V Krásne sa v posledných mesiacoch striedalo jedno kultúrne podujatie za druhým. Ako to prijímajú obyvatelia?
– Keď som pred rokmi prišiel do Krásna nad Kysucou, bolo jedným z mojich cieľov, aby som ľudí dostal z domovov, pretože boli bez kultúrneho či športového vyžitia. Ľudia boli uzatvorení na sídliskách, v bytovkách či rodinných domoch. Už sa pomaly ani nepoznali obyvatelia z jedného vchodu. Za mojich mladých čias sme sa poznali aspoň v jednej ulici. Navštevovali sme sa, atď. Je pravda, že športových a kultúrnych podujatí je v meste čoraz viacej. Nerobíme veľké podujatia pre celé Slovensko, ale robíme ich najmä pre našich obyvateľov, prípadne pre ľudí z blízkeho okolia. A myslím, že v tomto sú naši ľudia v Krásne spokojní a vedia oceniť tieto podujatia. Dokonca, keď sme stavali námestie, ozývali sa ľudia, že prečo ho robíme také veľké. Dnes nám, naopak, hovoria, že sme ho mohli spraviť väčšie. Teraz je to naozaj dobrá odozva a teší ma, že sa ľudia stretávajú na mestských akciách a budem rád, keď sa do toho zapoja aj ďalší obyvatelia nášho mesta.
Nedávno sa skončili aj dni mesta, ktorým však veľmi počasie veľmi neprialo...
– Pri usporiadaní podujatí, ktoré sú vonku, zohráva počasie vždy dôležitú úlohu. Je pravda, že sme robili trojdňové podujatie. Keď sme pred siedmimi rokmi začínali s podujatím, tak už v poobedňajších hodinách bolo námestie prázdne. Dnes sme niekedy nútení ukončiť podujatia aj vypnutím osvetlenia v nočných hodinách. Vrátim sa však k posledným dňom mesta. Počasie nám síce nevyšlo, no napriek tomu prišlo množstvo ľudí. Zabávali sa naozaj až do noci počas celých troch dní.
Pred časom sa konal work-shop s medzinárodnou účasťou zameraný na rozvoj mesta. Ako využijete jeho výsledky?
– Na workshope padli zaujímavé myšlienky v podaní architektov nielen zo Slovenska. Niektoré ich myšlienky sa pripravujú a niektoré aj realizujú. Musíme urobiť niekoľko štúdií. Iné poznatky zasa pripravujeme do budúcna, pretože bude treba zmeniť územný plán mesta. Sú tam aj dlhodobé ciele, ktoré pripravím aj pre svojich nasledovníkov. Teším sa, že je tu vízia odborníkov, z ktorej sa už teraz čerpá. Jeden z projektov je dokonca už schválený a financujeme ho z fondov EÚ. Ide o využitie osád nad Krásnom. Tie chceme sprejazdniť, označiť, urobiť v nich záchytné útulne. Robí sa aj na projekte na kamennom moste. Rozrábame však aj ďalšie projekty, ktorých výsledky uvidíme už v krátkej budúcnosti.
Po vzore väčších miest aj Krásno nad Kysucou zaviedlo parkovací systém. Čo si od tohto kroku sľubujete?
– Vidíme, že aj v iných mestách majú problémy s parkovaním, preto sme sa rozhodli zaviesť parkovací systém aj u nás. Vôbec nám nejde o zárobok. Týmto systémom môžeme regulovať dopravu. Ľudia môžu parkovať inde alebo v rodinných domoch na dvoroch. Zatiaľ sme zaviedli parkovací systém na dvoch zahltených častiach, a to pred zdravotným strediskom a za kultúrnym domom. Pristúpili sme však aj k rozšíreniu parkovacích miest. Teraz sa dá zaparkovať aj tam, kde sme mali predtým plné parkoviská. Pre tých, ktorí nevedia zaparkovať inde, vydávame rezidenčné karty, ktoré obyvateľov Krásna vyjdú na 30 eur na rok. To je, myslím, veľmi prijateľná suma. Všetky prostriedky, ktoré sa nám podarí vybrať z parkovacieho systému, využijeme iba na rozšírenie parkovísk a skvalitnenie parkovacích miest alebo na rozšírenie parkovacieho systému.

Poďme späť do mesta. Najnovšie rekonštruujete budovu mestského úradu. Kedy bude táto stavba dokončená?
