TURZOVKA. Rozostavaná škola v Turzovke - Závodí mala pred pár rokmi prejsť do rúk mesta. Bývalé vedenie rokovalo so súkromným investorom o zaujímavom, ale i komplikovanom projekte, keďže malo ísť o verejno-súkromné partnerstvo. O zámere prestavby takmer 30 rokov rozostavaného objektu, ktorý mal pôvodne slúžiť na vzdelávanie turzovských detí, sa ešte za bývalého vedenia mesta intenzívne rokovalo.
Predchádzajúce zastupiteľstvo dalo projektu zelenú
Predstavitelia niekdajšieho Obvodného úradu v Žiline, v ktorého správe sa objekt nachádzal, vyjadrili turzovskej samospráve i projektu ešte v roku 2012 plnú podporu. Nasledovať mala príprava delimitačných dokumentov a prevod rozostavaného objektu do majetku mesta a následne rozbehnutie investorských prác. Predchádzajúce mestské zastupiteľstvo dalo zelenú zámeru súkromnej spoločnosti prestavať nedokončenú 18-triednu základnú školu v Závodí. V rozostavanom objekte plánovali vybudovať 48 bytov s tým, že postupne by v tomto nesídliskovom prostredí mohli pribudnúť ďalšie 2 – 3 bytové domy. Počet bytov by sa tak zvýšil na približne sto.

V roku 2014 mali byť hotové
Predpokladalo sa, že tieto by sa mohli dokončiť najneskôr na jar 2014. Školu v Závodí, ktorú začali stavať ešte v roku 1991, a preinvestovalo sa tam 40 miliónov korún, sa usiloval štát už dlhší čas predať. Malo v nej byť 24 tried, čo by v minulosti uľahčilo situáciu, keďže deti v Turzovke chodili do školy na dve zmeny. Postupne sa budova menila na ruinu. Na dokončenie nemali peniaze ani štát, ani mesto. Vtedajší Obvodný úrad v Žiline zverejnil ešte v júni 2011 ponuku na predaj. Budova je stále majetkom štátu. Ani na druhú ponuku na odpredaj (cena bola znížená o približne 30 percent) v tom čase nik nereagoval, preto úrad iniciatívu mesta uvítal. Stavenisko školy, ktoré naďalej chátra, predstavuje riziko z hľadiska bezpečnosti. Ide o nezabezpečený objekt, mesto preto už v minulosti zverejnilo upozornenie pre obyvateľov, aby nevstupovali do areálu z dôvodu ohrozenia života. Z projektu napokon nič nebolo a objekt sa stáva miestnym paškvilom. Súčasný primátor mesta Ľubomír Golis povedal, že rozostavaná škola je v dezolátnom stave. „Podľa môjho názoru je zrela iba tak na odstránenie, nie na to, aby sa tam mohol niekto nasťahovať.“
Ministerstvo potvrdilo, že ide o dezinformáciu
„Informácie, šíriace sa na sociálnych sieťach, o tom, že Slovensko by malo prijať 500 utečencov, sú absolútne nepravdivé. Na margo solidarity v čase najväčšej migračnej krízy by sme radi uviedli, že Slovensko sa ešte pred schválením dobrovoľných kvót rozhodlo, že prijme 100 ľudí v rámci relokácií a ďalších 100 v rámci presídlenia,“ informovala Michaela Paulenová z komunikačného odboru ministerstva vnútra. Ako ďalej povedala, v rámci relokácií prijali 16 ľudí, ide o 5 matiek a 11 detí. Jedna matka s troma deťmi krátko po príchode na Slovensko ušla do Rakúska, momentálne prebieha dublinské konanie a vrátia ju späť na Slovensko. Ostatné ohrozené rodiny pokračujú v integrácii na našom území. V rámci presídlenia prijali 149 kresťanov z Iraku, z nich momentálne pokračuje v integrácii necelá polovica. Zvyšní sa predovšetkým pre smútok za domovom vrátili do Iraku. „Čo sa týka žiadateľov o azyl, na Slovensku je ich aktuálne 22. V záchytnom tábore v Humennom sú štyria, v pobytovom tábore Opatovská Nová Ves piati a v Rohovciach 13 žiadatelia,“ dodala.