RADOĽA. Radoľa patrí k najstarším obciam na Kysuciach. Na svojom území má oblasť Koscelisko so základmi najstaršieho chrámu na Kysuciach. Postavili ho zrejme v druhej polovici 13. a existoval do 15. storočia. Odvtedy tam kostol nemali.
Rozhodli sa pre dvoch vierozvestov
Všetko sa zmenilo vlani v apríli, keď v Radoli konsekrovali nový kostol, zasvätený sv. Cyrilovi a Metodovi. Ich príchod znamenal pre našich predkov ich zaradenie medzi vyspelé národy so svojím vlastným písmom, kultúrou a právnym usporiadaním. Slovenčina sa popri latinčine, gréčtine a hebrejčine stala štvrtým liturgickým jazykom.
„Pre jej šírenie sv. Cyril vytvoril písmo hlaholiku, preložil biblické knihy, zložil hymnickú báseň Proglas. Sv. Metod pôsobil za čias kráľa Svätopluka ako biskup, arcibiskup až do svojej smrti, viac ako dvadsať rokov,“ priblížil históriu akademický maliar Pavol Muška, ktorý je autorom mozaiky.

Spomína, že keď sa obyvatelia Radole rozhodli v roku 2013 začať s jeho výstavbou, ich zámer bol zasvätiť kostol práve týmto dvom svätcom. Zdôrazňuje, že všetkým zainteresovaným, ktorí mali čo do projektu povedať, sa podarilo veľmi dobre vybrať jeden z návrhov. Išlo o kamennú mozaiku, urobenú ako oltárny obraz s rozmermi 4,7 x 3 metre. Je oslavným obrazom svätcov Cyrila a Metoda a hlaholiky v ich vzájomnom preskupovaní. Toto písmo sa v kompozícii stáva symbolom duchovného posolstva, ktoré prostredníctvom ich odkazu presahuje obdobie ich pôsobenia a zasahuje až do dnešných dní. „V čase ich príchodu, na pozvanie Rastislava, v roku 863, mal Cyril 36 rokov. Metod o 12 rokov viac, teda 48. Po šiestich rokoch Cyril v Ríme zomrel, Metod sa dožil 72 rokov,“ povedal Muška. Vysvetľuje, že hlaholika svojou originálnou kaligrafiou v kamennej mozaike zaznamenáva aj konkrétne texty, ktoré sú symbolom kresťanského poslania, tiež dokladom historických faktov.
Mozaika má preto okrem svojho duchovného poslania aj kultúrno-historický dosah. Svojím obsahom, umiestnením a prirodzenou farebnosťou sa stala dominantou priestoru.
Je na nej asi 50-tisíc kamienkov
Na mozaike je asi 50-tisíc kamienkov, ktoré sa vkladali prostredníctvom špeciálnej malty priamo na stenu. Hlaholikou od vrchu, bielym písmom, sa písala prvá veta z Evanjelia podľa Jána, prvej z biblických kníh, preložených do staroslovenčiny. Oranžovým písmom sú napísané mená – vľavo Cyril, vpravo Metod.
V deviatom riadku je na strane sv. Cyrila slovo Proglas, teda názov prvej básne napísanej v hlaholike, ako oslavný hymnus a básnická skladba mimoriadnej umeleckej kvality. Ako vraví autor, v tom istom riadku na strane sv. Metoda je zasa slovo Pokoj. Symbolické slovo pre dlhoročné Metodovo kňazské, biskupské, arcibiskupské poslanie: „Pokoj vám zanechávam, svoj pokoj vám dávam.“ V ďalšom riadku je napísaný rok 863, v ktorom solúnski bratia prišli na naše územie. Na pravej strane rok 869.
„Vtedy pápež Hadrián II. v bule Sláva Bohu na výsostiach, adresovanej slovenským vladárom Rastislavovi, Svätoplukovi a Koceľovi, úradne potvrdil staroslovenský jazyk ako štvrtý liturgický jazyk všeobecnej cirkvi a ustanovil samostatnú cirkevnú provinciu na území obývanom našimi predkami,“ pokračuje Muška.
Postavy sv. Cyrila a Metoda po oboch stranách lemujú ďalšie písmená, ktoré svojou kaligrafiou a voľným usporiadaním dokumentujú tvarovú bohatosť a súčasne dotvárajú slávnostnú atmosféru. Väčšina písmen hlaholiky je zároveň aj vyjadrením určitej číselnej hodnoty (základné číslice, desiatky, stovky a číslicu 1000).
„Mozaika má svojím obsahom okrem svojho symbolického a duchovného posolstva aj edukačné poslanie k uvedomeniu si našich historických koreňov,“ dodáva autor.