Poďme najskôr k problému, o ktorom sme písali nedávno. Išlo o nedostatok policajtov, ktorý sa týka aj Kysúc. Podarilo sa ho vyriešiť?
- Toto je skutočne problém, ktorý nie je iba ťažko vyriešiť, žiaľ, ani rýchlo. Zatiaľ sa nám v tomto smere nedarí podľa našich predstáv. K 1. septembru sme mali v rámci Okresného riaditeľstva PZ v Čadci celkovo 27 voľných policajných tabuliek.
Je to skutočne veľké číslo, ktoré do značnej miery ovplyvňuje samotný výkon služby. Odchádzajúcich policajtov priebežne nahrádzajú novoprijatí, ktorých počet je však nedostačujúci. Z toho dôvodu by sme chceli vyzvať všetkých potenciálnych záujemcov, ktorí sú fyzicky zdatní a majú zmysel pre spravodlivosť, aby neváhali a podali si žiadosť o prijatie do služobného pomeru príslušníka Policajného zboru. Upozorňujeme však, že policajtom sa môžu stať až po splnení zákonných podmienok. Ide o občianstvo Slovenskej republiky, musia mať na Slovensku trvalý pobyt, ovládať štátny jazyk, vek nad 21 rokov. Potrebná je takisto bezúhonnosť, spoľahlivosť, telesná, duševná a zdravotná spôsobilosť na výkon služby, minimálne úplné stredné vzdelanie, spôsobilosť na právne úkony. Ku dňu prijatia nesmú byť uchádzači členom politickej strany alebo politického hnutia a zároveň musia ukončiť činnosti, ktorých vykonávanie je zakázané podľa zákona o štátnej službe. Svoje žiadosti môžu záujemcovia adresovať na Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Čadci.

Vráťme sa k úvodu nášho rozhovoru. Môžete spomenúť niektoré, možno tak trochu aj kuriózne prípady, ktoré sa vďaka úsiliu policajtov v krátkom čase vyriešili?
- Môžem spomenúť prípad z 18.augusta. Stal sa okolo 23. hodiny v meste Čadca. Na parkovisku pred bytovým domom na Ulici Jána Kollára, vodička z Čadce po predchádzajúcom požití alkoholických nápojov, narazila s autom pri cúvaní do prednej časti zaparkovanej Škody Superb, následne pri rozjazde zasa do prednej časti Mazdy 6. Po nehode odišla z miesta činu, okolo 23.55 hod. sa na tam vrátila spolu s manželom. Ten riadil osobné motorové vozidlo, s ktorým ona spôsobila dopravnú nehodu. Pri dychovej skúške namerali vodičke 3 a vodičovi 1,52 promile alkoholu. Počas vyšetrovania vysvitlo, že manžel v uvedený deň oslavoval a keďže požil alkoholické nápoje, telefonický požiadal manželku, aby pre neho prišla s autom. Tá sa vydala na cestu napriek tomu, že mala v sebe väčší obsah alkoholu, ako jej manžel.

Ako je to s násilnými trestnými činmi? Určite ich bolo od začiatku roka dosť.
- Samozrejme, v rámci celkovej štruktúry trestnej činnosti sa neustále stretávame aj s násilnou trestnou činnosťou. Ako som už spomenul ohľadom nedostatku policajtov, napriek tomuto nepriaznivému stavu sa nám darí do značnej miery eliminovať trestnú činnosť, nevynímajúc násilnú. Je to veľká zásluha všetkých policajtov na našom okresnom riaditeľstve, za čo im nepochybne patrí veľká vďaka.
Zo štatistiky od januára do konca júla vyplýva, že kým za rovnaké obdobie vlaňajška sme mali 89 prípadov násilnej trestnej činnosti, v tomto ich bolo 58, z ktorých sme objasnili 48, čo predstavuje 82,76 %. Medzi tie najzávažnejšie patria lúpeže. Mali sme doteraz štyri, objasnili sme tri. Riešili sme aj dve znásilnenia, v obidvoch prípadoch sme zistili páchateľa. Vraždu sme vlani, ani tento rok, zatiaľ neriešili.
Počet dopravných nehôd je naďalej hrozivý. Autá sú stále rýchlejšie, vodiči netrpezlivejší, čoraz viac sa ponáhľajú. Dá sa vôbec takejto situácii na cestách nejakým spôsobom zabrániť?
- Počet dopravných nehôd je skutočne hrozivý. Je to zapríčinené celkovou dopravno - bezpečnostnou situáciou, ktorá zahŕňa veľa faktorov, ktoré majú na to vplyv. Určite ich teraz nemôžem všetky vymenovať a zvlášť sa nimi zaoberať, lebo by to presahovalo rámec mojej odpovede. Ide o rozsiahle dopravné skúmania a pozorovania, ktoré vypovedajú o tom, čo je hlavnou príčinou samotných následkov a teda najviac ovplyvňujú dopravno – bezpečnostnú situáciu.
Z našej strany do predchádzania dopravnej nehodovosti investujeme maximum. Možno sa niekedy ľudia čudujú, prečo je toľko policajných hliadok na cestách, prečo ukladáme relatívne vysoké pokuty a každý vodič sa musí podrobiť dychovej skúške. Jednoducho to vyplýva z momentálnej dopravnej situácie. Vodiči, zvlášť tí mladší, sa stále správajú, keď to poviem veľmi jednoducho, nevhodne. Pravidelne sa stretávame s aroganciou takých, ktorí si sadajú za volant pod vplyvom alkoholu. O to viac nás to mrzí, keď zistíme, že vodič, ktorý má vodičský preukaz len pár mesiacov, teda má ešte málo skúseností, si dovolí sadnúť za volant opitý. Pritom si vôbec neuvedomuje, čo všetko sa môže v krátkom okamihu stať. A keď sa našťastie nič nestane, no my ho pri kontrole zastavíme, prichádzajú následky, ktoré preň nie sú určite príjemné. Zatiaľ k najtragickejším patrila dopravná nehoda z januára, pri ktorej zomreli tri osoby.