Keď sa po pár rokoch rozhodol reštartovať vzpieranie v malom mestečku na Kysuciach, často musel riešiť obavy rodičov, ktorí sa báli, že vzpieranie môže ich ratolestiam spôsobiť zdravotné problémy.
Väčšinu chlapcov však tento silový šport neodradil a keď sa začali ukazovať prvé výsledky, v Krásne nad Kysucou doslova vznikol vzpieračský ošiaľ.
V priebehu niekoľkých rokov vychoval 45-ročný tréner Miroslav Škrobian silákov, ktorí sa v roku 2017 postarali o niečo unikátne. Ovládli majstrovstvá Slovenska vo všetkých mládežníckych kategóriách a ukoristili aj bronz v extralige mužov...
V minulosti ste nám v jednom súkromnom rozhovore prezradili, že rodičia mávali obavy dať deti na vzpieranie zo zdravotného hľadiska. Mysleli si, že tento šport je len o zdvíhaní ťažkých váh. Ako vyzerajú začiatky mladých vzpieračov, opadla už táto dilema?
– Vzpieranie nie je len o činkách. Máte pravdu, spočiatku aj tu, v Krásne nad Kysucou, keď som opäť naštartoval vzpieranie, som často počul rodičov riešiť dilemu, či dať dieťa na tento šport. Každý si myslel, že keď dá syna na vzpieranie, bude krpatý, nevyrastie, bude mať krivý chrbát. Podobné reči hovorili aj mojím rodičom, keď som začínal v mladom veku. A je to práve naopak. Tento šport pôsobí na telo každého človeka pozitívne, celkovo príde k ozdraveniu a spevneniu chrbtice, mladí sa naučia správne držať telo. V mladom veku začíname kondičným tréningom, štvorbojom, trojskokom z miesta, hodom medicinbalom spoza hlavy, samozrejme, trhom a nadhodom, ktoré sa nehodnotia na váhu, ale na krásu. Rozhodcovia na základe prevedenia daného pokusu udelia počet bodov. Keď to pretekár neurobí správne alebo tú činku nezdvihne, v žiadnom prípade mu váhu nezvyšujeme. Musí ju opakovať a trénovať, až kým ju nezdvihne a nedostane zároveň viac bodov za techniku. K tomu patrí, samozrejme, dobrá strava, regenerácia, dobre nastavený program a postupom času aj výkonnosť a chuť narastá. K tejto otázke by som ešte rád dodal pár mojich skúseností. Keď mi tu prídu deti, väčšina nevie urobiť ani drep, majú krivé chrbty. Proste za našich mladých čias sme boli inak stavaní, vyšportovaní. Teraz sú deti iné, no tak ako každý iný šport, všetko sa dá naučiť.

Čiže tvrdíte, že vzpieranie deťom neuškodí, naopak, pomôže im fyzicky?
– Áno. Mám dojem, že u nás už tieto obavy opadli. V Krásne nad Kysucou pravidelne poriadame súťaže, do krúžku, ktorý vediem v školskej telocvični, sa mi prihlásilo veľa detí. Rodičia už nie sú takí skeptickí a vidia, že máme výsledky a športom deťom pomáhame. Mám fotky chlapcov, ktorí mi boli v začiatkoch po pás a teraz ma prerástli o pol hlavy a viac. Takže, nie je pravda, že činka zakrpaťuje. Spevňuje kosti, stabilizuje chrbtové svaly. Príkladom je napríklad Patrik Poštek, ktorý keď sem prišiel, tak nevedel urobiť drep. Chrbát mal skrivený, k činke sa staval pomaly ako harmonika, lámal sa... Mal zdravotné problémy a keď išiel po troch – štyroch mesiacoch k lekárovi, tak ten ostal zhrozený, čo vlastne robí, že tie veci sa úplne upravili. Doteraz je tu, je to chlap ako hora a jeho rekordom je 162 kg. Samozrejme, tak ako v každom športe, vyskytnú sa aj nejaké zranenia, ale minimálne. Nie je to kontaktný šport ako futbal, hokej a ďalšie loptové hry, pri ktorých je to oveľa horšie.
Poďme teraz k miestu, kde spolu so zverencami trávite množstvo času. Činkáreň dostala v posledných rokoch novú podobu. Ako vyzerala v začiatkoch?
– V tejto činkárni som prakticky vyrastal a som v nej od 12 rokov. Keď som bol siedmak na ZŠ, presťahovali sme sa sem a trénovali sme u bývalého trénera Antona Šusteka v dome, kde bol priestor 3 x 3 metre a možno ani to nie... Skákali sme a hádzali s medicinbalom vonku, aj trh či nadhod sme pilovali na dvore. Postupne sa začala budovať táto činkáreň, kde som ako malý chodil pomáhať. Činkáreň je celkovo taký môj druhý domov. Veľa sa tu toho zmenilo. Mali sme staršie náradie, pódiá boli už nevyhovujúce, v zlom stave boli aj sociálne zariadenia či šatne. Postupne sme za pomoci mesta a sponzorov urobili kúpeľňu, WC, šatňu a tento rok sme si svojpomocne prerobili aj halu. S chlapcami som tu strávil celé leto a ako jedna celá rodina sme si tu urobili výborné podmienky.