KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Na Okresnom súde v Žiline vymerali 61-ročnej Stanislave P. z Kysuckého Nového Mesta nepodmienečný trest odňatia slobody šesť rokov a osem mesiacov za obzvlášť závažný zločin sprenevery. Súčasne aj päťročný zákaz činnosti.

Bývalá ekonómka vinu priznala, skutok oľutovala, odvolala sa však voči výroku o treste. Ten si bude odpykávať v ústave na výkon väzby s minimálnym stupňom stráženia. Základnej škole, v ktorej pracovala, má uhradiť škodu vo výške 226 022 eur. Z ukradnutých peňazí si vraj nič neužila, znížený trest sedem rokov navrhla prokurátorka aj vzhľadom na priznanie a doterajšiu bezúhonnosť obžalovanej.
Peniaze kradla už od roku 2008
V Základnej škole Dolinský Potok mali koncom roka 2015 hlavu v smútku. Spomínaná ekonómka presúvala peniaze určené na výplaty a faktúry na svoj účet a účet dcéry. Primátor mesta Ján Hartel vtedy informoval, že o krádeži peňazí sa dozvedeli od riaditeľa (v súčasnosti už bývalého) základnej školy, ktorého na podozrivé prevody upozornila banka. Základná škola Dolinský Potok, ktorú navštevuje vyše 300 žiakov, podobne ako ďalšie dve v meste, je škola správnou subjektivitou. To znamená, že samostatne hospodári s finančnými prostriedkami, ktoré dostáva od štátu a mesta.
Prevádzala ich na svoj osobný účet
Ekonómka vtedy okrem iného tvrdila, že kradla preto, lebo jej dcéru vydierali. Bývalý riaditeľ školy podal na pracovníčku a jej dcéru trestné oznámenie, následne riešil jej prepustenie z dôvodu zvlášť závažného porušenia pracovnej disciplíny. O uvedených skutočnostiach informoval aj mestské zastupiteľstvo. To v tejto súvislosti schválilo rozšírenie práce hlavného kontrolóra mesta o úlohu vykonávať kontrolnú činnosť aj čo sa týka bankových operácií, aby sa vylúčili podobné javy v ďalších organizáciách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.
„S finančnými prostriedkami sa manipulovalo veľmi rafinovaným spôsobom, no výška škody a ďalšie informácie sú momentálne predmetom vyšetrovania. Informoval som zriaďovateľa, mestské zastupiteľstvo aj radu školy. Budem naďalej maximálne nápomocný, aby došlo k objasneniu prípadu a škole sa finančné prostriedky vrátili," povedal krátko po tom, ako vyšla sprenevera na povrch, vtedajší riaditeľ školy.
Vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva PZ v Žiline už v decembri 2015 obvinil ženu z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu sprenevery. Hrozil jej trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov.

„Dôveruj, ale preveruj"
„Účtovníčku odsúdili podlá zásluhy, išlo naozaj o vysokú čiastku, ktorú nakradla za dlhšie časové obdobie, konkrétne od roku 2008," konštatuje Hartel.
Podľa jeho slov má škola právnu subjektivitu, takže sama nakladá s finančnými prostriedkami, ktoré dostáva transferom od štátu na tzv. prenesené kompetencie a od mesta na tzv. originálne kompetencie. „Bohužiaľ, na „aktivity" účtovníčky neprišiel ani teraz už bývalý riaditeľ školy, zodpovedný za vnútornú kontrolu finančných operácií, ani hlavná kontrolórka mesta pri plánovaných kontrolách.
Obávam sa toho, že vzhľadom na vyjadrenia účtovníčky ohľadom majetkových pomerov sa rozhodujúca časť finančných prostriedkov už škole nikdy nevráti. Mesto sa snaží, aby bol dopad na školu minimálny," hovorí.
Pedagógovia ani deti nemôžu niesť následky takého podlého konania vo forme zhoršených podmienok pre prácu a vzdelávací proces. „Je to veľmi drahé poučenie pre dôsledné uplatňovanie životnej múdrosti: „Dôveruj, ale preveruj"," dodáva primátor.