Regionálny futbal: Skvelý výkon Čadce, Vysoká zdemolovala Belú

TJ Spartak Vysoká nad Kysucou sa vrátil do V. ligy po 31 rokoch.

Vysoká nad Kysucou vstúpila do V. ligy impozantne.Vysoká nad Kysucou vstúpila do V. ligy impozantne. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ: RADOSLAV BLAŽEK)

III. LIGA

Teplička nad Váhom – Krásno nad Kysucou 3:0 (0:0)

Zverenci Pavla Staňa sa v sobotňajšom zápase predstavili na pôde Tepličky nad Váhom. Úvod zápasu bol vyrovnaný, hralo sa prevažne v medzišestnástkovom priestore. Prví sa k slovu dostali domáci, no strela z diaľky mierila vysoko nad Lastovicovu bránu. V 9. min sa k slovu dostali aj hostia. Teplička rohový kop odvrátila, no loptu do bezpečia nedostala. Po faule na Kopáska nasledoval priamy kop, loptu v pokutovom území tečoval Boris, no mieril nepresne. V ďalšom priebehu úvodného dejstva sa hral dobrý futbal bez výraznejších šancí na oboch stranách. Blízko ku gólu boli pred odchodom do kabín domáci futbalisti. Lastovica bol však pozorný a loptu zastavil na bránkovej čiare.

Po obrátke zahrmelo už po 5 minútach. Zajac sa dostal k lopte a otvoril skóre – 1:0. O 4 minúty neskôr sa diváci tešili druhýkrát, no predčasne. Gól neplatil, nakoľko sa pískal ofsajd. V 59. min však už gól na 2:0 platil, keď sa presadil Líška. Krásno bolo pod veľkým tlakom, no za tohto stavu všetko vrhlo do útoku. Korigovanie skóre však neprišlo, a tak prišiel ďalší trest. V 66. min pridal druhý gól v zápase Zajac, ktorý tak definitívne zlomil odpor kysuckého mužstva. Hostia sa v závere snažili o čestný zásah, no ten napriek veľkej snahe neprišiel. Z bodového zisku sa tak tešila Teplička nad Váhom.

Góly: 50. a 66. Zajac, 59. Líška. ŽK: Kapusniak, Kubica – Boris, Pagáč. Rozhodoval Valentýni, 200 divákov.
TEPLIČKA: Seman – Muráň, Milec, Ozimý, Hložný, Riecky (57. Kubica), Bugala, Zajac, Kapusniak, Pleva (83. Bugala), Líška.
KRÁSNO: Lastovica – Novotný, Beniač (56. Pagáč F.), Boriš, Pagáč D., Kopásek, Sýkora, Gábor (46. Mihalda), Macura, Harman, Chupáč.

Prečítajte si tiež: Oblastný futbal: Korňa takmer premrhala náskok, Rudinu v súťaži neuvidíme Čítajte

Detva – Čadca 2:6 (1:3)

Čadčania v úvodnom zápase novej sezóny doma podľahli silnej Rimavskej Sobote, a tak do Detvy cestovali s cieľom pokúsiť sa získať všetky body. Plány zverencov Pavla Strapáča narušil už v 6. minúte M. Melich, ktorý po akcii na hranici ofsajdovej pozície prekonal Hlavu – 1:0. Ani tento moment však hostí nezlomil. Čadca hrala od úvodu dobrý futbal, presne kombinovala, hrala dôrazne a výsledok sa čoskoro dostavil. V 9. minúte strelil svoj druhý gól v sezóne Maslík a začínalo sa, takpovediac, od začiatku. Čadčania boli i naďalej iniciatívni a v 12. minúte si vypracovali sľubnú šancu. V šestnástke bol nedovolene zastavený Branislav Gavlas a hlavný arbiter Holas nariadil pokutový kop. Polka ho bezpečne premenil a poslal hostí do vedenia – 1:2. Výbornú pasáž duelu podčiarkol gólom na 1:3 Pliešovský, a tak už v 20. minúte viedla Čadca o dva góly. V ďalšom priebehu hry si vypracovali šance oba celky, bližšie ku gólu boli opäť hostia, no skóre sa do polčasu už nemenilo.

