Nedeľa, 17. december, 2017 | Meniny má Kornélia

Karatisti získali na majstrovstvách Slovenska sedem medailí

Reprezentanti klubu CVČ Stará Bystrica vybojovali tri zlaté, dve strieborné a dve bronzové medaily.

Karatisti CVČ Stará Bystrica.(Zdroj: CVČ SB)

Zavŕšením sezóny v individuálnych športoch bývajú spravidla majstrovstvá Slovenska. Slovenský šampionát bol veľkým sviatkom aj pre mladých karatistov z klubu CVČ Stará Bystrica. Dejiskom majstrovstiev bolo v sobotu 11. novembra 2017 mesto Šaľa. Klub z Kysúc vycestoval v plnej zostave v zložení Andrej Chmúra, Marián Prievozník, Mário Paholek, Marek Tomčala, Dominik Hulák, Marián Klánica, Soňa Grigová, Vanesa Klieštiková, Tobiaš Žibruň, Tomáš Horváth a Branislav Kubeň. Mladých karatistov viedli na šampionáte Jaroslav Knapec, Dušan Tomčala, Milan Kováč a manažér klubu Ján Chmúra.

Prečítajte si tiež:Kráľ jesene! Kanonier z Turzovky strelil 25 gólov

Majstrovstvá Slovenska v karate sú otvorená súťaž a môžu sa jej zúčastniť aj zahraničné kluby, čo bolo poznať aj na kvalite jednotlivých blokov či v kata alebo kumite. Šaľa je blízko maďarských hraníc, a tak prišla najmä početná reprezentácia z Maďarska.

SFK a BU získava na popularite. Potvrdenie svetovej federácie VUKF, že majstrovstvá sveta v karate VUKF v roku 2019 budú na Slovensku, je veľkou reklamou karate pre našu krajinu. To sa už odrazilo aj na účasti v Šali, kde štartovalo 450 pretekárov zo 45 klubov.

Súťaž začínala technickým cvičením kata, kde mala Stará Bystrica zastúpenie v podobe Mária Paholeka, Mareka Tomčalu, Vanesy Klieštikovej a Branislava Kubeňa.

Veľký úspech zožal Mário Paholek v kategórií kata – desitabilites nad 15 rokov. Jeho cvičenie ohodnotili rozhodcovia najvyššou známkou a tak sa stal majstrom Slovenska pre rok 2017.

V súťaži družstiev v kategórií 6-9 ročných, kde farby klubu z Kysúc hájili Vanesa Klieštiková, Marek Tomčala a Branislav Kubeň, vybojovali Starobystričania v silnej konkurencií bronzové kovy.

Po kata nasledovala súťaž kumite a tam sa už prezentovala u jednotlivých pretekárov pripravenosť a nasadenie v zápasoch. Ako prvé do boja vstúpilo družstvo 6-9 ročných v zložení Marek Tomčala, Branislav Kubeň a Dominik Hulák. V konkurencii ôsmich družstiev prešli chlapci zo Starej Bystrice bez jedinej porážky a zaslúžene do zbierky klubu pridali ďalší majstrovský titul.

Hneď na vedľajšom zápasisku súperili dievčatá v kategórií kumite 11-12 rokov. Soňa Grigová svojou bojovnosťou vzbudzuje rešpekt pred súperkami, čo ju v konečnom hodnotení vynieslo na prvé miesto.

Mariána Prievozníka, víťaza Slovenského pohára v jednotlivcoch v kategórií 10-12 ročných nad 150 cm a Andreja Chmúru, strieborného v Slovenskom pohári v kumite 10-12 ročných do 150 cm pre rok 2017, zastihli MSR už vo vyššej kategórii, keď dovŕšením 13 rokov prešli do kategórie 13-14 ročných.

Marián v silnej konkurencií 13-14 ročných nad 160 cm na medailový stupeň nedosiahol.

Andrej bojoval v kategórii 13-14 ročných do 160 cm. Výkonom prekvapil aj reprezentačného trénera, ktorý pozoruje jednotlivých pretekárov, nakoľko borci z tejto kategórie reprezentujú Slovensko aj na ME a MS. Chmúra sa dostal až do finále, kde tesne prehral 3:2 a obsadil tak druhé miesto.

Želiezkom v ohni bola Vanesa Klieštiková v kategórií dievčatá - kumite 7-8 rokov. Vanesa je víťazkou Slovenského pohára pre rok 2017. Po veľmi dobrých výkonoch v jednotlivých zápasoch sa dostala až do finále, kde podľahla neskoršej víťazke a obsadila striebornú priečku.

Tichý, ale bojovný Tomáš Horváth v kategórii kumite chlapci 11-12 ročných do 150 cm obsadil tretiu priečku. Bol to pre neho prvý veľký úspech na podujatí takéhoto rangu.

Stará Bystrica zaznamenala aj dve nepopulárne štvrté miesta, obe v súťaži družstiev. „Zemiakovú“ medailu získali v kumite chlapci 13-14 rokov Andrej Chmúra a Marián Prievozník Marián a v kumite chlapci 10-12 rokov Tobiáš Žibruň, Tomáš Horváth a Marián Klánica.

Vedenie klubu skladá veľkú poklonu pretekárom. Sedem medailí - tri zlaté, dve strieborné a dve bronzové sú pre klub veľkým úspechom a zároveň aj veľkou výzvou pre ďalší rok 2018. Touto cestou chceme ešte raz poďakovať všetkým tým, ktorí pomohli klubu finančne zvládnuť náročnú sezónu 2017.

1. Pozor! V Čadci neznámy muž prepadáva ženy 2 053
  2. Keď trubači zatrúbia slávnostné halali ... Foto 539
  3. Stratili sa tri mladé dievčatá Foto 380
  4. Fantázia! Stanislav Cyprich je na vrchole Senziparády Foto 263
  5. Pred tunelom Horelica došlo k nehode (AKTUALIZOVANÉ) Foto 158
  6. Dávajte si pozor na falošné bankovky 153
  7. Veľký úspech pre čadčiansku atletiku! Štafeta získala na majstrovstvách striebro Foto 101