Privítali sklárskeho mága

Galéria Čadca – Mestský dom pozýva svojich priaznivcov na unikátnu výstavu umeleckého skla z dielne svetoznámeho majstra Jána Zoričáka.

Jedno z diel Jána Zoričáka. Jedno z diel Jána Zoričáka. (Zdroj: AJZ)

Ján Zoričák sa narodil na Slovensku, no dlhodobo žije a tvorí vo Francúzsku. Jeho nádherné diela obdivujú nadšenci umenia po celom svete. V ostatných rokoch vystavuje svoju tvorbu aj na Slovensku. Na Kysuciach sa máme možnosť stretnúť s jeho dielom po prvýkrát. V rámci výstavy môžete obdivovať 28 unikátnych skvostných plastík zo skla. Výstavu si môžete pozrieť od 11. augusta do 31. októbra 2017. Veríme, že uvedená výstava bude významnou kultúrnou i spoločenskou udalosťou v našom meste i v regióne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Zavítali aj do rodného domu Jozefa Kronera Čítajte 

Vernisáž výstavy sa uskutočnila v piatok 11. augusta za prítomnosti autora a jeho blízkych. Galéria je prístupná v PO – PIA od 8.00 do 16.00 hod. a v SO od 8.00 do 12.00 hod.

Ján Zoričák sa narodil v Ždiari 13. novembra 1944. Vyštudoval sklárstvo na Sklárskej umelecko-priemyselnej škole v Železnom Brode, potom študoval na Vysokej škole umeleckého priemyslu v Prahe (skončil v roku 1969), ale netrvalo dlho a odišiel do zahraničia. Už v roku 1972 získal bronzovú medailu na výstave v skla v Mníchove, v roku 1980 Cenu Glaspreis vo Švajčiarsku, nasledovalo ocenenie v Španielsku a v roku 1984 aj cena za sochárske dielo v Bratislave. Jeho tvorba zaznamenáva úspech na celom svete, milujú ho najmä v Japonsku. V roku 1986 ho potešili aj v jeho druhej vlasti – Zoričák sa stal Rytierom Rádu umenia a literatúry Francúzskej republiky (Chevalier de l’Ordre des Arts et Lettres). V roku 2013 mu prezident Slovenskej republiky udelil vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy. Žije vo Francúzsku na brehu Ženevského jazera. Slovensko navštevuje každoročne aj so svojou rodinou. Má dvoch synov, troch vnukov a jednu vnučku.

SkryťVypnúť reklamu

Hviezda prilieta na Kysuce

Ján Zoričák je vojnové dieťa, ktoré na pozadí prichádzajúceho oslobodenia sprevádzajú do súčasnosti viaceré šťastné okolnosti. Hovorieva, že v Ždiari bolo ohromným šťastím už narodiť sa. Z tejto podtatranskej obce sa pobral na prakticky užitočné a tvorivo podnetné štúdiá do Sklárskej umeleckopriemyselnej školy v Železnom Brode, po maturite absolvoval dvanásť všestranných semestrálnych univerzít na Vysokej škole umeleckého priemyslu v Prahe. Od roku 1970 žije vo Francúzsku pod Savojskými Alpami, posledné desaťročia v mestečku Talloires nad jazerom Annecy.

Prečítajte si tiež: Emotívny zážitok Vlasty Mudríkovej z Ruska Čítajte 

Vitálnou pracovitosťou sa natrvalo zaradil medzi generáciu výtvarníkov, ktorí povýšili sklárske remeslo na svojbytný umelecký žáner. Vytvoril stovky diel, ktoré vystavoval v metropolách svetového umenia v Európe, na oboch amerických kontinentoch, v Austrálii, v Ázii, kde mal najpriaznivejšiu odozvu, opakovane v Japonsku. Na viacerých prezentáciách získal prestížne uznania. Vláda Francúzskej republiky mu roku 1987 udelila ocenenie Rytier Rádu umenia a literatúry, roku 2013 prezident Slovenskej republiky pri 20. výročí vzniku suverénneho štátu mu prepožičal štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sme sa s umelcom vydali po severnej hranici nášho štátu, najvýchodnejšie inštalovali Zoričákove sklá v Galérii Andreja Smoláka v Snine, viac ráz vystavoval v Poprade, Martine, na Orave v Dolnom Kubíne, nedávno v Tvrdošíne, na jar tohto roku v Kežmarku. K jeho prezentáciám sa žiada dodať, že sa nimi nevydáva po vychodených cestičkách. Každú kolekciu zostavuje s ohľadom na konkrétne prostredie. Do galérií alebo múzeí prichádza osobne pred vernisážou, prezrie si výstavné priestory, spoločne s kurátormi uvažuje o umiestnení diel do čo najpôsobivejšej kompozície.

