Zoskupenie vzniklo v roku 1980, v súčasnosti pôsobí pri krajskom kultúrnom stredisku a zároveň aj ako občianske združenie s rovnakým názvom. Podľa slov Martina Tomášku tvorba členov klubu nie je homogénna, existujú v ňom silné individuality či voľné tvorivé zoskupenia.

Primárnou úlohou Obzoru je vychovávať a vzdelávať záujemcov v oblasti umeleckej fotografie. Využíva na to rôzne nástroje, akými sú napríklad vyslovenie vlastného kritického názoru, hodnotenie portfólií inými amatérskymi či profesionálnym fotografmi či účasť na workshopoch. Martin Tomáška tvrdí, že pochopiteľnou ambíciou členov je minimálne raz ročne vystaviť svoje najzaujímavejšie práce na rôznych výstavách.
V ostatnom období sa fotoklub Obzor venoval tematicky uceleným výstavám, predstavil sa v Čechách, v Poľsku, na Ukrajine a v Nemecku. Nehovoriac o tom, že nadviazal aj spoluprácu s fotoklubom Saint Germain en Laye pri Paríži. Tam bola dokonca spoločná výstava pod názvom Metamorfózy. Spomenúť treba aj účasť na medzinárodnom bienále Interfotoklub vo Vsetíne a medziklubovú súťaž Petzvalov mapový okruh.
Tvorba členov fotoklubu Obzor je mimoriadne pestrá a nápaditá, a preto sa presadila nielen na domácej scéne, ale aj v náročnej zahraničnej konkurencii.