– Budova mestského úradu bola už poslednou, ktorá nevytvárala dobrý dojem celého okolia. Rekonštrukcia v interiéri už prebehla, kancelárie sú presklené, čo oceňujú aj občania, ktorí vidia na úradníkov. Exteriér budovy bol však dlhodobo kritizovaný. Aj keď sme mali vyčlenené financie na rekonštrukciu už dlhšie, využili sme možnosť čerpať prostriedky z EÚ. Tým sme ušetrili finančné prostriedky, ktoré vieme využiť na iné projekty. Celkovo bude rekonštrukcia stáť približne 200-tisíc eur. Do budúcna však ušetríme nemalé financie na energiách. Do októbra by sme chceli mať rekonštrukciu ukončenú. Celkový vzhľad námestia a jeho okolia by mal byť obnovou budovy mestského úradu dotvorený.

Mesto sa stará aj o školákov. Nedávno prešli vynovením aj materská či základná škola...
– V deťoch je naša budúcnosť. Vždy sa teším, keď prídu na uvítanie do života rodičia s novonarodenými bábätkami. V Krásne žije veľa mladých rodín a chceme im dávať priestor, v ktorom budú radi žiť aj naďalej. Materská škola prešla po mnohých rokoch kompletnou rekonštrukciou. Doposiaľ sme tam riešili mnohokrát havarijný stav, preto som rád, že sa nám ju podarilo obnoviť. Som rád, že do škôlky berieme všetky deti od dva a pol roka, žiadna čakacia doba, ako to je v iných mestách, u nás nie je. Rodičia tak majú o deti postarané. Čo sa týka základnej školy, podarilo sa nám už ukončiť zateplenie či nadstavbu. Teraz sme sa zamerali na vnútorné vybavenie. Máme nové lavice v šiestich triedach. V ďalšom ročníku si nové lavice zabezpečili prostredníctvom sponzorov. To znamená, že máme zabezpečených prvákov, druhákoch a čiastočne aj tretiakov. Triedy by mali byť veselé, farebné a chceme pokračovať v ich obnove aj v ďalšom období.
Ako je to s pracovnými miestami? Prídu do Krásna noví investori?
– Ak chceme rozvíjať mesto, je dôležité dať ľuďom bývanie a prácu. Potom neodchádzajú. Byty staviame, postavili sme desať bytoviek a v pláne sú ďalšie tri. Aj počas krízy sme tu dotiahli investorov a teraz prichádzajú ďalší. Už začali s realizáciou dvaja menší, z ktorých každý zamestná sto až stopäťdesiat ľudí. Vláda schválila stimul na 450 nových pracovných miest a tu sa pripravuje projektová príprava. Zhruba pred dvoma týždňami sa ozvali ďalší dvaja investori, ktorí chcú zastavať zvyšnú časť priemyselného parku. Myslím, že v blízkom období bude v priemyselnom parku zamestnaných 2500 a možno aj viac ľudí. Nezamestnanosť v Krásne je na úrovni štyroch percent a veríme, že nestúpne.
S veľkými investormi súvisí aj podpora športu v meste. Ako sa na to pozeráte z pozície primátora?
– Je pravda, že činnosť celej telovýchovnej jednoty je v drvivej väčšine na meste. Bez toho by tu mali oddiely veľké problémy. Problém sponzorstva je asi celoslovenský. Keď sa pozriete napríklad na Kysucké Nové Mesto, majú tam veľkú fabriku, ktorá donedávna nesponzorovala takmer žiaden šport. V poslednej dobe sa im podarilo až na centrále v Nemecku presadiť to, že začali šport v meste podporovať viac. Mojou snahou je pri rokovaniach nadhodiť aj túto tému. Máme nejaké prísľuby do budúcnosti o podpore športu v meste, no na to je ešte priskoro, keďže viacero firiem sa tu len udomácňuje. Dúfam však, že tak ako mesto nechce robiť tlak a zvyšovať dane a tým dosiahnuť väčší príjem do mestskej kasy si aj investori uvedomia, že môžu takto kvázi ušetrené financie vložiť na šport.
V akom stave je šport v meste?
– Myslím si, že sa máme čím popýšiť. Chodím napríklad aj na futbalové zápasy, keď mi to čas dovolí, k súperom Krásna. Vidím teda, aké sú schátrané štadióny – či je to v Martine, Námestove, Bytči a v ďalších mestách. Keď k nám prídu delegáti na futbal, otvárajú ústa, aký máme vybudovaný šta-dión. V súčasnosti dokončujeme zemné práce pri výstavbe ihriska s umelou trávou. Dodávateľ nám začne následne pokladať trávnik. O dva týždne sa začínajú umiestňovať na ploche aj stĺpy s umelým osvetlením.
