Orientálny tanec je vlastne prirodzený ženský pohyb, ktorý vyjadruje aj emócie + SÚŤAŽ

O jubilejnom ročníku Fantázia orientu, ktorý sa uskutoční 11. novembra v Dome odborov v Žiline, ale aj o tom ako sa brušný tanec na Slovensku posunul sme sa porozprávali s organizátorkami Monou Abir a Suhaylou.

Hlavným hosťom bude krásna, mladá a talentovaná indická tanečnica Rashee.Hlavným hosťom bude krásna, mladá a talentovaná indická tanečnica Rashee.

Blíži sa desiaty ročník podujatia Fantázia orientu. Ešte predtým, ako si povieme, čo nás čaká, ako vnímate tých deväť ročníkov? Čo všetko ste sa naučili pri organizovaní takéhoto podujatia? Ako ste sa posunuli a tušili ste, že sa z toho stane takáto pekná tradícia?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

– Áno tento rok máme jubilejné desiate výročie našej orientálnej show, čo nás veľmi teší a veríme, že táto tradícia bude pokračovať ďalej. Keď si spomenieme, ako sme začínali, len v kruhu najbližších, netušili sme, že si táto show nájde toľko svojich fanúšikov. Tých deväť rokov ubehlo veľmi rýchlo a každý ročník organizovania tejto show bol pre nás obohacujúci. Zopár problémov, ktoré sa vyskytovali, boli pre nás výzvou, ako ich uchopiť a riešiť tým správnym smerom. Na druhej strane nás teší ústretovosť sponzorov, ktorí nás každoročne podporujú. Každý rok sa akcia vyvíja a dovolíme si tvrdiť, že každý rok má vyššiu úroveň. Medzi hostí našej show patria tanečnice a skupiny, ktoré pozývame pravidelne. Z roka na rok sa pohybovo a choreograficky zdokonaľujú, ich tanečná úroveň rastie a vždy si pripravia niečo okúzľujúce. Veľa z nich sa zúčastňuje medzinárodných súťaží a získavajú medailové ocenenia. Na akciách podobného charakteru sa stretávame s veľmi talentovanými orientálnymi tanečnicami, a tieto „nové tváre“ pozývame na Fantáziu orientu, aby predviedli svoje tanečné umenie našim divákom. A pre toto všetko nám každý rok diváci hovoria „tento rok to bolo najlepšie“

SkryťVypnúť reklamu

Čo teda prináša jubilejný ročník? Na čo špeciálne sa môžu ľudia tešiť 11. novembra?

- Tento ročník bude jedinečný tak ako každý predchádzajúci. Opäť bude množstvo štýlov, tancov s efektnými rekvizitami a hlavne fúzií, tie sú teraz veľmi populárne a pre európskeho diváka určite zaujímavé. Hlavným hosťom bude krásna, mladá a talentovaná indická tanečnica Rashee. Pripravujeme niečo zaujímavé na úvod, ale aj na záver, nechceme však dopredu prezrádzať, nakoľko to má byť prekvapenie, takže kto príde, sám uvidí a zhodnotí.

Vždy máte špeciálneho hosťa. Tentokrát je to tanečnica Rashee z Indie. Ako ste sa k nej dostali? Ako reagovala na možnosť vystúpiť pred žilinským publikom? Má už nejaké skúsenosti s našou krajinou?

