Druhý najstarší maratón na Slovensku čaká v roku 2018 veľká zmena. Už 44. ročník bude mať štart aj cieľ tradične pred Domom kultúry v Čadci, no vytrvalci sa budú pasovať s traťou dlhou 42,195 km po inej trase. To, o čom sa v poslednej dobe pošuškávalo, sa tak stane realitou.

„O rozhodnutí zmeny trasy maratónu sa kvôli bezpečnosti rozpráva už dva roky. Dostali sme niekoľko podnetov od bežcov, ktorí boli ohrozovaní osobnými i nákladnými autami. Nemôžeme si dovoliť, aby sa niečo stalo účastníkom. Zvolili sme tak inú trasu,“ prezrádza Milan Pollák, ktorý je predsedom organizačného výboru Kysuckého maratónu od roku 1994.
Zmenu podľa organizátora privítajú aj účastníci
Na vytrvalcov, ktorí tak v júni zavítajú na Kysuce, čaká staronové prostredie. Bežať sa bude po trase, ktorá sa behala prvých sedem ročníkov od vzniku maratónu v roku 1953. Účastníci 44. ročníka vyštartujú pred Domom kultúry v Čadci, pokračovať budú cez most na Horelici smerom do Krásna nad Kysuckou, kde bude pred Kultúrnym domom obrátka polmaratónu. Maratónci budú pokračovať po ceste cez Zborov nad Bystricou, Klubinu, Starú Bystricu, kde bude obrátka pri Slovenskom orloji a následne sa vrátia po tej istej trase do cieľa v Čadci.
„Myslím, že túto zmenu privítajú aj vytrvalci. Tí sa tak môžu tešiť na nové prostredie a trasu, bude to pre nich zaujímavejšie. Verím, že to zvýši aj účasť a záujem o druhý najstarší maratón. Zároveň nám zástupcovia obcí, cez ktoré sa bude bežať, prisľúbili finančnú pomoc a sprievodný program po trase. Samozrejme, hlavným spoluorganizátorom podujatia ostáva mesto Čadca. Pri tejto príležitosti by som sa chcel poďakovať obciam Raková, Vysoká nad Kysucou a mestu Turzovka, ktoré boli ústretové pri organizácii tohto bežeckého podujatia. Situáciu som starostom a primátorovi vysvetlil a myslím, že ju prijali s pochopením,“ hovorí Pollák.
Na zmenu trasy sa môžu tešiť aj mladé bežecké nádeje, ktorých počet nielen na Kysuckom maratóne z roka na rok rastie. Aj pre nich je pripravená nová trať. Bežať budú od Domu kultúry v Čadci spolu s maratóncami a ich otočka bude niekde v miestach mostu na Horelici.
Čiastočne uzavrú premávku
„Čo sa týka dôležitej otázky, ktorou je bezpečnosť účastníkov, tak tu by mohol prísť výrazný posun. Na každom zasadnutí som vždy žiadal, aby sa aspoň čiastočne zastavila premávka, čo bolo vysvetľované, že sa to nedá. Teraz na poslednom sedení zástupcovia obcí a mesta na novej trase potvrdili, že bude možné čiastočne uzavrieť premávku. Z hľadiska bezpečnosti to bude výborné,“ pokračuje šéf maratónu na Kysuciach.
Organizátori podujatia sa stretli aj s otázkou, či by nebolo možné bežať maratón od Krásna nad Kysucou po Starú Bystricu po cyklotrase. Táto trať je síce výborná na tréning, no pre samotné podujatie nie je vyhovujúca. Je úzka, a tak by vznikol problém pri prejazde sprievodného vozidla či zdravotnej služby, zároveň je to trasa menej atraktívna pre ľudí.
História Kysuckého maratónu
Kysucký maratón je druhým najstarším maratónom na Slovensku, je zaradený do slovenskej bežeckej ligy a svojím významom sa zaraďuje medzi najvýznamnejšie športové, ale aj spoločenské podujatia mesta Čadca a celých Kysúc.
Kysuckého maratónu sa zúčastňuje veľké množstvo maratóncov zo Slovenska, ale i zo zahraničia. V rámci podujatia sa už tradične beháva polmaratón, maratónska štafeta a minimaratón pre deti.
Kysucký maratón bol založený v roku 1953 a je druhým najstarším maratónom na Slovensku. Vznik maratónu nebol vôbec ľahký. Dva roky trvala príprava, než sa podarilo pretekárovi ľahkoatletického oddielu z Čadce Štefanovi Špaldoňovi presvedčiť mladých funkcionárov uskutočniť Kysucký maratón. Maratónsky výbor sa vtedy rozhodol pre trať Čadca - Stará Bystrica a späť, ktorú Špaldoň vybral.
Návrh uskutočniť maratón prijali vtedy mladí nadšenci atletiky z Čadce, prvým predsedom organizačného výboru bol Anton Blaha, ktorému pomáhalo pri organizovaní maratónu mnoho ďalších pracovníkov.
Maratón sa po niektoré roky nekonal a preto sa v roku 1965 bežal len ôsmy ročník, ktorý sa stal na dlhé roky posledným.
Po 17-ročnej prestávke bolo obnovenie maratónu ešte náročnejšie ako jeho vznik. S myšlienkou obnovenia Kysuckého maratónu prišla dvojica bežcov Jozef Majerík a Peter Glasnák.
Následne prišlo k zmene trate a začalo sa behávať z Čadce do Vysokej nad Kysucou a späť, kde sa behávalo do roku 2017.
Na čele organizátorov bol v tom období Jozef Majerík, Vincent Truchlý, Ivan Guba a ďalší. V roku 1988 prevzal funkciu predsedu organizačného výboru Peter Glasnák a od roku 1994 vykonáva túto funkciu Milan Pollák.