Článok bol aktualizovaný 16. 2. 23.49 h. o informácie zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Kysuce (CHKO Kysuce)
ČADCA. Keď sa pozriete na geografickú polohu Kysúc, vždy boli krajom hôr, lesov, práce, pekného prostredia, ale aj ťažších podmienok na život. Lesy tvorili a stále tvoria súčasť nášho života. No posledné roky sme svedkami úbytku lesov aj v našich končinách.

Správa Inštitútu environmentálnej politiky, ktorú v decembri uplynulého roka zverejnilo ministerstvo životného prostredia, hovorí o dramatickom úbytku lesov na Kysuciach. „Najohrozenejším regiónom na Slovensku sú Kysuce. Na Kysuciach zmizlo viac lesa v porovnaní s Oravou a inými susednými regiónmi,“ píše sa v správe.
V nej okrem iného autori konštatujú, že zatiaľ najhorším rokom na Kysuciach bol rok 2010, kedy ubudli 3 percentá tunajších lesov. Autori správy hovoria aj o tom, že prírastok lesa na Kysuciach bol oveľa nižší ako na Orave.
V lesoparku zatiaľ ťaží súkromník
Samostatnou kapitolou v Čadci je Lesopark Lány. Kedysi „výstavnú skriňu“ Kysúc zdobili počas prechádzky lesom lavičky či udržiavaný lesný chodník. Za všetkým stáli ochranári z Kysúc ako Rudolf Gerát a Stanislav Mikovčák. Mesto Čadca podobne vyvinulo iniciatívu a spoločnými silami sa podarilo vybudovať vstupy do lesa, náučný chodník, pozdĺž ktorého mohli návštevníci získať informácie o funkciách lesa. „Túto, dalo by sa povedať, idylu prerušil zásah podnikateľov, ktorí vytušili, že mierny svah, na ktorom sa les rozprestiera, je vhodným stavebným pozemkom,“ spomína jeden z hlavných autorov lesoparku Rudolf Gerát v knihe Ochrana prírody na Kysuciach.