TURZOVKA. Už viac ako rok slúži návštevníkom Turzovky, ale aj domácim Mestské múzeum Karola Točíka, pomenované po farárovi, ktorý v rokoch 1917 – 1959 pôsobil v Turzovke.
„Turzovka je jedným z mála miest, ktoré presne vie, kedy bolo založené,“ hovorí pracovník múzea Peter Bronček. Na mieste staršej osady Predmier bola založená v roku 1598. O štyri roky neskôr jej Juraj Turzo vydal lokačnú listinu, ktorej faksimile a preklad nájdete v expozícii múzea. Originál je uschovaný v Maďarskom národnom archíve v Budapešti.
„Málokto vie, že Turzovka až do roku 1968 bola najväčšou obcou v bývalom Československu,“ vysvetľuje P. Bronček. Pod Turzovku do roku 1954 patrili Korňa, Klokočov či Dlhá nad Kysucou. V roku 1851 pri sčítaní obyvateľstva, keď mala Žilina asi 2700 obyvateľov a Čadca 4600, tak Turzovka mala 7000 obyvateľov.
V privilégiu z roku 1602 Turzo prikázal postaviť tunajším obyvateľom kostol a venoval doň zvon, ktorý je najvzácnejším a najcennejším exponátom múzea. „Je to originál z roku 1614. Dátum môžeme nájsť na zvone, ktorý zvoní doteraz,“ dodáva Bronček a aj my si môžeme vypočuť stále prenikavý zvuk zvonu. Dnes 403-ročný zvon je ozajstnou pýchou múzea. No oplatí sa prísť si pozrieť aj ďalšie, nemenej zaujímavé exponáty. V múzeu nájdete napríklad úlomky keramiky, ktorú vykopali pri terénnych úpravách v okolí kostola a fary. Určite sa musíte zastaviť pri minciach – tzv. polturáku, pochádzajúcom z čias Tomáša Uhorčíka. Z ďalších exponátov tu nájdete nápevy, ktoré vydal František Tagáni, turzovský farár v 19. storočí. Zaujímavým je aj krstný list z dôb minulých či farské pečate.

V múzeu nájdete viacero písomností z obdobia rokov 1770 – 1909. Steny zdobia rôzne skvosty v podobe dobových pohľadníc a fotografií z prvej polovice dvadsiateho storočia. „Radi by sme získali viac dobových fotografií. V prípade, ak si ich chce darca ponechať, zoskenujeme ich a originály, samozrejme, vrátime,“ hovorí Bronček.
Pri stene si môžu návštevníci múzea všimnúť veľký lodný kufor, s ktorým sa cestovalo do Ameriky. Unikátna je hasičská zástava z roku 1927 a nájdete tu aj podobizeň hasiča či rôzne drotárske výrobky. Zaujímavosťou je tiež fľaša na štyri druhy likéru, vyrábaná v Turzovke. V Mestskom múzeu Karola Točíka si môžete prezrieť ďalšiu približne stovku exponátov.
O tom, že otvoriť múzeum bol dobrý nápad, hovorí aj primátor Turzovky Ľubomír Golis: „Každé väčšie mesto na Slovensku by malo pre svojich potomkov nechať určitý odkaz predkov. Je našou povinnosťou takéto veci zhromažďovať, uchovávať a odovzdávať odkaz ďalšej generácii. Na začiatku stál pán Ivan Gajdičiar, ktorý bol iniciátorom myšlienky vytvorenia múzea. Vyhovovalo nám aj to, že pošta sa presťahovala na nové miesto a miesto vedľa mestského úradu ostalo voľné.“ Aj vy môžete navštíviť múzeum v Turzovke!