Na začiatku výstavy, venovanej 50. výročiu vzniku štúdia, prítomných hostí privítala riaditeľka Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci Silvia Petreková. Vyjadrila radosť z toho, že od chvíle, kedy sa priaznivci výtvarného umenia v kysuckom regióne rozhodli vytvoriť platformu pre aktívne stretávanie sa, tvorbu a rozvoj ich talentu, ubehlo už päť dekád a štúdio až doteraz patrí medzi aktívne zložky činnosti strediska a je úspešné aj za hranicami regiónu. Počas tohto obdobia sa stretli mnohí zaujímaví umelci, ktorí sem vďaka svojej tvorbe navždy vtlačili jedinečnú umeleckú pečať.

Maľba sa stala ich celoživotnou láskou. Jeden zo zakladateľov Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov regiónu Kysúc a stále jeho aktívny člen Vladimír Šufliarsky svojimi slovami priblížil históriu vzniku štúdia a jeho činnosti. Zaspomínal si aj na bývalých kolegov a členov štúdia – Jána Krcha, ďalšieho zakladateľa štúdia, a Štefana Čečotku, významného kysuckého výtvarníka. Umelcom a hosťom sa prihovoril aj súčasný lektor štúdia, akademický maliar Pavol Muška. Vernisáž obohatilo hudobné vystúpenie talentovanej kysuckej heligonkárky Sofie Králikovej a speváckej skupiny z FS Radôšťan.
Ďakovný list a katalóg „50 rokov na palete Kysúc“, ktorý Kysucké kultúrne stredisko v Čadci vydalo pri príležitosti tohto krásneho jubilea, obdržali všetci členovia štúdia.
V závere oficiálnej časti vernisáže moderátorka Katarína Borisová poďakovala výtvarníkom, lektorom, umelcom a všetkým priaznivcom výtvarného umenia za ich účasť na vernisáži a pozvala prítomných k zhliadnutiu výstavy.
Vo výstavných priestoroch Domu kultúry v Čadci sú prezentované diela od Emílie Brezinovej z Klokočova, Karola Budoša z Čierneho, Ivety Bukovej Štětinovej z Krásna nad Kysucou, Štefana Čečotku z Čadce, Márie Drobilovej z Čadce, Nikky Fly z Kysuckého Nového Mesta, Jána Hrubého z Kysuckého Nového Mesta, Ľudmily Hudecovej zo Skalitého, Dušana Chilého z Dunajova, Williama Jaroša z Čadce, Mariána Kandrika z Kysuckého Nového Mesta, Jána Krcha z Poviny, Michaely Kubaščíkovej zo Starej Bystrice, Kristíny Lašovej z Čadce, Stanislava Luhového z Kysuckého Nového Mesta, Lindy Orieščikovej z Horného Vadičova, Milana Pavlíka z Čadce, Gabriely Pastorkovej z Čadce, Jána Rajteka z Kysuckého Nového Mesta, Jany Ratkošovej z Čadce, Martina Romana z Lodna, Marcely Romanovej z Čadce, Vladimíra Šufliarskeho z Korne, Jarmily Teichgrabovej z Čadce, Eleny Varšavikovej z Čadce, Anny Vnukovej z Klokočova, Jozefa Vrábla z Podvysokej, Bohuslava Urbana z Čadce a Ireny Zemaníkovej z Rakovej. Výstava je pre verejnosť sprístupnená do 10. decembra.
Autor: Jana balážová