Kniha vyšla v rámci edície Výtvarné umenie severného Slovenska, ktorej autorom je vydavateľ a fotograf Jaroslav Horečný. Pod textovú podobu sa podpísal kunsthistorik Milan Mazúr a v publikácii nájdete aj fotografie Vlada Baču a Jara Hulku.
Tvorba akademického maliara Milana Krajča predstavuje rozsiahle životné dielo, ktoré zahŕňa širokú škálu výtvarných prejavov.

Výtvarný teoretik Milan Mazúr tvrdí: „Ide o postkonceptuálne maliarske postupy až po kolážovú, maliarsku, kresebnú a sochársko-objektovú tvorbu. Krajčo mal šťastie na svojich pedagógov, osobitne na profesora Jána Želibského, ktorý na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave viedol svojich študentov k prejavom neustáleho hľadania, konfrontovania, vnútorného napätia, no najmä výtvarnej odvahy. A práve odvaha v ranom Krajčovom výtvarnom prejave priniesla nečakané, ale o to odvážnejšie výtvarné prejavy.“
Milan Krajčo sa venoval mnohým témam. Išlo napríklad o erotiku, ale aj o sakrálne motívy.
Vydavateľ Jaroslav Horečný dopĺňa: „V neskoršej výtvarnej tvorbe, osobitne v kolážach, využíva vnútorné prepojenia a poctivú vyváženosť so surreálnymi Prévertovými a Bulgakovovými básnickými poviedkami.“ Mazúr dodáva, že ďalším významným činiteľom, napríklad v tvorbe asambláží, bola autorova stará mama, babka Hermínka, ktorá ho obohacovala svojimi zážitkami a rodinnou múdrosťou.
Na záver dodajme, že Milan Krajčo vyrastal vo Veľkom Klíži pri Prievidzi, kde prežil detstvo a matka chcela mať z neho agronóma. Syn však rád kreslil a rozhodol sa pre vlastnú cestu. Aj preto priaznivci kresieb, koláží, malieb, sôch a asambláží Milana Krajča považujú jeho rozhodnutie za správne.