Po obrátke sa domáci snažili znížiť a vyrovnať, no výborne hrajúce mužstvo Pavla Strapáča, ktoré hralo dobre na každom poste, mierne dominovalo. Detva predsa len znížila v 59. minúte zásluhou Karáska – 2:3. Hostia však pokračovali vo výbornom výkone, v priebehu 9 minút strelili tri góly a zaslúžene si z Detvy odviezli plný počet bodov.

Góly: 6. M. Melich, 59. Karásek – 9. Maslík, 12. (11 m) Polka, 20. Pliešovský, 72. Kulla, 75. Zubka, 78. Zimka. ŽK: M. Melich, Kamas, J. Melich – Kulla. Rozhodoval Holas, 150 divákov.
DETVA: Panič – Šulek, Dianiška, Jankovič, Michálik, Rapčan, M. Melich, Kamas, Karásek, Pejčić (81. Paučo), Nemeth (46. J. Melich).
ČADCA: Hlava – Pliešovský, Maslík, Tlelka, Zubka, Polka, Gavlas (70. Kormaňák), Zimka, Kulla (76. Pohančeník), Špila, Coma (81. Samuhel).

Ostatné výsledky 1. kola: R. Sobota – Martin 3:3, Námestovo – Fiľakovo 3:0, B. Bystrica – Liptovský Hrádok 3:0, Nová Baňa – Oravské Veselé 1:0, Liptovská Štiavnica – Žarnovica 0:1, Kalinovo – Lučenec 1:0.

Kysucké Nové Mesto – Staškov 0:0

Kysucké Nové Mesto si po výprasku z minulého týždňa túžilo napraviť reputáciu. V prvom polčase sa hral vyrovnaný futbal, šance sa striedali na oboch stranách, no brankári Malich či Gavlák udržali čisté konto. Po obrátke nastúpil za hostí na ihrisko Rastislav Michalík, ktorý tak potvrdil, že kopačky ešte definitívne na klinec nezavesil. Staškov od jeho príchodu ožil, vypracoval si sľubné šance, no na góly ich nepremenil. Kysucké derby sa tak skončilo bezgólovou remízou.
ŽK: Belaník, Brodňan, J. Čelko – Kaličák, Polka, Michalík, Paleník, Maslík. Rozhodoval Mikloš, 250 divákov.
KNM: Malich – Belaník, Brodňan, Štefunda, J. Čelko, Tomáš (61. Mrmus), M. Čelko, Beliančín, Bugáň, Martinček, Rudinec.
STAŠKOV: M. Gavlák – T. Gavlák, Furdan, Martiník, Baričák, Kaličák, Sabela (58. Paleník), Gracík (58. Michalík), Polka, Červenec, Lysík (72. Maslík).

Makov – Ružomberok B 1:1 (0:0)

Na perfektne pripravenom trávniku videli diváci v Makove nadštandardné štvrtoligové stretnutie. Hostia z Ružomberka nastúpili s ligovými náhradníkmi a talentovanými dorastencami a od prvých minúť dokazovali, že účasť v štvrtoligovej spoločnosti bude pre nich pravdepodobne len prechádzkou. Ich rýchly pohyb, narážačky a častá streľba boli naozaj pasiou pre oči nezainteresovaného diváka. Domáci v prvom polčase výborne bránili a hlavne stopér Ometák dokazoval, že je extratrieda a spoločne s Kňazovičom v bráne držali domáci celok nad vodou.

