Viedol expedíciu na Broad Peak, na štarte zaháňal medveďa! Dnes zbiera tituly majstra sveta

Ladislav Sventek, čerstvý majster sveta v Spartan Race, nám porozprával o svojich neuveriteľných zážitkoch.

Ladislav Sventek.Ladislav Sventek. (Zdroj: ARCHÍV L.S.)

Organizátor rôznych zaujímavých podujatí, cestovateľ, horolezec, no v neposlednom rade úspešný športovec. Pred pár rokmi viedol dve úspešné expedície do Karakoramu pod vrchol K2 a na osemtisícovku Broad Peak, vystúpil na najvyššie vrchy Ameriky – Aconcaguu, Afriky – Kilimandžáro a Mount Kenya či Európy – Elbrus i Mount Blanc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V poslednej dobe si však našiel takpovediac nový cieľ a postupne zbiera jeden obrovský úspech za druhým. Veď v roku 2017 ovládol majstrovstvá sveta i Európy v extrémnych prekážkových behoch ako Spartan Race či OCR a na „potulkách“ po rôznych významných podujatiach zažil množstvo neuveriteľných zážitkov...

SkryťVypnúť reklamu

Veď zaháňať v štarte dôležitých pretekov medveďa, stretnúť sa zoči-voči s levom, vidieť kradnúť opice, to nie je každodenná záležitosť. Reč je o 52-ročnom Ladislavovi Sventekovi...

Vaša športová kariéra je naozaj bohatá. V roku 2017 ste sa zamerali najmä na extrémne náročné behy. Priblížili by ste našim čitateľom, o čo presne ide?
– Extrémne prekážkové behy zažívajú vo svete obrovskú popularitu. Jedná sa o veľmi atraktívny a všestranný šport, ktorý je na Slovensku pomerne nový, ale má už množstvo svojich priaznivcov a účasť na niektorých podujatiach dosahuje až okolo 10 000 pretekárov. Pravidlá sú pomerne jednoduché. Treba prekonať náročnú trať s prekážkami v čo najkratšom čase. Najčastejšie sa dĺžka trate pohybuje od 3 do 40 km a vedie najmä exponovaným horským terénom cez rieky, bažiny, korytami horských potokov, skalami a pod. Vyhľadáva sa čo najnáročnejší terén. Na trati sú prekážky od jednoduchších až po extrémne náročné, ktoré často zdolá len zlomok pretekárov. Za nezdolanie prekážky je penalizácia v podobe trestných cvikov, trestného okruhu alebo trestných minút. Na niektorých pretekoch, na majstrovstvách Európy a sveta sú všetky prekážky povinné a za nezdolanie niektorej nasleduje diskvalifikácia pretekára.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy a prečo ste sa rozhodli venovať extrémnym prekážkovým behom?
– Prvý raz som to vyskúšal vo Varšave na Runmagedone, na ktorý má aj bez môjho súhlasu zaregistrovali kamarátky z Poľska. To som ale nešiel na výkon, ale robil im sparingpartnera a pomáhal dostať sa cez prekážky, prípadne prenášal cez ľadovú vodu. Ale prekážky sa mi zdali celkom v pohode a bežecky som stačil aj so špičkou. Potom som začal s Goralmanom, kde som prvé ročníky vyhral a začalo ma to celkom baviť. Na jar 2016 som vyskúšal aj prvého Spartana a celkom úspešne, kvalifikoval som sa na majstrovstvá Európy v Škótsku i na majstrovstvá sveta v Kalifornii, kde som vyhral svoje kategórie. V tomto roku som sa tomu už začal venovať vážnejšie a hneď na úvod som vyhral kategóriu Elite bez rozdielu veku vo Svite, čo bolo obrovské prekvapenie. Asi také, ako keď som na jeseň vyhral na majstrovstvách Európy v Andorre kategóriu Competitive bez rozdielu veku.

SkryťVypnúť reklamu

Niekomu sa zdá táto disciplína trochu bláznivá, ale kto to vyskúšal, už pri tom aj zostal. Je to ako v živote. Treba sa naučiť prekonávať všetky prekážky, nielen tie ľahké, ale aj tie ťažké, bojovať za každého počasia a nezľaknúť sa ani blata a ľadovej vody. A hlavne to treba robiť s radosťou a nadšením. Tento šport je teda z reálneho života, vznikol na testovanie odolnosti príslušníkov špeciálnych jednotiek, ale postupne oslovil aj širokú verejnosť. A obrovskou výhodou je to, že je to asi najvšestrannejší šport, kde treba mať aj silu, aj rýchlosť, aj vytrvalosť a aj gymnastickú obratnosť. Takže je to výborný základ pre všetky športy.

Prečítajte si tiež: Niektorí v začiatkoch neurobili ani drep! Napokon z nich vychoval zlatú generáciu Čítajte 

Na spomínaných podujatiach ste dosiahli množstvo výnimočných úspechov...
– Rok 2017 som začal mimoriadne úspešne, keď som hneď na prvom podujatí Spartan Race Sprint Svit vyhral kategóriu Elite muži bez rozdielu veku. Mám už 52 rokov, a tak šlo o obrovské prekvapenie. Postupne som sa udomácnil v európskej špičke, keď som vyhral prakticky všetky preteky Elite Masters v rámci centrálnej Európy (Slovensko, Česko, Poľsko, Maďarsko). Premiérovo som si vyskúšal aj preteky v rámci majstrovstiev Európy OCR. Prvé boli vo Frankfurte nad Mohanom v Nemecku, ďalšie dva šampionáty pri Amsterdame v Holandsku – šprint a vytrvalostné preteky. Všetky sa mi podarilo vo svojej kategórii M50+ vyhrať s náskokom vyše 20 minút!

