ČADCA. Pri počasí, keď sa hromadí voda na cestách, je veľká pravdepodobnosť, že sa vozidlo stane neovládateľné v dôsledku takzvaného akvaplaningu. Ten nastáva vtedy, keď je medzi pneumatikou a vozovkou viac vody, ako dokáže dezén na pneumatike odviesť. Auto „pláva“ a v dôsledku toho sa stáva neovládateľné. Správnou reakciou je dať dolu nohu z plynu a zošliapnuť spojku. Treba vyrovnať volant a čakať, až pneumatika dosadne na vozovku. Pri šoférovaní je potrebné držať ho obidvoma rukami a zbytočne neriskovať predbiehaním. Použitie bezpečnostných pásov v aute by malo byť aj v takýchto prípadoch už samozrejmosťou.

Nebezpečná je lesná zver
V jesennom období sa v blízkosti cestných komunikácií, najmä medzi obcami, vyskytuje množstvo potulujúcej sa zveri. Zvýšené riziko stretu s ňou je najmä v noci a ráno, kedy sa môže viditeľnosť a aj pozornosť vodičov znížiť.
„Ak sa už zviera dostane na vozovku, vodičom neodporúčame, aby sa vyhli prekážke vo vysokej rýchlosti. Následky šmyku môžu byť väčšie ako zrážka so zvieraťom. To platí najmä pri jazde na diaľnici. Obozretní musia byť aj v prípade poľnohospodárskych prác v blízkosti cesty. V týchto miestach možno predpokladať znečistenú vozovku, najmä blato, lístie. Aj v týchto prípadoch treba počítať so zvýšeným rizikom šmyku,“ informuje polícia.
Chodci a cyklisti sú najohrozenejší
K najzraniteľnejším článkom medzi účastníkmi cestnej premávky patria podľa polície chodci a cyklisti. „Apelujeme na chodcov, aby používali reflexné prvky na oblečení. Pri prechádzaní cez cestu treba byť ostražitý a používať vyznačené priechody. Odporúčame radšej sa viackrát presvedčiť, či je bezpečné cez cestu prejsť. Cyklistom opäť pripomíname povinnosť byť osvetlený, mať na sebe reflexné prvky, alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev,“ upozorňujú. Vodičom v tomto období odporúčajú skontrolovať najmä osvetlenie vozidla, funkčnosť stieračov, a keď poklesnú teploty k nule, zájsť do pneuservisu a prezuť letné pneumatiky za zimné.