Seminár sa konal v dňoch 22. – 24. augusta v rámci medzinárodnej pražskej konferencie slovenských stredoškolákov a ich hostí pod názvom „Slovenská ľudová kultúra a tradície v česko-sloven-ských vzťahoch v 20. storočí a v súčasnosti na príklade Kysúc a Bruntálska“.

Hostí z Dokumentačného múzejného strediska slovenskej menšiny v Prahe, z Múzea Bruntálska, Gymnázia Bruntálska, Gymnázia Varšavská cesta Žilina a Gymnázia Vyšehrad Praha privítal riaditeľ múzea Miloš Jesenský.
Účastníci sa v prvý deň pobytu oboznámili s tematickými celkami História Kysúc, Čo je kultúra, ako charakterizujeme hmotnú ľudovú kultúru a ako ju skúmame, Čo je múzeum a múzejná pedagogika a jej využitie v praxi. Vo večerných hodinách si účastníci pozreli architektúru mesta a navštívili cintorín.

Druhý deň podujatia bol zameraný na minulosť a súčasnosť Kysúc, kde sme hostí oboznámili s ľudovou a súčasnou architektúrou Kysúc. Spoločne sme navštívili novú expozíciu vo Vlastivednom múzeu v Krásne nad Kysucou, Skanzen vo Vychylovke, jedinú zachovanú stavbu v Riečnici – Kostolík narodenia Panny Márie z roku 1905, starobystrický orloj, Hložníkove vitráže v Zborove nad Bystricou, kaštieľ v Radoli, pútnické miesto na hore Živčák a ropný prameň v Korni. V tretí a posledný deň hostia absolvovali návštevu čadčianskeho archívu, kde ich vedúci pracoviska Drahomír Velička oboznámil s archívnymi materiálmi.
V závere seminára sa určili témy na medzinárodnú pražskú konferenciu, ktorá sa bude konať v decembri tohto roku. Kysuce na nej budú prezentovať študenti z Gymnázia Ľ. Štúra z Turzovky pod záštitou Kysuckého múzea v Čadci.
Autor: Helena Kotvasová