A mimoriadne úspešný rok 2017 vyvrcholil za veľkou mlákou...
– Áno, formu som si časoval na jeseň, keď ma čakali už svetové šampionáty v USA a Kanade. Ale ešte tesne predtým boli majstrovstvá sveta veteránov v behu do vrchu vo Vršatci a európsky šampionát Spartan Race v Andorre. Na MS v behu do vrchu som vybojoval svoje doteraz najlepšie umiestnenie v tejto súťaži – štvrté miesto v jednotlivcoch (od zlata to nebolo až tak ďaleko a pri kvalitnom tréningu do vrchu by som na to možno mal) a tretie miesto v družstvách (škoda, že neštartovali naši najlepší v tejto kategórii, bolo by to v pohode zlato).

Majstrovstvá Európy v Spartan Race sa konali už o týždeň v Andorre. Tu som štartoval v kategórii Competitive. Bežalo sa v náročnom horskom teréne v nadmorskej výške vyše 2000 metrov. Napriek zmeškanému štartu (organizátori posunuli štart) sa mi podarilo vyhrať nielen svoju kategóriu M50+ (čo už je najvyššia veková kategória tejto súťaže) s náskokom vyše 20 minút, ale dokonca aj celkovo ovládnuť preteky Competitive bez rozdielu veku, čo bolo ďalšie obrovské prekvapenie, lebo doteraz sa nič podobné ešte nestalo a malo to obrovský ohlas.

Vráťme sa však k spomínanému vrcholu roka 2017...
– Mojím hlavným tohtoročným vrcholom boli majstrovstvá sveta v Spartan Race v Lake Tahoe – Kalifornia a Majstrovstvá sveta OCR v Blue Mountain – Kanada. Do Kalifornie som pricestoval o pár dní skôr ako zvyšok slovenskej výpravy, aby som sa lepšie aklimatizoval. Lake Tahoe totiž leží vo výške 2000 metrov nad morom a trasa viedla horským terénom až do výšky asi 2750 metrov, vyššie ako je Gerlachovský štít. A aby to nebolo len o tréningu, zapojil som sa ako dobrovoľník aj do prác pri príprave podujatia, budovania niektorých prekážok na majstrovstvá sveta, s čím mám dobré skúsenosti napríklad aj z nášho Goralmana, ktorého organizujem u nás na Kysuciach. Slovenská výprava sa skompletizovala pár dní pred pretekmi. Celkovo Slovensko reprezentovali štyria muži a jedna žena, ubytovanie sme mali priamo v olympijskej dedine s kompletnými službami.

Čo sa týka pretekov, organizátori pripravili doposiaľ najnáročnejšiu trať s množstvom silových disciplín, ktorých bolo dvakrát viac ako v minulom roku. A tesne pred cieľom nás čakalo zopár náročných prekážok v slede za sebou. S niektorými prekážkami sme sa stretli vôbec po prvý raz. Trať merala asi 28 kilometrov s prevýšením vyše 1400 metrov a mala okolo 50 prekážok. Zaujímavosťou bolo, že tesne pred začiatkom sa na štarte objavil aj statný medveď, ktorého sme museli zaháňať. Samotná trať mi celkom vyhovovala, vrátane silových disciplín s nosením rozličných bremien. Z veteránov som bol jediný pretekár zo Slovenska a bežali sme spolu s Petrom Cenigom z Elite OCR Slovakia skoro celú trať. Rozhodovala záverečná náročná disciplína TWISTER, ktorú Peter nezvládol a ja áno, takže som dobehol do cieľa ako prvý Slovák s miernym náskokom. Ďalší naši pretekári, ktorí mali byť papierovo najlepší zo slovenskej reprezentácie, prišli so stratou okolo 20 minút. Preteky boli pomerne náročné a ja som bežal asi 3 a pol hodiny. Podarilo sa mi však s veľkým prehľadom vyhrať svoju kategóriu M50+ a vo veľmi silnej kategórii Elite Masters som obsadil tretie miesto. Po týchto pretekoch som mal čas na regeneráciu a ďalšiu prípravu, ktorú som strávil hlavne na krásnych horách v Yosemitoch a v Nevade.

Vaše úspešné ťaženie pokračovalo v Kanade, kde ste získali ďalšie dva majstrovské tituly...

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C56JP na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 967
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 938
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 006
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 876
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 824
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 358
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 585
  1. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  2. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  3. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  4. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  5. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  6. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  7. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  8. Marek Mačuha: Prečo je AI úspešná v dnešnom svete?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 471
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 443
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 304
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 512
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 290
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 377
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 179
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 537
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Od 4. do 9. apríla 2025 sa môžete opäť tešiť na obľúbené podujatie Kia GO electric tour. A tento rok dokonca ešte v noblesnejšom šate.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Bývalá budova bude využitá ako technická.

Stavba ožije po troch desaťročiach.


Bocian v Krásne nad Kysucou.

Obsadená ja väčšina hniezd.


  1. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  2. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  3. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  4. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  5. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  6. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  7. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  8. Marek Mačuha: Prečo je AI úspešná v dnešnom svete?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 471
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 443
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 304
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 512
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 290
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 377
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 179
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 537
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu