ČADCA . Z Kysúc sa ešte pred rokom 1989 expedovalo v období pred Vianocami vyše 20-tisíc stromčekov. Väčšinou išlo o smrek, ktorý spríjemňoval najkrajšie sviatky v roku nielen slovenským rodinám. Vyvážal sa aj do zahraničia, najmä do susednej Českej republiky.
Vzhľadom na relatívne ľahkú dostupnosť lacných stromčekov od neštátnych subjektov, import z Poľska či Česka, registruje Odštepný lesný závod Čadca klesajúci záujem od individuálnych kupujúcich. „V tomto roku pripravila Lesná správa v Čadci na predaj 20 kusov stromčekov – smrekov. Mnohí zákazníci uprednostňujú umelé stromčeky, solventnejší a náročnejší zasa atraktívnejšie plantážové cudzokrajné jedle, ktoré hojne ponúkajú supermarkety a súkromní predajcovia, v dôsledku čoho trvalo klesá záujem o stromčeky z našej ponuky,“ informoval hovorca Lesov SR Radko Srnka.

Pomôže mu chladné a vlhké prostredie
Počet krádeží živých stromčekov sa na Kysuciach v porovnaní s minulosťou znížil. Ovplyvnila to aj skutočnosť, že väčšina rodín si zadovážila umelý. Niektorí sú zasa vlastníkmi lesa a tak si dreviny vytnú vo svojom. Zlodeji by si mali dať pozor, pokiaľ by chceli ukradnúť stromček v štátnych lesoch, môžu za nepovolený výrub dostať mastnú pokutu.
U susedov na Morave praktizovali lesníci natieranie ihličnanov zapáchajúcou látkou, ktorá mala zlodejov odradiť. V kysuckom regióne takisto v minulosti robili nátery, tie však mali mladé jedince chrániť proti zveri. Čo sa týka pytliakov, praktizovali napríklad obstrihávanie dolných konárov. Stromčeku to neublížilo, no pre zlodejov sa stal neatraktívnym.
Keďže zákazník nie je schopný ovplyvniť čas výrubu, po kúpe stromčeka by sa ho mal snažiť udržať v čerstvom stave. Možno tomu napomôcť obnovením rezu a umiestnením do nádoby s vodou v chladnom a pokiaľ možno vlhkom prostredí. Čo najčastejšie ho treba porosiť vodou, presunúť do bytu a do stojana s vodou ho stačí čo najtesnejšie pred sviatkami. Nie je vhodné umiestňovať ho v blízkosti vykurovacích telies.
Obdaria zariadenia sociálnych služieb
Radosť z ozdobeného stromčeka, vianočnú atmosféru a vôňu ihličia – to všetko so sebou prináša podujatie Stromček pod stromček. Záujem zo strany zariadení sociálnych služieb, základných a stredných škôl, rôznych verejných inštitúcií sa každý rok zvyšuje. Za posledné roky takto darovali LSR desiatky drevín. Išlo o smrek, jedľu a borovicu. „Lesný závod Čadca tento rok odovzdá sociálnym a ďalším zariadeniam na Kysuciach okolo 25 kusov smreka,“ dodal Srnka.