ČADCA. Na Železničnú stanicu v Čadci, ktorá je prihraničnou, prichádza množstvo cestujúcich. Keď nastanú chladné dni, radi ju vyhľadávajú bezdomovci. Tomu malo byť od decembra 2015 koniec. Železnice SR (ŽSR) dostali totiž od ministerstva dopravy väčšie právomoci. Vo vestibule čadčianskej stanice inštalovali nové sektorové lavičky. Dôvodom bolo, že sa dá na nich sedieť, nie ležať. Na vchodových dverách je umiestnená výveska Pravidlá správania sa v priestoroch ŽST, ktorú však bezdomovci príliš neakceptujú.
Situácia v Čadci je podobná ako v iných železničných staniciach. Rovnako zápasí s výskytom a problémami s bezdomovcami či neprispôsobivými ľuďmi. „Ako najlepšia alternatíva sa osvedčila spolupráca s políciou. Novela zákona priniesla efekt v tom, že aj bezdomovci sú si vedomí toho, že už nemôžu svojvoľne zostávať v staniciach a obrazne povedané, „nikto na nich nemá,“ konštatovala Ivana Kapráliková z komunikačného odboru ŽSR.

Pre jazdu nočných expresov ju zatvoriť nemôžu
V čadčianskej stanici sú k dispozícii dvaja zamestnanci cez deň, ďalší dvaja slúžia v nočnej zmene. „Najväčší problém s bezdomovcami je v zimnom období, a to najmä v nočných hodinách. Zhoršenie situácie očakávame práve v nadchádzajúcich mesiacoch. Zo skúseností z minulosti vieme, že vo vestibule ich bolo aj 10. Boli pod vplyvom alkoholu, navyše agresívni. Takže vykázať ich z vestibulu bolo ťažké a neraz aj ohrozujúce, čo sa týka zdravia zamestnancov železníc,“ informovala Kapráliková.
Situácia v Čadci je o to zložitejšia, že vzhľadom na jazdu osobných vlakov dopravcov ZSSK, tiež súkromných prepravných spoločností v čase medzi 22. až 4.30 hod., nie je možné a ani reálne uzamykať budovu vestibulu, ako je tomu v iných staniciach. „Vo všeobecnosti zákon posilnil právomoci ŽSR v riešení otázky bezdomovcov, ich úplné eliminovanie však zrejme nie je možné,“ povedala.
Železničná stanica v Čadci je pre mnohých bezdomovcov doslova prechodným domovom. Najmä v zime prichádzajú skoro ráno, postavia sa k radiátorom, skontrolujú odpadkové koše a konzumujú to, čo v nich nájdu. Cestujúci sa nezriedka sťažujú, že im takéto prostredie vadí, keďže smrdia, sú pod vplyvom alkoholu a nezriedka obťažujú ľudí, čo čakajú na spoj. Od januára 2006 funguje na Kukučínovej ulici v Čadci charita. Strechu nad hlavou poskytuje denne okolo 20 až 30 ľuďom, niekedy ich je ešte viac. Nie všetci ju však využívajú, pretože tam treba dodržiavať určité predpisy. Staničným bezdomovcom však takýto režim príliš nevonia, dávajú prednosť pobytu na ulici a keď je chladnejšie – na stanici. V súlade s novelou zákona ich však môžu zamestnanci železníc z nej vykázať. Nie vždy sa to však darí. Dá sa povedať, že sa tam permanentne vracajú.
Zákon je ťažké uplatniť v praxi
„Zákon o posilnení právomocí zamestnancov ŽSR voči bezdomovcom a neprispôsobivým ľuďom je dosť problematické uplatňovať v praxi. Treba si uvedomiť, že na prvom mieste je riadenie a organizovanie dopravnej prevádzky v ŽST a v priľahlých traťových úsekoch. V zimnom období pribudne navyše v nočných zmenách zamestnancom aj čistenie výhybiek a prístupových ciest,“ dodala Kapráliková.