ČADCA. Železnice SR (ŽSR) evidujú 2103 železničných priecestí vo svojej správe, z čoho vyše polovica je zabezpečených výstražnou svetelnou a zvukovou signalizáciou. Od začiatku roka zaznamenali množstvo nehôd, výnimkou neboli ani smrteľné.
Vyzývajú všetkých účastníkov cestnej premávky, vodičov, cyklistov, motocyklistov aj chodcov, aby rešpektovali a dodržiavali pravidlá správneho prejazdu či prechodu cez železničné priecestia. „Aby predovšetkým vodiči zbytočne neriskovali, nechceli stihnúť prejsť na poslednú chvíľu, boli všímaví, nerozptyľovali sa inými podnetmi a brali do úvahy, že v jednom momente môžu zničiť život svoj, ako aj životy iných, úplne nevinných ľudí. Zároveň spôsobiť veľké škody a komplikácie v doprave,“ informuje hovorkyňa ŽRS Martina Pavliková.

Na Kysuciach došlo dokonca k vykoľajeniu vlaku
Aj na Kysuciach sa stali v tomto roku viaceré nehody na priecestiach. Vodič Peugeotu si to 6.júla nasmeroval po ceste III/2031 do obce Dlhá nad Kysucou. Na železničnom priecestí prehliadol svetelnú signalizáciu a prichádzajúci motorový rušeň od obce Makov. Došlo k zrážke, nehoda skončila našťastie bez zranení.
Obyvatelia žijúci v tesnej blízkosti hlavného cestného ťahu a priecestia vo Svrčinovci hovoria, že najhoršia situácia je z piatka na sobotu a z nedele na pondelok, keď sa kamióny snažia dobehnúť stratený čas. Cez víkend majú totiž zákaz jazdy a musia stáť na odstavných plochách. Po uplynutí povinnej odstávky sa ich rúti za sebou aj niekoľko desiatok. Jedným z príkladov nezodpovednosti je aj prípad kamionistu, ktorý 7. júla večer zostal stáť na železničnom priecestí so závorou na kapote auta. Zablokoval dopravu a na cestnom ťahu I/11 sa vytvorili niekoľkohodinové kolóny.
O zázraku môže hovoriť 65-ročný muž z Bratislavy. Šoféroval dodávku, ktorá sa v Rakovej 25. apríla zrazila s vlakom. Nehodu odstraňovali až osem hodín. Najväčším problémom bolo dostať vlak späť na koľaje. Vodič tvrdil, že vlak, v ktorom sa viezlo okolo 50 cestujúcich, si nevšimol. Napriek tomu, že trúbil. Akoby zázrakom vyviazol bez zranení. Vlak tlačil auto niekoľko metrov a následne sa vykoľajil. Pre vyhlásenie mimoriadnej udalosti prišiel do Rakovej na pomoc aj evakuačný autobus zo Záchrannej brigády HaZZ zo Žiliny. Cestujúci však sedeli len v posledných troch vagónoch, a tak napokon jeho pomoc nepotrebovali.
Každé priecestie má jedinečné identifikačné číslo
V prípade, že sa už stane na priecestí nehoda alebo je niekto svedkom akejkoľvek ohrozujúcej situácie v blízkosti či priamo na ňom, stačí okamžite zavolať na linku integrovaného záchranného systému 112 a nadiktovať jedinečné identifikačné číslo priecestia (JIČ). Tak môžu záchranné zložky a železničiari zistiť miesto nehody, rýchlo zasiahnuť a v prípade bezprostredného ohrozenia až zastaviť železničnú dopravu.
Ako informovala Pavlikova, JIČ sú pridelené ku každému priecestiu (zabezpečenému aj nezabezpečenému), ktoré je v správe ŽSR. K dispozícii je databáza údajov: telefónne číslo kancelárie výpravcu a dispečera, názov traťového úseku, železničná poloha priecestia v km, údaje o elektrifikácii, triede a čísle pozemnej komunikácie, cestná kilometrická poloha a cestné číslo križovania s traťou, miestny názov prejazdu, zemepisná dĺžka a šírka, nadmorská výška a iné poznámky.
Tieto údaje poskytujú Integrovanému záchrannému systému a polícii a týždenne ich aktualizujú.
Základné pravidlá
Pri križovaní železničnej dráhy s pozemnou komunikáciou má železnica vždy prednosť. Pred železničným priecestím je vodič povinný počínať si mimoriadne opatrne a najmä presvedčiť sa, či môže cezeň bezpečne prejsť.
Vodič nesmie vojsť na priecestie, ak...
• sa dáva výstraha dvoma striedavo blikajúcimi červenými svetlami
• prerušovaným zvukom húkačky alebo zvončeka
• spúšťajú sa, sú spustené alebo sa dvíhajú závory
• je už vidieť, alebo počuť prichádzajúci vlak, prípadne iné dráhové vozidlo
• zamestnanec dráhy dáva znamenie na zastavenie krúžením červenou, alebo žltou zástavkou či červeným svetlom
• situácia na železničnom priecestie nedovoľuje, aby ho vodič bezpečne prešiel