ČADCA. Do posledného oddlžovania boli zaradené len štátne nemocnice. „Preto sme boli nútení urobiť množstvo opatrení, aby sa tá naša ďalej nezadlžovala, ale aby sme vedeli dokonca svoje staré dlhy postupne splácať, čo sa nám od roku 2012 darí a hospodárime pozitívne,“ hovorí riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci Martin Šenfeld.

O pripravovanom oddlžovaní sa podľa jeho slov dozvedeli len z médií, konkrétnu koncepciu ešte vláda neschválila. „Naša nemocnica, aj keď má staré záväzky po lehote splatnosti, sa snaží ísť svojou vlastnou cestou. Po skúsenostiach z minulosti sa nespoliehame na to, že za nás dlhy niekto zaplatí. Ak sa dostaneme do programu oddlžovania, budeme, samozrejme, celý proces zvažovať,“ informuje.
Návrh ministerstva zdravotníctva predpokladá, že v prvom kole oddlžovania by sa mohli hradiť záväzky nemocníc po lehote splatnosti staršie ako dva roky. Veriteľ bude mať na výber dve formy – fixný diskont alebo elektronickú aukciu. V rámci oddlženia pristúpia zdravotnícke zariadenia k zmluve, ktorá im zadefinuje povinnosti. Medzi podmienkami je napríklad plnenie ozdravného plánu či vytvorenie dozorných orgánov s presne určeným minimálnym štatútom. Porušenie dohôd bude spojené so sankciami. Niektoré opozičné strany vyslovili obavy, či oddlžovanie bez ozdravného plánu nespôsobí, že štátne financie sa len presunu na veriteľov.
Vláda na svojom rokovaní 28. júna, na ktorom sa mala zaoberať plánom oddlžovania nemocníc, tento bod odložila, keďže minister zdravotníctva Tomáš Drucker materiál z rokovania kabinetu stiahol.
Čo sa týka Kysuckej nemocnice, pre ilustráciu, súčet HV k 31. 12. 2011 predstavoval mínus 4 752 798 eur. K 30. 6. 2017 sa zlepšil oproti spomínanému roku o 3 130 039 eur. „Napriek dobrému hospodáreniu za posledných 5 rokov je celkový HV k 30. 6. 2017 negatívny, ale už len mínus 1 622 759 eur. Najväčšie dlhy máme voči Sociálnej poisťovni, ŽSK, dodávateľom špeciálneho zdravotníckeho materiálu a liekov,“ dodáva Šenfeld.