V druhom polčase sa obraz hry podstatne zmenil a boli to práve domáci, ktorí vyrovnali hru a začali sa futbalovo vyrovnávať juniorom z Ružomberka. Pekné akcie sa prelínali z jednej strany na druhú, obaja brankári, či už Kňazovič, alebo Krivulčík, dokazovali vysoké kvality. V 70. min domáci predviedli oku lahodiacu akciu, keď Jakubec vtipnou pätičkou uvoľnil Janitu a ten z prvej napálil loptu do žrde, Štefanec ťažkú loptu vrátil skúsene do siete – 1:0. Domácich tento gól ešte viac osmelil a za pomoci divákov vypol k vynikajúcemu výkonu. Hostia preradili na vyšší stupeň a naozaj krásne futbalové predstavenie sa divákom muselo páčiť. V 80. minúte po dlhšom závare v šestnástke domácich Kojnok zblízka loptu dotlačil do siete a vyrovnal na zaslúžených 1:1. V poslednej 10-minútovke Makov bránil zubami-nechtami a, paradoxne, v nadstavenom čase sa naň mohlo usmiať futbalové šťastie, keď neúnavný Martinka si po akcii z pravej strany narazil loptu s Lojdlom a sám pred brankárom Krivulčíkom trafil len nohy ružomberského gólmana. Po zápase diváci vyprevadili obe mužstvá do kabín potleskom. Remíza je pre domáci celok úspechom. Domácich fanúšikov môže tešiť, že ich miláčikovia sa pomaly, ale isto dostávajú do tempa.

Góly: 70. Štefanec – 80. Kojnok. Bez kariet. Rozhodoval Šašváry, 330 divákov.
MAKOV: Kňazovič – Bezák, Ometák, Jakubec, Kohút (36. Militao Silva), Lojdl, Králik, Janita, Martinka, Štefanec, De Jesus Domiciano.
RUŽOMBEROK B: Krivulčík – Kojnok, Gallo, Mrva, Čurma, Almaský, Vrlík, Zsigmund, Ferenčík (52. Totkovič), Matula (46. Kružliak), Bobček.

Ostatné výsledky 1. kola: Dolný Kubín – Rosina 2:3, Tvrdošín – Diviaky 1:1, Závažná Poruba – Belá-Dulice 1:3, Stráňavy – Bytča 1:3, Bánová – Trstená 6:0, Terchová – Žabokreky 6:0.

V. LIGA

Zborov nad Bystricou – Rajecké Teplice-Konská 0:5 (0:3)

Zborov privítal na domácej pôde nováčika súťaže s veľmi silným kádrom. Hneď v úvode stretnutia prišiel smolný moment, keď si Čičala vrazil loptu do vlastnej siete. Hostia pridali ešte dva rýchle góly a o zápase bolo rozhodnuté prakticky už po 19 minútach. Rajecké Teplice-Konská si nakoniec odniesli z Kysúc hladké víťazstvo v pomere 5:0.

Góly: 3. (vlastný) Čičala, 7., 19. Král, 68. Labuda, 73. Kováčik. ŽK: Mešťanik – Mano, Jakubec, ČK: 53. po 2. ŽK Mano (R. TEPLICE). Rozhodoval Švec, 250 divákov.
ZBOROV: Šustek – Kocifaj, Grajciar (63. Štrba), Mešťanik, Černošek (46. Bros), J. Tvrdý, Rusnák, Ďugel, Čičala, P. Tvrdý, Podmanický.
RAJECKÉ TEPLICE: Šustek – Prieložný (85. Sopko), Knapec, Seko, Švábik, Mano, Jakubec, Padala, Kováčik (89. Kardoš), Labuda (82. Strhár), Král.

Vysoká nad Kysucou – Belá 6:1 (1:0)

Nováčik súťaže privítal na domácom ihrisku Belú. Diváci boli plní očakávaní, veď Spartak nastúpil na piatoligový po dlhých 31 rokoch. Fanúšikov rozjasal ako prvý Ján Pavlica, ktorý v 21. minúte otvoril skóre a strelil tak veľmi cenný – piatoligový gól. Vysoká nad Kysucou pokračovala aj po tomto momente vo výbornom tempe a strieľala jeden gól za druhým. Hostia z Belej síce z priameho kopu skorigovali na 3:1, no po ďalšom góle v ich sieti boli už odovzdaní. Vysoká vyhrala zaslúžene a zapísala si do tabuľky tri body.
Góly: 21., 59., 68. J. Pavlica, 61. (11 m) L. Putorík, 72. Planeta, 82. Bongilaj – 63. Melišík. Bez kariet. Rozhodoval Považan, 253 divákov.
VYSOKÁ: Švík – M. Pavlica, P. Barčák, Červenec (80. M. Janita), Planeta, Nekoranec (73. A. Barčák), L. Putorík, P. Putorík (82. Voštinák), J. Pavlica (70. Bongilaj), J. Putorík, K. Kovalík.
BELÁ: Tichák – Macho, Špirka, Čepela, Žingora, Melišík, Šipčiak, Mintách, Laščiak (77. Mihalčatin), Krška, Hýll (46. Franek).

