KORŇA. Ani jeden deň v týždni nezíva pútnické miesto Živčáková na Kysuciach prázdnotou. Na tomto legendárnom vrchu sa údajne 1. júna 1958 zjavila tamojšiemu lesníkovi Matúšovi Lašútovi Panna Mária. Odvtedy sa toto miesto, ktoré niektorí nazývajú aj „Slovenské Lurdy“, stalo cieľom pútnikov zo Slovenska, ale i zahraničia. Dá sa tam prísť z dvoch strán. Jedni využívajú strmý horský chodník z Turzovky, iní prístupovú cestu z Korne. Stretávajú sa tam tri katastrálne územia – Turzovka, Korňa a Vysoká nad Kysucou. Z Korne vedie na pútnické miesto drevená krížová cesta, ktorú dokončili v roku 1996.
Vrch Živčák navštívili státisíce ľudí
Výpoveď lesníka Matúša Lašúta o zjavení vyšla aj knižne. Faktom je, že od roku 1958, keď sa táto udalosť dostala na verejnosť, navštívili horu Živčák státisíce ľudí.
Na hore, dovtedy chudobnej na vodu, vytrysklo šesť prameňov. Mnohí tvrdia, že im pomohla práve voda z nich. Jeden je špeciálne určený na choroby očí. V posledných rokoch k nim chodí čoraz viac cudzincov. Najmä Poliakov, Čechov, Nemcov, Maďarov, tiež pútnikov z iných krajín. Stovky ľudí sa tam vracajú a ďakujú za uzdravenie. Pravdou je, že táto voda vydrží čerstvá niekoľko mesiacov.
Autorom mozaiky je taliansky majster
V novovybudovanom chráme na Živčákovej nedávno pribudla vzácna mozaika, ktorej autorom je svetoznámy výtvarník, páter Marko Rupník.
„Prišiel aj s 18-timi spolupracovníkmi z viacerých krajín. Bola to veľmi zohratá partia, každý vedel, čo má robiť. Ráno začali svätou omšou a hneď po nej sa pustili do práce,“ spomína správca farnosti Ivan Mahrík. Ako vraví, niektoré časti mozaiky si pripravili v ateliéri v Ríme. „Oltárny obraz je nádherný, ale potrebuje vysvetlenie, nakoľko obsahuje veľa znázornení a symbolov z biblie. Hlavným motívom je Panna Mária Matka Cirkvi. Na obraze vidieť, ako za nás všetkých zomrel Ježiš Kristus. Je oblečený v ruchu (ornáte), ktorý používa kňaz pri svätej omši. Ježiš svojou smrťou na kríži vlastne slúžil prvú svätú omšu a to obetovaním seba,“ približuje motív. Vysvetľuje, že Panna Mária zachytáva z jeho prebodnutého boku krv, ktorá je životodarnou silou pre cirkev, ktorú Kristus založil. Cez pravú ruku má prehodenú časť z ornátu, čo znamená, že je so svojim synom spolutrpiteľkou za nás. Vedľa kríža stojí Ján apoštol, ktorý zastupuje celé ľudstvo, keďže Ježiš z kríža povedal: „Hľa tvoj syn, hľa tvoja Matka. Takže my sme Máriine deti, ona je našou matkou,“ uzatvára Mahrík.

Opráv sa dočkali aj kaplnky
Okrem prác na mozaike sa museli pustiť aj do opravy kaplniek nad prameňmi, v ktorých vandali porozbíjali sochy. Na Živčákovej vlani vyčíňali viackrát. Najskôr v septembri niekto rozbil dve okná na Kaplnke Kráľovnej pokoja. O niekoľko dní zasa podpálil Kaplnku Božieho milosrdenstva, ktorá zhorela aj s obrazom. Nasledovali ďalšie rozbité okná na kaplnkách. Z piatka 23. na sobotu 24. septembra chcel niekto dokonca podpáliť nový chrám. Páchateľ polial zrejme benzínom bočné vchodové dvere. Oheň sa však nerozšíril, keďže sú kovové. Škoda bola najmä na zhorenej Kaplnke Božieho milosrdenstva. Išlo o viac ako 5-tisíc eur.
„Obnovili sme kaplnky pri prameňoch, Božského Srdca a Srdca Panny Márie, tiež kaplnku Božieho milosrdenstva. Pokračovali sme na stavbe exercično pastoračného domu Marta. Základy sme vytiahli nad terén a ukončili betónovou doskou,“ vysvetľuje Mahrík. Ďalšie práce na tejto stavbe budú, ako vraví, závisieť od mosta cez Korňanku, ktorý je vo veľmi zlom stave. „Bolo tomu tak už pred 26 rokmi, keď sme stavali kostol v Korni. Dali sme vypracovať posudok statikovi, ktorý navrhol jeho podoprenie.“ Hovorí, že doteraz prechádzajú po ňom ťažké autá naložené tonami drevnej hmoty. Dodáva, že projekt na nový most existuje, no zatiaľ sa nič nedeje, nerobí sa ani oprava starého.