Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

S náročnou traťou sa v Gelnici pasovali aj jazdci z Turzovky

Najlepšie si viedol Roman Ondreáš.

(Zdroj: JAROMÍR ŠIGUT)

V dňoch 13. až 15. októbra sa uskutočnilo trojdňové finále Majstrovstiev Európy v endure, ktoré boli zároveň aj ukončením tohtoročnej enduro sezóny FIM Európa i SMF. Mesto Gelnica si tak po druhý raz vyskúšalo organizáciu pretekov enduro, po minuloročných medzinárodných majstrovstvách SR to bol európsky šampionát.

V jednotlivých triedach v Gelnici štartovalo 117 pretekárov, ktorí bojovali o posledné tohtoročné body či už v európskom šampionáte, ale aj v domácom majstráku SR.

Prečítajte si tiež: V silnej konkurencii obstáli aj jazdci z Turzovky Čítajte

Slnečné počasie počas všetkých troch dní pretekov prialo nie len jazdcom, ale i všetkým priaznivcom endura, ktorí si prišli vychutnať toto vrcholné podujatie. Slnečné podujatie vyhovovalo aj trati, ktorá bola hlavne prvé dva dni postavená v náročnom teréne a bola značne technická. Jedno kolo meralo približne 71 kilometrov, pretekári ho absolvovali trikrát, čo spolu znamenalo šesť hodín jazdy. Kolo obsahovalo tri merané testy a tri časové kontroly. Testy, ale aj prejazdy boli naozaj náročné, prvým meraným testom v každom kole bol extrém test, ktorý môžeme považovať za veľmi náročný a hneď od úvodu poriadne rozohrial pretekárov. Na teste sme mohli vidieť polená, kamene, pneumatiky, ale tiež aj strmé výjazdy a zjazdy. Okrem týchto prekážok robila pretekárom starosti aj bažina, ktorá sa každým kolom menila a stávala menej prejazdnou. Extrém test časovo meral iba málo pod 3 minúty, bol divácky atraktívny, ale určite vyčerpal jazdcom mnoho síl.

Ako druhý nasledoval cross test, ten sa jazdil v opačnom smere ako po minulé roky, kedy sa v týchto miestach konala napríklad ISDE 2015. Niektoré časti pretekári prechádzali lesom a z časti sa jazdilo na lúke, mal rýchle ale aj technické pasáže a pretekári ho absolvovali za približne 7 minút.

Tretí test bol vždy na konci kola, oprávnene bol pomenovaný ako enduro test a celý sa jazdil v lese. Tu pretekárov čakalo množstvo koreňov, drážok s voľným kamením, výjazdov a zjazdov, dokonca dlhý kaňon, ktorý sa jazdil smerom nadol a bol celý rozbahnený. Tento test meral niečo okolo 11 minút a naozaj preveril ako kondíciu, tak techniku pretekárov.

Enduro Team Turzovka reprezentoval v prvej výkonnostnej triede v kategórii E2 Roman Ondreáš. Ten si v piatok vybojoval po náročnom 6-hodinovom boji v sedle motocykla siedme miesto. V nedeľu sa mu darilo lepšie, keď dojazdil piaty a v celkovom hodnotení obsadil tiež peknú piatu priečku.

Rudolf Tomala jazdiaci v rovnakej triede mal smolný piatok trinásteho, keď po prvom extrém teste v prejazdovke vo veľkom kamennom výjazde utrhol kord zadného plastu a tak musel prvý súťažný deň ukončiť, pričom musel provizórne opraviť koleso, aby sa vôbec dostal späť do depa, ktoré bolo vzdialené asi 10 km. V sobotu nastúpil na štart po výmene plastu, no po 4-hodinovom boji s traťou i časom preteky po 30-minútovej penalizácii pre neho skončili.

V celoročnom hodnotení si Roman Ondreáš vybojoval veľmi pekné šieste miesto, Rudolf Tomala skončil na uspokojivom ôsmom mieste. V Slovenskom pohári skončil M. Baránek deviaty.