V súčasnosti je čoraz viacej násilných trestných činov. Čím to podľa vás je? Sú ľudia agresívnejší, viac bažia po peniazoch? Zrejme nehľadia nielen na svetské, ale ani božie zákony.
- V tomto vás musím opraviť. Čo sa týka násilnej kriminality zaznamenávame pokles, dokonca sa Žilinský kraj dlhodobo umiestňuje na prvých priečkach v objasnenosti tejto trestnej činnosti. Konkrétne sme za 10 mesiacov tohto roka zaevidovali 637 násilných trestných činov, čo je o 51 menej oproti rovnakému obdobiu minulého roka a čo je pre mňa pozitívne, zvýšili sme objasnenosť na 82,73 %. Čo sa týka agresivity páchateľov, nemožno zovšeobecňovať, je to veľmi individuálne, avšak sporadicky sa objaví prípad, u ktorého sú viditeľné známky agresívneho až brutálneho správania sa páchateľa.
Môžete spomenúť nejaké konkrétne prípady i to ako sa ich aj vďaka práci polície podarilo vyriešiť a páchateľov poslať tam, kam patria, teda za mreže?
- Z nie tak dávneho pôsobenia na OR PZ v Martine si spomínam na prípad trojnásobnej vraždy a následne samovraždy páchateľa, ktorý zarezonoval verejnosťou začiatkom septembra v roku 2013.V krátkosti spomeniem, že vtedy 49-ročný muž najskôr v rodinnom dome v obci Bystrička zavraždil tetu a svoje dve dcéry. Svoj čin potom oznámil na linku 158. Neskôr spáchal samovraždu.
Išlo o mimoriadne závažný prípad, nakoľko sme vedeli, že podozrivý muž je bývalý policajt a navyše boli indície, že je ozbrojený. Možná hrozba z jeho násilného správania stále existovala. Operatívne vyhodnotenie a riešenie situácie, prijaté opatrenia a okamžité pátranie po podozrivom viedli k jeho vypátraniu, avšak pred príchodom policajtov podozrivý muž použil strelnú zbraň proti sebe.
V posledných rokoch pribúda dopravných nehôd. Myslíte si, že je to len rýchlejšími autami, ich väčším počtom, alebo aj nezodpovednosťou vodičov? Lebo pravdou je, že pri mnohých asistuje alkohol.
- V počte dopravných nehôd sme síce zaznamenali mierny nárast, avšak na druhej strane sa nám aj vďaka prijatým opatreniam podarilo znížiť následky na zdraví (počet usmrtených, ťažko a ľahko zranených osôb), čo je pre mňa oveľa dôležitejšie. Budem klásť dôraz na to, aby boli policajti na cestách viditeľní, aby zabezpečovali plynulú a najmä bezpečnú premávku. Aj výkon dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky sa zameria najmä na porušovanie povinností zo strany vodičov a prekračovanie najvyššej dovolenej rýchlosti. Rovnako sa sústredíme aj na vodičov jazdiacich pod vplyvom alkoholu, ktorých je na cestách stále dosť. Doposiaľ evidujeme 220 vodičov motorových vozidiel, ktorí pod vplyvom alkoholu spôsobili dopravných nehodu a to nehovorím o vodičoch, ktorí jazdili podgurážení alkoholom.
Dostali ste sa do zodpovednej funkcie. Čo by ste chceli zo svojej pozície docieliť? V čom vidíte medzery čo sa týka práce polície?
- Ako som už uviedol budem klásť dôraz najmä na zlepšenie dopravnej situácie a to zabezpečenie prejazdnosti a plynulosti cestnej premávky. Ďalej pôjde o zvýšenie objasnenosti majetkovej trestnej činnosti. Vo vzťahu k policajtom si vyžadujem dodržiavanie služobnej disciplíny, zdvorilosti a ustrojenosti a zodpovedné plnenie si služobných povinností.
Určite veľkú rolu zohráva aj dostatočný počet policajtov, technika, vybavenosť.
- Samozrejme, že je pre výkon policajnej práce dôležité, aby sme mali stabilizované stavy policajtov. Momentálne je personálna politika ministerstva vnútra nastavená tak, aby sme oslovili čo najviac uchádzačov o prijatie do služobného pomeru príslušníka PZ. Ministerstvo v tomto roku otvorilo prvýkrát dvojročné nadstavbové štúdium v odbore bezpečnostné služby – základná policajná príprava. Je určené pre tých uchádzačov, ktorí majú záujem o policajné povolanie, avšak nedovŕšili vek 21 rokov. Kritéria prijatia do služobného pomeru sú náročné. Bohužiaľ, veľa z uchádzačov neprechádza psychologickými testami, ďalší nevyhovejú fyzickým previerkam, niektorí si to z rôznych dôvodov rozmyslia počas prijímacieho konania. Medzi uchádzačmi evidujeme stále veľa dievčat a žien. Naším dlhodobým cieľom je personálne zastabilizovať Policajný zbor. Čo sa týka materiálneho vybavenia, výstroje a výzbroje, budem vyvíjať maximálne úsilie, aby mali policajti pre výkon svojej práce vyhovujúce pracovné podmienky.
Blížia sa Vianoce, ako budú obrazne povedané „sviatkovať“ policajti? Lebo pravdou je, že trestné činy, nehody sa nevyhýbajú ani sviatočným dňom. Ako ste na ne pripravení?
- Policajná služba je služba občanom 24 hodín denne, a to v bežný deň i sviatok. To znamená, že aj počas Vianoc budú slúžiť policajti v uliciach a na cestách tak, aby sa ľudia mohli cítiť bezpečne.

AUREL GONŠČÁK
Od 1. októbra je riaditeľom Krajského riaditeľstva PZ v Žiline rodák z Čadce, plukovník Aurel Gonščák (52), ktorý dovtedy pôsobil ako riaditeľ Okresného riaditeľstva PZ v Martine. Žije v Martine, je ženatý, má tri dcéry. Do služieb polície vstúpil 1.9.1994, išlo o základný útvar PZ v Martine. V Martine pôsobil počas celej svojej policajnej kariéry. Prešiel služobnými zaradeniami od toho najnižšieho referenta poriadkovej služby, staršieho inšpektora poriadkovej služby, zástupcu riaditeľa obvodného oddelenia PZ, zástupcu riaditeľa odboru poriadkovej polície až po funkciu riaditeľa okresného riaditeľstva, v ktorej pôsobil do 30. septembra 2017.
Počas policajnej služby získal nielen špecializované policajné vzdelanie, ale aj vysokoškolské vzdelanie na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktoré zavŕšil doktorandským štúdiom na Fakulte sociálnych štúdií na Vysokej škole v Sládkovičove.