V sobotu 15. júla sa skanzen zaplnil niekoľkými desiatkami pestrofarebných autíčok. Áno, hovoríme o trabantoch. Návštevníci mali možnosť pokochať sa a obdivovať nádherné, zachované a zmodernizované autá, ktoré slúžia majiteľom dodnes. Nechýbalo slávnostné privítanie Milošom Jesenským – riaditeľom Kysuckého múzea v Čadci a kultúrny program, ktorý si pripravili heligonkári z Novej Bystrice.
Prvým typom bol Trabant 600
História trabantov sa píše od roku 1957. Trabant je jedna zo značiek automobilov, vyrábaných v minulosti automobilkou Sachsenring v saskom meste Zwickau. V 80. rokoch sa stal mimoriadne populárnym aj v niekdajšom Československu. Okrem NDR bol zvlášť rozšírený aj v Maďarsku. Odhaduje sa, že spolu sa ich vyrobilo 3,2 miliónov kusov. Auto malo neekologický, vzduchom chladený dvojtaktný dvojvalcový motor s objemom 600 centimetrov kubických. Ako palivo slúžila zmes benzínu a oleja M2T. Keďže nemalo ukazovateľ stavu paliva, bola pridaná mierka (palička), ktorá po zasunutí do nádrže ukázala hladinu paliva. Priemerná spotreba bola asi 6 litrov na 100 km.
Prvým typom bol Trabant 600 s oblými tvarmi karosérie a jeho nástupcom bol hranatejší Trabant 601 s hrdým názvom Limousine alebo Combi. Prevodovka bola 4-stupňová s radiacou pákou pod palubnou doskou. V sobotu sme na zraze trabantistov v skanzene privítali 985 návštevníkov.
V nedeľu 16. júla sa v skanzene zasa konal 2. ročník Chovateľského dňa. Vystavovali sa hospodárske zvieratá slovenských plemien. Návštevníci mohli vidieť kone, hovädzí dobytok, ovce, kozy, husi, králiky, holuby, hrabavú hydinu a psy. Zvieratám sa tešili najviac deti. Majiteľka šteniatok hrubosrstého stavača povedala: „Tak tieto šteniatka majú pohladenia na päť rokov dopredu.“ Nechýbali nádherné tóny trombitov a heligónok, spev a taktiež tancovačka. Svoje zručnosti predviedli kováči, košikári aj drevorezbári.
Vystúpila aj Vlasta Mudríková
V rámci kultúrneho programu sa predstavila Vlasta Mudríková, Peter Staňo, FS Ozvena z Čierneho a FS Dolina z Omšenia. Otázka pre Martinu Staňovú, spoluzakladateľku občianskeho združenia Chováme doma v Čiernom: Ako hodnotíte tohtoročnú výstavu „Podujatie svojím charakterom prilákalo najmä rodiny s deťmi, čo nás veľmi teší, pretože je dôležité budovať vzťah k zvieratám už u malých detí. Práve ony môžu pokračovať v tom, čo ich učíme my a čo nás učili naši rodičia.
Niektorí návštevníci sa možno pozastavili nad tým, prečo tam nebolo viac zvierat. Dôvodom je, že slovenských plemien hospodárskych zvierat je naozaj málo a aj tie chová len málo chovateľov. To sú dôvody, prečo sa snažíme chov našich národných plemien propagovať v očiach širokej verejnosti takouto akciou. Vystavovali sme aj nedávno uznané nové slovenské plemeno oviec – slovenská dojná ovca. Jej šľachtenie trvalo 25 rokov. Naposledy sa výstava oviec na Kysuciach konala v roku 1990. Nám sa podarilo dostať na jedno miesto všetky slovenské plemená oviec i kôz.“
Chovateľský deň v skanzene zorganizovalo OZ Chováme doma, Kysucké múzeum v Čadci a Zväz chovateľov oviec a kôz pod záštitou ministerstva pôdohospodárstva a záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja. Touto cestou ďakujeme všetkým vystavovateľom za ich ústretovosť a návštevníkom za návštevu a dúfame, že nám zachováte vašu priazeň. V nedeľu sa tohto celodenného podujatia zúčastnilo 3 179 návštevníkov.
Autor: Darina Hnidková