- Pred rokom sme sa zúčastnili podobného orientálneho podujatia Raks Fatima Festival v Trenčíne, kde bola Rashee hlavným hosťom. Jej autentický tanec, výraz a krása nás hneď uchvátili a už vtedy sme vedeli, že túto tanečnicu musíme predstaviť aj našim divákom. Rashee, sa narodila v malom meste v himalájskej Indii a tancu sa začala venovať vo svojich ôsmich rokoch. V ľudových a klasických tanečných školách severnej Indie, ktoré navštevovala sa stretla s uznávanými miestnymi učiteľmi. Láska k tancu a hľadisku ju priviedla k moderným tancom a začala sa venovať tancu Bollywood pod vedením rôznych umelcov a majstrov. V svojom mladom veku sa Rashee naučila byť nezávislou. Popri neustálom vzdelávaní začala učiť ľudí a tvoriť choreografie pre rôzne eventy. Rashee má silné spojenie s indickou tradíciou a kultúrou. „Vždy ma fascinovali rozprávky tradícií Devadasi, ktoré mi rozprávala stará mama. Tieto všetky informácie som podvedome evidovala a vedome som hľadala poznatky o tejto mytologickej estetike indického umenia.“ Rashee pokračovala svoju cestu tanca a objavila klasický indický tanec Odissi. „Pri tomto tanci nežne kvitnem“, hovorí. Za roky pôsobenia stretla mnohých majstrov a tanečníkov, ktorí boli ochotní podeliť sa s ňou o svoje skúsenosti a poznatky v oblasti tanca. Veľkou inšpiráciou pre Rashee bol Terence Lewis, vynikajúci majster techník, ktoré umožňujú spojiť moderný tanec s klasickým indickým tancom. Rashee v súčasnosti pôsobí v strednej Európe ako profesionálna tanečnica a lektorka tanca. „Mojou motiváciou je vzdelávať ľudí v tanci a pomáhať im objavovať seba samých.“ Pozvanie do Žiliny naozaj srdečne prijala a teší sa, že bude tancovať na našej show a v deň akcie bude na svojom tanečnom workshope vzdelávať orientálne tanečnice.

SkryťVypnúť reklamu

Počas akcie a pred akciou sa bude nachádzať v priestoroch pred kinosálou prezentácia rôznych produktov, kde sa môžu diváci zastaviť, niečo pekné kúpiť. Bude tam aj ochutnávka vína, a prvý krát bude aj fotokútik. Ako ste prišli na tento nápad? Čo pekné si ľudia budú môcť kúpiť?

- Divákom chceme spríjemniť sobotňajší večer aj orientálnou atmosférou, ktorá bude na nich dýchať už pred kinosálou, a to vďaka produktom, ktoré si budú môcť zakúpiť, napríklad originálne arabské parfumy, ručne vyrobené šperky z drahých kameňov, cínované šperky, produkty zdravej výživy a nebude chýbať ani ochutnávka vína, o ktorú bol minulý rok veľký záujem. K dispozícii bude aj tématický fotokútik, z ktorého si môžu návštevníci odniesť milú, či vtipnú spomienku na 10. výročie našej show.

SkryťVypnúť reklamu

V máji tohto roku ste sa obe organizátorky zúčastnili súťaže Born to Shimmy v Prahe a vyhrali ste v kategórii klasika Ladies Mona Abir prvé miesto a Suhayla druhé miesto . Čím si myslíte, že ste porotu na tejto súťaži obe zaujali?

- Na súťažiach je pozitívne to, že si od porotcov môžeme vyžiadať spätnú väzbu, a to sme aj využili a okrem iného sme sa dozvedeli, že sme zaujali svojou energiou, úsmevom, charizmou a radosťou z tanca.

Ešte čerstvejšie sú vaše obsadenia na prvých priečkach na súťaži Pressburg dance Fest v Bratislave. Tu ste sa v kategórii Ladies opäť umiestnili na prvých dvoch miestach v tej istej postupnosti. Okrem toho z vašej skupiny AMAR vyhrala ešte prvé miesto v kategórii folklór semiprofi: Daniela Fedorová/Fedrah. Ako si vysvetľujete tieto vaše úspechy? Jednoducho, čo vás charakterizuje?

- Spája nás vášeň a radosť z orientálneho tanca, ktorému sa všetky tri venujeme už viac ako 10 rokov. Okrem toho, že sme lektorky tohto tanca, naďalej sa vzdelávame na workshopoch u svetoznámych profesionálnych orientálnych tanečníc či tanečníkov. Vyjadrenie ženskosti v tanci je pre nás charakteristické, hudbu vnímame a cítime ako zrelé ženy.

