ČADCA. V Kysuckej nemocnici mali toto leto troch pacientov, ktorých uštipla vretenica. V dvoch prípadoch išlo o oblasť Oščadnice. Odborníci hovoria, že podanie antiséra je potrebné vždy starostlivo zvážiť. Dôvodom je, že sa vyrába z konskej krvi, ktorá je pre človeka alergénna, hadie antisérum môže teda vyvolať anafylaktickú, život ohrozujúcu reakciu. Pohryzenie naším jediným jedovatým hadom, ľudovo prezývaným zmija, je našťastie len veľmi zriedka smrteľné. Deti od 8 rokov a zdraví dospelí, bez ohľadu na vek, by mali útok plaza prežiť bez ujmy na živote aj bez podania antiséra. Pred jeho podaním robia testy, či pacient nie je precitlivený a nedôjde u neho k alergickej reakcii.
Staré metódy pomoci sa neodporúčajú
Čo sa týka prvej pomoci, dnes sa upúšťa od ešte donedávna odporúčaných postupov, ako je vysávanie rany ústami, narezávanie nožom, obzvlášť nebezpečného zaškrcovania končatiny, pretože nekontrolované silné zaškrtenie, ktorého sa postihnutý v panike dopustí, vedie k zastaveniu krvného prietoku a tým ťažkému poškodeniu končatiny.

Najdôležitejším opatrením je jej imobilizácia. Postihnutého treba položiť do tieňa, upokojiť ho a zabezpečiť dostatok tekutín, aby sa v krvnom obehu hadí jed rozriedil. V prípade nutnosti stačí podať hadie antisérum do 4 hodín od pohryzenia. Dôležitá je však najmä prevencia - nosiť pevnú obuv, nevstupovať do neznámeho terénu, najmä na lúkach, v okolí krovísk a skál. V okolí vodných tokov žijúca užovka stromová môže tiež pohrýzť, avšak jej zuby neobsahujú jed.
Stali sa aj kuriózne prípady
V minulosti sa stali na Kysuciach aj viaceré kuriózne prípady. Napríklad päťročné chlapča zbadalo hada liezť do diery a ťahalo ho za chvost, pričom ten ho niekoľkokrát uštipol.
K podobným patril prípad poľovníka, ktorého uhryzla zmija a ten, aby ju mohol ukázať lekárom, chcel ju strčiť do plastovej fľaše, pritom ho plaz takisto viackrát uštipol. Okrem uhryznutia hadmi ošetrujú zdravotníci poštípania blanokrídlym hmyzom - včelami, osami, sršňami, čmeliakmi, ktoré najmä u disponovaných alergických osôb môžu predstavovať smrteľné nebezpečenstvá anafylaktickej reakcie.
VRETENICA SEVERNÁ
Vretenica severná alebo vretenica obyčajná je najsevernejšie žijúci had známy pre svoju extrémnu odolnosť voči chladnému počasiu. Je najrozšírenejším hadom sveta a na Slovensku najjedovatejším. Podľa www.plazyunas.com jedová žľaza sa nachádza za okom. Vývod jedového aparátu má vyústenie v slizničnej riase tesne nad bázou jedového zubu. Jed sa zo žľazy vytláča stiahnutím okolitých svalov. Jedový zub je funkčný približne 6 týždňov, potom vypadáva a na jeho miesto sa posúva náhradný. Výmena zubov neprebieha symetricky na oboch stranách, takže zviera má k dispozícii vždy aspoň jeden zub.