ČADCA. Preventívno-bezpečnostná akcia bola zameraná na nelegálne prechody cez železničnú trať, kadiaľ si ľudia všetkých vekových kategórii vrátane mládeže a detí skracujú cestu.
„Nerešpektovaním všeobecného zákazu prechádzať cez trať mimo vyznačených a na to určených prechodov nielen porušujú zákon a dopúšťajú sa priestupku, ale predovšetkým vedome a nepochopiteľne riskujú svoj život,“ informuje hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková. Zrážka s mnohotonovým kolosom, ktorého brzdná dráha je v závislosti od dĺžky a hmotnosti vlaku niekoľko sto metrov, znamená fatálny následok.
Pokuty tentokrát nedávali
ŽSR a polícia vybrali v rámci celého Slovenska 85 miest a obcí, kde policajné hliadky v najfrekventovanejšom čase monitorovali pohyb osôb na miestach, kde to nie je dovolené a tiež 32 železničných priecestí, kde vodiči najčastejšie porušujú zákon o cestnej premávke, predovšetkým maximálnu povolenú rýchlosť 30 km/hod.
Keďže cieľom bolo predovšetkým vychovávať a upozorňovať na nepochopiteľný hazard so životom, výnimočne, len v tento jeden deň, dostávali previnilci namiesto pokuty informačný leták, v ktorom sa podrobne a zrozumiteľne vysvetľuje ako správne prechádzať cez železničné priecestie a kde a ako je dovolené prechádzať cez trať.

Nehôd bolo viacero
Čo sa týka železničných priecestí, na Kysuciach došlo v uplynulom roku k viacerým nehodám. Vodič Peugeotu si to 6.júla nasmeroval po ceste III/2031 do obce Dlhá nad Kysucou. Prehliadol svetelnú signalizáciu a prichádzajúci motorový rušeň od obce Makov. Došlo k zrážke, nehoda skončila našťastie bez zranení.
Jedným z príkladov nezodpovednosti je aj prípad kamionistu, ktorý 7. júla večer zostal stáť na železničnom priecestí vo Svrčinovci so závorou na kapote auta. Zablokoval dopravu a na cestnom ťahu I/11 sa vytvorili niekoľkohodinové kolóny.
O zázraku môže hovoriť 65-ročný muž z Bratislavy. Šoféroval dodávku, ktorá sa v Rakovej 25. apríla zrazila s vlakom. Nehodu odstraňovali až osem hodín. Najväčším problémom bolo dostať vlak späť na koľaje. Vodič tvrdil, že vlak, v ktorom sa viezlo okolo 50 cestujúcich, si nevšimol. Napriek tomu, že trúbil. Akoby zázrakom vyviazol bez zranení. Vlak tlačil auto niekoľko metrov a následne sa vykoľajil. Pre vyhlásenie mimoriadnej udalosti prišiel na pomoc aj evakuačný autobus zo Záchrannej brigády HaZZ zo Žiliny. Cestujúci však sedeli len v posledných troch vagónoch, a tak napokon jeho pomoc nepotrebovali.
Železničná polícia riešila vlani takmer 4100 prípadov prechádzania cez dráhu mimo určeného priestoru priechodu alebo priecestia. Od začiatku roka do konca novembra 2017 došlo na priecestiach k 42 nehodám. Zomrelo pri nich 5 osôb (1 cyklista, 2 chodci, 1 vodič, 1 spolujazdec), pričom tieto smrteľné tragédie sa v 4 prípadoch stali na zabezpečených priecestiach. Ďalších 13 ľudí utrpelo ťažké zranenia (7 vodiči, 5 spolujazdci, 1 cyklista). V porovnaní s rovnakým obdobím za rok 2016 to bolo o sedem nehôd viac.
Do konca novembra 2017 zahynulo pri zrážke s vlakom (mimo železničných priecestí) 87 osôb, (64 prípadov boli samovraždy, 23 prípadov neoprávneného pohybu osôb v koľajisku). V porovnaní s rokom 2016 to bolo až o 15 viac. ŽSR aktuálne spravujú 2 102 železničných priecestí, 1068 je zabezpečených a 1034 nezabezpečených.
NEDOVOLENÉ PRECHÁDZANIE CEZ KOĽAJE NA KYSUCIACH:
- Čadca, služobný prechod k vonkajšiemu výpravcovi na nást.2 ( košické zhlavie, oproti hotelu Beskyd).
- Kysucké Nové Mesto, žilinské zhlavie, prechod pre imobilných cestujúcich. Aj napriek zákazu, cestujúci tadiaľ naďalej prechádzajú.