Galériu v Čadci navštívil vlani v lete, cez jesenné a zimné mesiace usilovne pracoval na sklárskom pozdrave, venovanom Kysučanom. Viaceré diela zhotovil výsostne na túto slávnostnú príležitosť, čo znamená, že si ich môžeme poobzerať do vôle ako celkom prví. Prezentácia diela Jána Zoričáka v Čadci je ďalším potvrdením autorovho neutíchajúceho záujmu o Slovensko. Pri svojich návštevách nadväzuje spontánne kontakty s návštevníkmi svojich výstav. Rád sa s nimi podelí o pocity a radosti, ktoré v ňom od samých začiatkov vyvoláva práca so sklom. Historicky dávny úžitkový materiál sa i nezanedbateľným pričinením nášho rodáka za posledné polstoročie formuje do originálnych umeleckých artefaktov, rovnocenných so sochárskymi dielami, sekanými po stáročia predtým do mramoru a iných kamenných materiálov, odlievaných do bronzu či ďalších kovov, vyrezávaných v dreve.
V každom meste zanecháva Ján Zoričák svoj osobný odkaz. Úprimne sa prihovára predovšetkým tvorivým tlmočením vesmírnych posolstiev. Nepatrí sa vopred prezrádzať umelcove plány, ku ktorým ho mohlo inšpirovať práve pozvanie na Kysuce. Rodák spod Belianskych Tatier dobre vie, že z nášho kraja pochádzajú predkovia Eugena Andrewa Cernana. S americkým astronautom so slovenskými koreňmi sa nestretol osobne, ale je mu citovo blízky nateraz posledným vyvolením človeka na kozmický let k Mesiacu. Nášho umeleckého sklára totiž od chlapčenských rokov priťahovala hviezdna obloha. Koncom základnej školy očarený sledoval blikajúce signály prvých vesmírnych družíc, na strednej umeleckej škole ho dojímal oblet rakety okolo planéty Zem, v ktorej sa viezol kozmonaut Jurij Gagarin, posledné vysokoškolské prázdniny pozorne sledoval prvú fantastickú misiu astronautov Neila Armstronga a Edwina Aldrina na Mesiaci. Od tamtoho letného dňa uplynulo takmer päťdesiat rokov, a Ján Zoričák zotrváva s nebotyčným vesmírom v nepretržitom tvorivom kontakte. Váži si vedcov, ktorí objavujú nové planéty a posúvajú poznanie ľudstva, momentálne povedzme cez existenciu tranzitujúcich exoplanét. Z predhistórie tohto vedeckého odboru ho zase zaujímajú významní astronómovia z druhej polovice predchádzajúceho tisícročia. Fyzickú podobu Taliana Galilea Galileiho či Mikuláša Kopernika z poľskej Torune, partnerského mesta Čadce, zalial do sklených plastík.

Žijeme v 21. storočí a nejeden Kysučan si uchováva v živej pamäti stretnutia s nedávno zosnulým krajanom Čerňanom. Čo ak práve tento muž tu zanechal pre Zoričáka tvorivý impulz na vytvorenie nového originálneho diela do priam čarovného materiálu, nazývaného sklo?

Autor: Dušan Mikolaj

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 41 817
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 873
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 429
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 175
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 7 675
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 942
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 706
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 670
  1. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  2. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  3. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  4. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  5. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  6. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  7. Vladimír Krátky: Šimečka dláždi Matovičovi cestu do parlamentu .
  8. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 142
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 471
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 78 941
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 799
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 054
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 687
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 019
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 742
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Vizualizácia úseku D3 s tunelom Horelica.

Úsek bude stavať združenie okolo Váhostavu.


3
Ranný požiar auta v Čadci.

Po dôvode pátra zisťovateľ príčin vzniku požiarov.


Smetisko na odstavisku kamiónov v Kysuckom Novom Meste.

Problém so smeťami sa opakuje každý rok.


4
  1. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  2. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  3. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  4. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  5. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  6. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  7. Vladimír Krátky: Šimečka dláždi Matovičovi cestu do parlamentu .
  8. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 142
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 471
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 78 941
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 799
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 054
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 687
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 019
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 742
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu