Ubehlo len pár dní ako ste sa vrátili z Južnej Ameriky. Ako, kedy a s kým ste sa vybrali na Island?
– Na Island sme sa vybrali partia deviatich ľudí z Kysúc. Natrafili sme na veľmi lacné letenky z letiska hneď „za rohom“ – z Katovíc. Neváhali sme a hneď si ich rezervovali.

Čo všetko ste na Islande videli a čo vás najviac zaujalo?
– Z Islandu sme videli veľkú časť, keďže sme mali požičané auto, dalo sa toho stihnúť naozaj dosť. Obišli sme celý ostrov, no Island má veľmi veľa miest, kde sa ani autom nedostanete. Tie si, dúfam, tiež raz pozriem. Začali sme „povinným“ golden circle. Odtiaľ sme išli na jeden z najkrajších trekov na celom svete – trek dúhovými horami Landmannalaugar. Ďalej sme pokračovali južným pobrežím až na úplný východ. Odtiaľ zase severom na úplný západ. Prešli sme teda autom okolo celého ostrova. No stále to je iba nepatrná časť Islandu. A čo ma najviac zaujalo? Myslím, že asi každá jedná vec na Islande ma neskutočne očarila. Tak rozmanitý ostrov ako Island nenájdete nikde inde na svete. Každých päť minút cesty sa úplne mení krajina. Chvíľku idete cez lávové územie, o pár minút cez ľadovec, potom zase okolo obrovských vodopádov. Najviac ma zaujali celkové kontrasty Islandu. Jeden deň sme boli pri okraji ľadovca, ktorý mal asi 70 metrov. Z neho vyvierali malé potôčiky, ktoré mali asi 80 stupňov Celzia. Neskutočný pohľad. Keby som mal ale vybrať len jedinú vec, bola by to určite polárna žiara. Niečo podobné som nikdy nevidel a prajem každému človeku uvidieť aspoň raz v živote tento neskutočný prírodný úkaz. Nám sa podarilo vidieť polárnu žiaru asi päťkrát, z toho dva razy aj s výraznými zelenými farbami. Slovami sa to ani opísať nedá, aké som mal pocity pri sledovaní tejto krásy.
O zaujímavé historky z ciest asi opäť nebola núdza však?
– Asi po desiatich dňoch odišli kamaráti a zostali sme len dvaja. Navyše bez auta. Trochu sme sa toho báli, lebo sme boli už aj celkom „precestovaní“ po mesiaci v Južnej Amerike a desiatich dňoch na Islande. Predsudky však padli po pár hodinách. Stopovali sme štyri dni na západnej časti Islandu. Človek sa takto o dosť viac zblíži s domácimi a spozná aj ich mentalitu. Dohromady sme stopli za štyri dni asi dvadsať automobilov, pričom sme ani raz nečakali viac ako päť minút. Veľmi mi utkvel v pamäti pán, ktorý sa nás najprv spýtal, či nie sme hladní a potom nás bez váhania pozval na obed. Pričom na Islande to naozaj nie je lacná záležitosť. Pre ilustráciu – obložená bageta tam stojí 13 eur. Čím viac sme stopovali, tým viac sme sa presviedčali o tom, že Islanďania sú naozaj skvelí ľudia. Celkovo mi pripadá, že Slováci sme nejakí zatrpknutí a vôbec sa nevieme tešiť z toho, čo nám tento krásny svet ponúka. Veľmi zaujímavé bolo napríklad aj brodenie ľadovcovej rieky, ktorá mala asi len tri stupne Celzia. Taktiež kúpanie sa v horúcich jazerách, kde mala voda miestami aj 60 stupňov Celzia, bolo nezabudnuteľné. V noci v divočine to malo neskutočné čaro.

Pre záujemcov vraj pripravujete aj cestovateľskú prednášku? Čo je na tom pravdy?
– Veľa ľudí ma oslovilo, že by si radi pozreli nejaké fotky z mojich výletov. Rozhodol som sa teda zorganizovať prvýkrát v histórii našej obce Raková oficiálnu cestovateľskú prednášku. Bude o cestovaní v Južnej Amerike. Konkrétne budem hovoriť o troch krajinách: Chile, Peru a Bolívii. Srdečne pozývam všetkých do Kultúrneho domu v Rakovej, v sobotu 23. septembra o 17. hodine. Zároveň chcem aj veľmi pekne poďakovať obci Raková za umožnenie tejto prednášky v našom kultúrnom dome. Ak bude mať pozitívny ohlas, veľmi rád by som zopakoval podobnú akciu, s tým, že by mohli prísť aj ďalší ľudia prezentovať svoje zaujímavé výlety svetom. Je dobré podľa mňa aj takouto formou ľudí motivovať k spoznávaniu nášho krásneho sveta. Bližšie info k prednáške sa ľudia môžu dozvedieť na mojom novom blogu na sociálnej sieti Facebook ako TlelkaMadventure.
Koľko vás stál celý výlet na Island? O Islande sa hovorí, že je veľmi drahá krajina. Je to pravda?
– Áno, je to pravda. Ale záleží na tom, aký štandard si tam človek zvolí. My sme prespávali výlučne v kempoch a na miestach, kde to bolo možné. Na ubytovanie sme tak utratili veľmi málo. V obchode sa dajú niektoré veci kúpiť tiež veľmi lacno. Niektoré dokonca lacnejšie ako u nás. Dva týždne na Islande ma vyšli so všetkým, aj s letenkami, požičaním auta, naftou, darčekmi domov na necelých 600 eur. Samozrejme, v Ázii by tá cena bola ešte o niečo nižšia, ale na Island je to podľa mňa skvelá cena.
Aké máte najbližšie plány resp. plány na tento a budúci rok?
– Ako som už dávnejšie spomínal, veľmi rád by som budúci rok navštívil najvyššie pohorie na svete – Himaláje. Nie som typ, ktorý by mal rád teplo, čiže bude to niečo, kde je chladnejšie. Cez Vianoce by som chcel navštíviť miesta, kde sa dá surfovať. Lákajú ma aj veľmi odľahlé časti zeme, ako napr. Kamčatka v Rusku. Všetko plánujem až pri nájdení veľmi lacných leteniek, pretože tých peniažkov nie je veľa. Uvidíme teda, čo sa podarí. Na svete je neskutočne veľa krásy, ktorú treba objavovať.