Máme tu okrem toho vybudovanú bowlingovú dráhu, lezeckú stenu. Nedávno sme dokončili vzpieračskú halu. V novembri sa otvorí hokejová hala, na ktorú sa tešia asi celé Kysuce. Okrem toho tam bude veľa možností na ďalšie vyžitie obyvateľov. Hokejbalistom sme opravili ihrisko v Kalinove, postavili sme multifunkčné ihrisko pri škole či na štadióne. Myslím, že je tu veľká snaha mesta a poslancov robiť pre šport veľa. Vidíme aj výsledky v tom, že tu máme málo vandalizmu, deti sa vyventilujú pri športe. Myslím, že po dobudovaní ihriska s umelou trávou a haly na ľadový hokej bude z Krásna ozajstné športové centrum Kysúc. Aj keď Čadca má viac športov a je aj väčšia, niektoré zariadenia v Krásne budú na Kysuciach jedinečné.

Krásno sa už dlhšie pýši cyklotrasou. Bude sa pokračovať v prepojení ďalších obcí či miest?
– Aj vďaka cyklotrase zavíta do nášho mesta množstvo ľudí z rôznych kútov nielen Slovenska. Okrem jestvujúcej cyklotrasy sme pred vysúťažením dodávateľa na novú vetvu cyklotrasy. Tá by mala viesť smerom z Krásna do Oščadnice a ďalej do Poľska. Mojím cieľom je dotiahnuť cyklotrasu aj na opačnú stranu do Budatína. Prebehli viaceré rokovania aj na úrovni Žilinského kraja. Uvidíme, ako sa k tomu všetkému postavia starostovia. Krásno by sa tak stalo ďalšou križovatkou cyklotrás. V budúcom roku by sme mali realizovať spomínanú trasu do Poľska. Na svoje si prídu aj in line korčuliari, ktorým bude špeciálne prispôsobený asfaltový povrch trasy. Pripravujeme aj ďalší projekt pre cyklistov, ktorým chceme sprístupniť poľné cesty a ťažší terén. Uskutočnili sme aj preteky pod názvom „Krásňanský drapák“, kde sa zúčastnilo 24 pretekárov. Trasa viedla aj do najvyššej položenej osady Vyšné Vane. Postupne chceme prepojiť viaceré osady.
Aké podujatia plánujete do konca roka?
– V jeseni pripravujeme v oblasti kultúry ďalšie divadelné predstavenia, ktoré majú výbornú odozvu. V pláne sú aj detské predstavenia. V októbri pripravujeme vystúpenie Kysuckého prameňa, ktorý bude uvádzať do života ďalšie cédečko. Naši seniori budú mať vstup na podujatie zdarma. Keď sa ochladí, prídu na rad aj Ľadové medvede z Krásna, ktorých členovia sa schladia v rieke Kysuca. Do konca roka to potom budú ešte tradičné vianočné trhy či Mikuláš a hodové slávnosti s kultúrnym programom.

Čo v Krásne z vášho pohľadu ešte chýba?
– Môj otec mi hovoril, že má len dve ruky a nestíha. Tým, že máme málo pracovníkov na úrade, šetríme nemalé prostriedky. No o to je viac práce, ktorú treba spraviť. Veľakrát s pár ľuďmi riešime množstvo vecí. Čaká nás ešte dostavba sídliska, lebo o byty je stále záujem. Potrebujeme pripraviť ďalšie pozemky pod rodinné domy a musíme doriešiť kanalizáciu, ktorá je potrebná pre ďalší rozvoj mesta. Veľká investícia sa pripravuje spoločne s elektrárňami. Je potrebné rozšíriť výkon elektrickej siete výstavbou veľkej trafostanice za niekoľko miliónov.
Stále je čo zdokonaľovať – čo sa týka aj ciest. Na sídliskách musí byť tiež život. Máme pripravený jeden projekt na sídlisku Struhy, kde chceme vybudovať malé námestie s detským ihriskom, altánkami. Po skúsenostiach iných obcí s domovmi dôchodcov by sme chceli pre seniorov zabezpečiť penziónové bývanie. Život ukáže aj potrebu dokončiť projekt železničnej stanice v meste. Žiaľ, zatiaľ sa nám nepodarilo nájsť spoločnú reč s vedením ministerstva a v súčasnosti je projekt pozastavený. Projektov je naozaj veľa, uvidíme, čo všetko sa nám podarí zrealizovať.