Marián Čapka nikdy nezabudne pripomenúť, že azda jeho najväčším šťastím v živote bola prítomnosť v ateliéri profesora Albína Brunovského, vďaka ktorému sa až doposiaľ venuje ilustrátorskej tvorbe, grafike a známkovej tvorbe. Podľa slov výtvarných teoretikov Čapka používa predovšetkým techniku akvarelu, pričom sa drží konkrétnej, pevne vymedzenej línie s jemným, jasným a krehkým kolorom. Práve ním dosahuje poetickosť, inokedy dramatickosť výrazov obrazu. Má zmysel pre detail a výnimočnú drobnokresbu, ktorú umiestňuje do konkrétneho rozprávkového prostredia.

Knihy s ilustráciami Mariána Čapku si obľúbili aj mladí kysuckí čitatelia, no nielen oni. Jeho kresby poznajú aj nadšenci detskej literatúry v celej Európe a USA, ilustroval pol stovky kníh, a to nielen so známymi námetmi, ale aj napríklad s príbehmi cejlónskych, eskimáckych či indiánskych autorov. Odborníci tvrdia, že jeho ilustrácie nemajú tendenciu vnucovať sa detskému čitateľovi, o to sú však úprimnejšie a pohybujúce sa v imaginatívno-poetickej rovine.

Legendárny detský ilustrátor získal za svoju tvorbu mnoho ocenení, spomeňme aspoň Siouxské rozprávky orlích pier, ktoré získali titul Najkrajšia kniha na Slovensku. Jeho tvorbu prezentovala aj RTVS v relácii Necelebrity a v minulosti sa s jeho dielami mohli zoznámiť aj návštevníci bratislavskej Bibiany a Považskej galérie umenia v Žiline. Pri našej nedávnej návšteve nám majster Čapka prezradil, že v súčasnosti pracuje na rozšírenom vydaní Najveselších rozprávok od Pavla Dobšinského a v blízkej budúcnosti chce pokračovať aj v ďalších projektoch v oblasti literatúry pre mládež.