RIEČNICA. V sobotu 1. júla sa uskutočnilo v Riečnici tradičné stretnutie rodákov dvoch zatopených obcí. Na podujatie prišla zhruba tisícka ľudí. Návštevníci nechceli veriť pohľadu na zdevastovanú cestu od priehradného múru ku kostolu. Zostali doslova pohoršení z toho, akým spôsobom sa v oblasti, z ktorej sa museli pre stavbu vodnej nádrže vysťahovať, vykonáva ťažba dreva. To sa podľa nich odzrkadlilo aj na stave prístupovej cesty.
Požiadali o spoluúčasť na financovaní opráv
„Odštepný lesný závod v Čadci obhospodaruje v katastrálnom území Riečnice 18 a Harvelky 42 percent lesného pôdneho fondu. Je teda minoritným užívateľom lesa v týchto oblastiach,“ informuje hovorca Lesov SR (LSR) Radko Srnka. Ako vraví, preto požiadali o spoluúčasť na financovaní opráv a údržby lesnej dopravnej siete ostatných neštátnych obhospodarovateľov lesných pozemkov.
Opravu cesty, ktorej správcom sú LSR, Odštepný závod (OZ) Čadca nariadil Okresný úrad Žilina, odbor starostlivosti o životné prostredie na základe výsledkov štátneho vodoochranného dozoru. Dôvodom bolo riešiť nevyhovujúci technický stav účelových komunikácií nachádzajúcich sa v ochranných pásmach vodárenskej nádrže Nová Bystrica.
„Správca komunikácie sa rozhodol opravu vozovky robiť komplexnou technológiou, frézovaním prostredníctvom vlastných kapacít. V rámci nápravných opatrení sa dočasne vydal zákaz prevádzkovať úsek od strážnice po kostol v Riečnici,“ hovorí Srnka.
Cestu podľa jeho slov opravili uvedenou technológiou v dĺžke 2 730 m, pričom náklady na frézovanie predstavovali približne 20-tisíc eur. Na dodávke kameniva sa spolupodieľali aj dva neštátne subjekty, jeden obhospodarovateľ poskytol počas dvoch dní zemný stroj.
Tvrdia, že nešlo o zámer
„V mene OZ Čadca vyslovujeme poľutovanie nad skutočnosťou, že termín stretnutia rodákov zatopených obcí sa konal v dobe prípravy na frézovanie, čo vyvolalo u účastníkov rozhorčenie,“ konštatuje Srnka. Vysvetľuje, že nešlo o zámerné znemožnenie prístupu. „Práve naopak, keď sa vedúci Lesnej správy Stará Bystrica dozvedel o tejto pripravovanej akcii, ústretovo požiadal zhotoviteľa opravy, aby sa s frézovaním začalo až od 3. júla, v opačnom prípade by bola komunikácia na niekoľko dní úplne neprejazdná,“ dodáva.
Organizátori argumentujú, že tradičné stretnutie a jeho termín konania je známy už v predstihu, neorganizujú ho na poslednú chvíľu. Výnimkou nebol ani tento rok, keď pre cestu mali účastníci pokazený dojem zo stretnutia, niektorí sa navyše museli venovať oprave defektov na svojich vozidlách.
Jedinou pamiatkou je riečnický kostolík
Stovky obyvateľov z Riečice a Harvelky vysťahovali pre výstavbu nádrže v Novej Bystrici do okolitých miest a obcí, ale aj vzdialenejších kútov Slovenska. Domy a budovy asanovali, hroby exhumovali a preniesli na cintorín do Novej Bystrice. Padli miestne školy, obchody a krčmy, ba aj drevený kostol v Harvelke. Posledný zostal ten v Riečnici, ktorý postavili v roku 1905 prevažne z darov amerických vysťahovalcov. Napokon sa ho podarilo zachrániť, aj keď bol pôvodne takisto určený na demoláciu. V súčasnosti slúži ako miesto stretnutí bývalých obyvateľov, keďže je jedinou pamiatkou na obce, kde žili, odkiaľ pochádzali ich rodiny.