STARÁ BYSTRICA. Roľnícke družstvo v Starej Bystrici chová približne 400 kusov hovädzieho dobytka, z toho je vyše 200 dojníc. Ročne vyexpeduje do Hriňovej zhruba 250-tisíc litrov mlieka.
Cena klesla takmer o polovicu
Kým v minulosti dostávali za liter okolo 40 centov, dnes je to len 0,24 €. Predseda družstva František Kulla vraví, že je to žalostne nízka cena, ktorá nedokáže pokryť náklady na chov. „Sme stratoví, ale taká je súčasná obchodná politika,“ konštatuje. Vysvetľuje, že aj oni boli nútení už v minulosti znížiť stavy dojníc približne o polovicu. Za to, čo dostávame za mlieko, nenakúpime ani krmivo, je to mizéria. Ale napriek tomu, že nám predaj mlieka nepokryje náklady, trápime sa ďalej,“ konštatuje. Na margo ceny masla hovorí, že sa to dalo čakať. Kým pred rokom vyšlo 250 gramov na 1,50 eura, dnes zaň v obchode zaplatíme nad 2 eurá, niekde dokonca aj 3, je možné, že do konca roka sa vyšplhá na štyri.
Ministerstvo hovorí o neserióznej obchodnej politike
Cenu masla údajne zdvihol aj vyšší záujem o tento artikel v Číne. Ministerstvo pôdohospodárstva argumentuje, že na Slovensku môžu za to tiež obchodné reťazce ktoré si dávajú na naše produkty vysoké marže a takisto neseriózna obchodná politika. Minuloročná mliečna kríza v Európe sprevádzaná prebytkom mlieka zapríčinila, že niektoré chovateľské podniky dojnice zlikvidovali.
„Áno, zrušili chov dojníc a prešli na chov kráv bez trhovej produkcie. Automaticky sa to prejavilo nedostatkom mlieka,“ potvrdzuje Kulla.

Skončili aj so zemiakmi a kukuricou
V minulosti mali v Starej Bystrici aj zemiačniská. Predseda informuje, že zemiaky nepestujú už 14 rokov. Napriek tomu, že v minulosti zemiačniskám zvykli vyčleniť aj 80-hektárovú plochu. „Vstupy boli vysoké, výkupná cena nízka. Pestovanie sa skratka nevyplácalo," dodáva. Prestali tiež s pestovaním kukurice. Rovnako ako zemiaky, aj tú im totiž kradli z polí zlodeji a ničila zver.
Na Kysuce sa v minulosti zemiaky nedovážali, región bol sebestačný. Po revolúcii sa situácia zmenila. Už tradične prichádzajú predajcovia z Oravy, Martina, Liptova, najviac však z Poľska. Domáci pestovatelia upustili od tejto plodiny najmä pre vysoké vstupy. Drahá je podľa nich sadba aj hnojivo, navyše, zemiaky sa musia permanentne ošetrovať. Napríklad, len tri až štyrikrát striekať proti plesni zemiakovej, ktorá napáda byľ a spôsobuje jej zosychanie. Viackrát sa striekajú takisto proti burine či pásavke zemiakovej.