Čierne – Rudinská 6:2 (2:1)

Hodový zápas zvládol domáci celok na výbornú. Favorit síce prehrával od 17. min po góle R. Bučeka 1:0, no v ďalšom priebehu hry sa prejavila domáca dominancia. Celé mužstvo hralo výborný futbal, vytváralo si krásne akcie po krídlach a centrovaných loptách, z čoho pramenil jeden gól za druhým. Najkrajší z gólov bol ten druhý v podaní ŠK Čierne, keď krásnu strelu z priameho kopu do žrde dorazil do prázdnej brány Birtus. Domáci potešili divákov a zaslúžene získali tri body.
Góly: 30. Jaroš, 43. Birtus, 50., 66., 83. Baláž, 88. Malík – 17., 86. R. Buček. ŽK: Dirgas, Šulgan (ČIERNE). Rozhodoval Náther, 120 divákov.
ČIERNE: Krišica – Benko, Dirgas, Strapáč, J. Malík (53. F. Malík), Jaroš, Unzeitig (55. Krenželák), Birtus (58. M. Časnocha), Jurčík (68. Šulgan), T. Časnocha, Baláž.
RUDINSKÁ: Gašinec – M. Malíček (15. Lisko), R. Malíček, Králik, M. Luciak, L. Luciak, Š. Malík, Saga, M. Buček, Zaťovič, R. Buček.

Višňové – Turzovka 2:2 (0:2)

Nováčik z Turzovky zaskočil Višňové v prvom polčase dvoma gólmi Šmahajčíka, ktorý sa najskôr presadil zo štandardnej situácie a o dve minúty využil nepozornosť domácej obrany. Po zmene strán však domáci pridali a znížili gólom Ondáka. V 76. bolo vyrovnané, keď Stolárika prestrelil Laš. Body sa tak delili.
Góly: 65. Ondák, 76. Laš – 36. a 38. Šmahajčík. Rozhodoval Hones, 120 divákov. ŽK: Zatkuliak.
VISŇOVÉ: Kmecík – Minarčík, Kočiš, Laš, Ondák, Ťažký, Povinec, Majtanik, Štefanica (58. Gaško), Papajčík, Turský.
TURZOVKA: Stolárik – Zatkuliak (90. Rovňaník M.), Roman, Pavlík (20. Rovňaník P.), Bytčanek, Slíž, Bibora (74. Staník), Blažek (83. Povinec), Ciesarík, Šmahajčík, Kašjak.

Rajec – Skalité 4:2 (3:0)

Rajec sa musí zaobísť bez najlepšieho strelca minulej sezóny Martina Kordiša, ktorý už oblieka dres Domaniže. Jeho absencia sa však v prvom zápase Rajca neprejavila, keď po góloch Rybára, Jeťka a Panáka bolo po prvom polčase 3:0. Po zmene strán navýšil vedenie Rajca zo štandardky Drahno. V závere hostia skorigovali skóre dvoma gólmi.

Góly: 19. Rybár, 39. Jeťko, 40. Panák, 57. Drahno – 80. Gavenčiak, 89. Borovička. Rozhodoval Batiz, 130 divákov. ŽK: Sudor, Osika – Špilák R.
RAJEC: Fraštia – Drahno (61. Kašuba), Miko, Hájek, Sudor (81. Paulini), Rybár, Miko, Hollý, Person, Panák (68. Osika), Jeťko.
SKALITÉ: Kavčak – Vaňovec, Laš (54. Čanecký), Kotschy (82. Križek), Krčmárik (67. Holák M.), Lušňák, Špilák M., Borovička, Mudrík, Špilák R. (65. Ľuptovec), Surhaňak (73. Gavenčiak).

Zostávajúci výsledok 1. kola: Štiavnik – Predmier 0:0, Strečno – Varín 5:3.