Na Fantázii orientu vystúpia aj deti. Ako je to s deťmi a pohybom, konkrétne aj s brušnými tancami.

- Mona: Vystúpia moje dievčatá z krúžku Brusničky CVČ v Žiline. Nie je jednoduché naučiť ich niektoré pohyby, izolácie a so základným postojom je to tiež drina. No beriem to „športovo“, všetko chce svoj čas a dôležité je, že dievčatám takýto druh pohybu vyhovuje, majú z neho radosť, o to väčšiu, keď sa môžu premeniť na malé princezné a zatancovať na pódiu.

V čom môže pomôcť brušný tanec ženám či už po zdravotnej alebo psychickej stránke?

- Tejto téme sa venuje veľa odborníkov a existuje k nej veľa informácií, ktoré môžete nájsť v odbornej literatúre. Orientálny tanec je vlastne prirodzený ženský pohyb, v ktorom dokážeme vyjadriť svoje emócie a zároveň šetrným spôsobom zapájať kĺby a posilňovať aj také svaly, o ktorých sme ani netušili, že máme. Ak žena nemá vážne zdravotné problémy a vyhovuje jej takáto forma pohybu, orientálny tanec určite priaznivo pôsobí na jej psychiku, čo jej môže pomôcť aj po stránke zdravotnej.

Je záujem aj u mužov? Existuje v tomto smere aj párový tanec?

- Vo svete sa tomuto tancu venujú aj muži, u nás v Európe sa tiež nájde zopár výborných tanečníkov. Orientálny tanec sa v pároch netancuje, čo považujeme za výhodu, nemusíme hľadať tanečného partnera.

Kde by ste sa chceli ešte v tomto smere posunúť? Ako sme na tom v porovnaní so zahraničím?

- Tento tanec je tak rôznorodý, že stále je sa čo učiť a v čom sa zdokonaľovať. Určite sa chceme posunúť ďalej aj s našou skupinou AMAR, pracovať na technike, vytvárať viac choreografií, zúčastňovať sa tanečných vystúpení a súťaží. Radi v skupine privítame a dúfame, že sa nám to čoskoro podarí nové šikovné tanečnice. Je ťažké je porovnávať sa s inými krajinami, na Slovensku máme veľmi talentované a úspešné profesionálne tanečnice, ktoré majú dlhodobé angažmá v zahraničí.

Dnes sa veľa hovorí o zdravom životnom štýle, meditáciách, jóge, či stravovaní? Človek, ktorý sa venuje zmení aj svoj životný štýl? Začne sa inak stravovať, vnímať inak svet? Vyhľadáva podvedome veci s tým spojené?

- Nemôžeme odpovedať za všetky tanečnice, je to individuálne. Nakoľko tento druh tanca na väčšinu z nás pôsobí harmonizujúco, je tam určitá spojitosť s meditáciou a jogou, čo už ide ruka v ruke aj so životným štýlom. Veríme, že aj po 11.novembri budeme počuť: „tento rok to bolo najlepšie“.

POZOR SÚŤAŽ!

Ak chcete získať lístky na toto jedinečné predstavenie, napíšte nám odpoveď na otázku: KTO BUDE HLAVNÝM HOSŤOM NA JUBILEJNOM ROČNÍKU FANTÁZIE ORIENTU? Odpovede pošlite na mail veronika.tkacova@petitpress.sk najneskôr do piatku 3. novembra. Dvoch z vás odmeníme dvoma vstupenkami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 228
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 219
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 958
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 463
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 171
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 147
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 945
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 538
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Stavba železnice na Kysuciach rastie ako z vody.

Modernizácia trate napreduje rýchlo.


Juraj Steiniger trénuje mladých atlétov a zároveň sa zúčastňuje veteránskych súťaží.

Vyhodená guľa sa mu zapáčila.


Najlepším strojárom sa stal Matej Mrmus (tretí zľava).

Matej Mrmus vyhral súťaž Zenit Skills.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu