KORŇA. Aj tento rok sa na tradičnú jesennú púť na Živčákovú vybrali stovky ľudí. Prišli zo Slovenska, no nechýbali ani cudzinci. Správca farnosti Ivan Mahrík odhaduje, že pútnikov bolo okolo tritisíc.
„Púť sa konala dva roky od vysviacky kostola a na to, že bolo sychravé počasie, bola účasť mimoriadne dobrá. Nepočítal som s tým, že príde toľko ľudí,“ konštatuje. Atmosféra bola podľa jeho slov veľmi sviatočná. Hlavným celebrantom bol žilinský diecézny biskup Tomáš Galis, koncelebrovali ďalší kňazi a asistovali žilinskí bohoslovci. „Na začiatku svätej omše biskup požehnal obraz z mozaiky na oltárnej stene, na ktorú sme čakali štyri roky,“ hovorí Mahrík. Jej hodnotu finančne vyčíslili na 146 546 eur.

Autorom je svetoznámy výtvarník Rupník
Autorom mozaiky, ktorú dokončili v lete, je svetoznámy výtvarník, páter Marko Rupník. Pôvodom je Slovinec, ktorý žije a tvorí v Ríme. V talianskej metropole vedie vysokú cirkevnú umeleckú školu, má tam svoj ateliér, v ktorom pracuje na mozaikách s inžiniermi, architektmi a výtvarníkmi z celého sveta. Je napríklad autorom mozaiky v Bazilike sv. pátra Pia v San Giovanni Rotondo, ďalších v mariánskych svätyniach v Lurdoch a Fatime, tiež v kaplnke Redemptoris Mater vo Vatikáne. Na Slovensku tvoril mozaiky v Badíne a v Bratislave, Krasňanoch. Vlani do zoznamu pribudol aj farský kostol v Nitre na Klokočine.
Niektoré kamienky pozlátili
Dielo na Živčákovej zhotovil majster a jeho pomocníci z drobných prírodných materiálov. Ide o malé kamienky, kúsky mramoru, skla, keramiky. Niektoré kamienky sú pozlátené takzvaným lístkovým zlatom.
Ako spomína Mahrík niektoré časti mozaiky si majster pripravil už v ateliéri v Ríme. „Oltárny obraz je nádherný, ale potrebuje vysvetlenie, nakoľko obsahuje veľa znázornení a symbolov z biblie. Hlavným motívom je Panna Mária Matka Cirkvi. Na obraze vidieť, ako za nás všetkých zomrel Ježiš Kristus. Je oblečený v ruchu (ornáte), ktoré používa kňaz pri svätej omši. Ježiš svojou smrťou na kríži vlastne slúžil prvú svätú omšu, a to obetovaním seba,“ približuje motív. Vysvetľuje, že Panna Mária zachytáva z jeho prebodnutého boku krv, ktorá je životodarnou silou pre cirkev, ktorú Kristus založil. Cez pravú ruku má prehodenú časť z ornátu, čo znamená, že je so svojím synom spolutrpiteľkou za nás. „Vedľa kríža stojí Ján apoštol, ktorý zastupuje celé ľudstvo, keďže Ježiš z kríža povedal: „Hľa tvoj syn, hľa tvoja Matka. Takže my sme Máriine deti, ona je našou matkou,“ uzatvára Mahrík.
Pripomína, že na základe žiadosti žilinského biskupa Galisa Kongregácia pre boží kult a disciplínu povolila, aby sa sviatok Panny Márie Matky Cirkvi slávil v kostole na Živčákovej 8. mája. V tento deň sa vždy uskutoční jarná púť a zároveň začne pútnická sezóna.
„Aj touto cestou úprimne ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k peknému priebehu slávnosti požehnania obrazu i celej tohtoročnej jesennej púte,“ dodáva.