.