Nielen v lete sa oplatí navštíviť Bojnice. V kúpeľnom meste pri Prievidzi nájdu veľa možností na vyžitie všetky vekové kategórie. Či už navštívite Bojnický zámok, krásnu zoologickú záhradu, alebo si pozriete iné krásy mesta, z výletu budete určite odchádzať obohatení o množstvo zážitkov.
Prvá písomná zmienka
Najstaršie správy o hradisku v Bojniciach pochádzajú zo začiatku 12. storočia. No až v priebehu 13. storočia bol hrad prestavaný z pôvodného dreveného hradiska na kamenný hrad. V 13. storočí vlastnil Bojnický zámok Matúš Čák Trenčiansky. V 14. a 15. storočí menil zámok majiteľov častejšie.
V šestnástom storočí získali hrad Turzovci, ktorí ho rozšírili a prestavali z dovtedy gotického hradu na renesančný zámok. Po vymretí rodu Turzovcov sa stal zámok majetkom kráľovstva a v roku 1644 bol darovaný Pálfiovcom.
Na prelome 19. a 20. storočia získal zámok svoju súčasnú podobu. Posledný feudálny majiteľ zámku Ján František Pálfi dal prestavať Bojnický zámok do neogotického štýlu, pričom mu boli vzorom najmä talianska a francúzska architektúra.

Po smrti posledného vlastníka, grófa Pálfiho, sa zámok dostal v roku 1939 do rúk firmy Baťa, ktorá ho odkúpila spoločne s priľahlými pozemkami. Po druhej svetovej vojne však na základe Benešových dekrétov zámok získal štát.
Lákadlo pre turistov
V súčasnosti je zámok súčasťou Slovenského národného múzea a od roku 1970 je Národnou kultúrnou pamiatkou, prístupnou verejnosti. Počas prehliadky zámku, ktorá trvá niečo viac ako hodinu, sa dozviete z úst sprievodcov všetko podstatné o histórii zámku, interiéri či jeho exteriéri. Dostanete sa aj do citadely veže a preskúmate množstvo miestností, obrovských sál, zdobených krásnymi umeleckými dielami. Zaujímavosťou je aj podzemie zámku a jaskyňa, kde tiež počas prehliadky zavítate. Tú využívali pravdepodobne už v skorších dobách, no znovuobjavili ju až v polovici dvadsiateho storočia.
Počas našej návštevy Bojnického zámku sme boli v skupine, v ktorej sme počuli nemčinu, angličtinu či maďarčinu. Zámok navštevuje naozaj množstvo ľudí z rôznych kútov sveta. Súčasťou zámku je aj veľký park, v ktorom nájdete aj sedemstoročnú lipu. Ide pravdepodobne o najstarší strom na Slovensku.
Oddych v ZOO
Zámkom však váš výlet v Bojniciach končiť vôbec nemusí. Rodiny s deťmi určite ocenia návštevu zoologickej záhrady, sídliacej v tesnej blízkosti zámku. Nájdete v nej viac ako 400 druhov zvierat a viac ako 2700 jedincov. Deťom sa určite budú páčiť slony, opice, ťavy, zebry, medvede či ďalšie druhy zvierat. Tým, ktorí sa budú chcieť po dlhšom výlete schladiť, je k dispozícii v lete kúpalisko. Bojnice sa určite oplatí navštíviť.